Kupujeme hodinky – jak poznat originální hodinky od faku (repliky, padělku)?

Estimated read time 8 min read

Chcete si koupit kvalitní hodinky od renomované značky? Nekupujete je přímo v některém z obchodů této značky nebo u důvěryhodného internetového prodejce? Máte obavy, že nekupujete 100% originální kus hodinek? Pak je zde průvodce, který potřebujete: Jak zkontrolovat autentické hodinky.

Existuje několik triků, které vám pomohou rozlišit mezi skutečnými hodinkami a fakem (replikou). Pojďme se ponořit do dalších podrobností o tom, jak je možné vystopovat originál.

Tikot hodinek

Originální hodinky nevytvářejí žádný hluk ani tikání. Je to proto, že se skládají z drobných částí, které byly pečlivě sestaveny, aby vytvořily dokonalý hodinkový mechanismus. Repliky však tuto kvalitu postrádají a vydávají tikající zvuky, které lze snadno identifikovat přiložením hodinek k uchu. To se vám u kvalitních originálních hodinek prostě nestane.

Autentická kvalita hodinek

Může se to zdát jako samozřejmost, ale pravé luxusní hodinky jsou pečlivě vyrobeny podle nejpřísnějších norem. Takže detaily a povrchová úprava na skutečně špičkových hodinkách by měla být bezchybná.

Kvalita originálních hodinek je první věc, která se bude výrazně lišit od repliky. Replika se nikdy nevyrovná kvalitě originálního kusu. A jde to často vidět hned na první pohled.

Chcete-li identifikovat padělek, hledejte nedokončené hrany, nesprávné vyleštění, škrábance a dokonce i špatné značky/rytiny. Zkontrolujte také, zda spona/přezka hodinek funguje dobře, zda funguje šroubovací korunka a zda lze jehly hodinek vést šroubem, který nastavuje čas. Hledejte jakékoli další chyby, jako jsou chybně napsaná slova a dokonce i nesprávná razítka. Je také důležité zkontrolovat, zda jsou značky krásně viditelné, jasné, správně vyryté a nevyblednou, což se stane pouze v případě, že se jedná o falešné hodinky. U originálu ne. Také barva falešných hodinek se může viditelně lišit kvůli použití nekvalitního materiálu, proto si to před nákupem zkontrolujte.

Hledejte na hodinkách zjevné chyby nebo vady. Všimněte si, že kvalitní designové hodinky jsou vyráběny za použití velmi přísných norem kvality, díky čemuž jsou věci jako odlupování barvy, škrábance nebo chybně napsaná slova velmi, velmi nepravděpodobné.

Hmotnost hodinek

Značkové hodinky jsou vyrobeny z drahých kamenů, křišťálu, zlata, stříbra, těžkých a poctivých kovů a kovových slitin. Jsou také vybaveny tuctem malých pohyblivých částí, díky nimž jsou značkové hodinky těžší a robustnější. To běžné nekvalitní hodinky postrádají a nikdy nejsou tak těžké, robustní, bytelné nebo odolné. Mezi skutečnými a falešnými hodinkami bude vždy patrný rozdíl v hmotnosti, protože skutečně kvalitní hodinky jsou vždy těžší.

Perfektní materiál hodinek

Vzhledem k tomu, že špičkové hodinky jsou velmi drahé luxusní zboží, jsou při jejich konstrukci použity pouze kvalitní materiály:

 • Pravé zlato, obvykle 18k
 • Pravá platina, obvykle 950
 • Originální titan, obvykle třídy 5
 • Nerezová ocel, obvykle 316L nebo lepší (hodinky Rolex používají 904L)
 • Pravá kůže
 • Pravé diamanty a drahé kameny

Originální balení se bude pyšnit i špičkovými materiály. Kvůli kvalitě materiálů mají originální hodinky tendenci být těžší než repliky hodinek, protože používají levnější materiály. Výjimkou však někdy je, když špičkoví výrobci hodinek používají k výrobě ultralehkých hodinek materiály, jako je titan.

Specifikace produktu

Vždy je skvělé udělat si malý průzkum hodinek, které si hodláte koupit. To vám umožní podrobně se seznámit s produktovými specifikacemi vašich požadovaných hodinek.

Před jakýmkoli nákupem si tedy můžete snadno porovnat specifikace, abyste rozlišili mezi designovými hodinkami a replikou. Podívejte se na fotky a snažte se dozvědět se více o tom, jak hodinky přesně vypadají – to vám ušetří vyhazování peněz za padělek. Také je dobré se seznámit s logy, známkami a návrhy ochranných známek značky, od které nakupujete, protože právě to velmi pomáhá při správném výběru.

Vrchní část hodinek se safírovým sklíčkem

Safírové sklíčko je umístěno nad ciferníkem všech kvalitních hodinek. Běžné hodinky mají horní část z minerálního sklíčka nebo dokonce skleněnou horní část.

Safírové sklíčko má pod určitým úhlem fialový odstín, který lze použít k ujištění, že určité hodinky jsou pravé. Chcete-li to dokázat, nakloňte hodinky v různých úhlech pod světlem, abyste zjistili, zda vydávají nafialovělý odstín. Vrchní část ze safírového sklíčka má navíc znatelný lesk, který je hodně patrný.

Safírové sklíčko má pod určitým úhlem fialový odstín, který lze použít k ujištění, že určité hodinky jsou pravé.

Řemínek hodinek

Řemínky originálních hodinek jsou speciálně navrženy tak, aby zajistily maximální flexibilitu a odolnost. Jsou pevné, robustní, na první pohled kvalitní práce. Před nákupem si řemínek hodinek prohlédněte a ujistěte se, že je dokonale pružný a hladce klouže na vaše zápěstí. Navíc spona, která zavírá náramek, má obvykle 2 razítka. Tato razítka lze vyhledávat, aby byla zajištěna pravost hodinek.

Modelové číslo hodinek

Nejenže můžete identifikovat padělek porovnáním sériových čísel, ale můžete také zkontrolovat číslo modelu. Proveďte svůj průzkum online a zjistěte, jaké přesně by mělo být číslo modelu originálních hodinek.Sériové číslo

Pokud jsou hodinky skutečně originální, sériové číslo na pouzdru hodinek a náramku by mělo být přesně shodné. Mrkněte na tato čísla, abyste odlišili skutečné a falešné hodinky.

Ručičky hodinek

Zkontrolujte, zda jsou ručičky hodinek ze správného materiálu, mají správný tvar a velikost a také zda se správně pohybují. Falešné hodinky mohou mít chybu v hodinovém mechanismu, což může způsobit, že pohyb ručiček bude jakoby roztřesený a nestabilní.

Obal hodinek

Jedna z prvních věcí, které si všimnete při vybalování hodinek, a také jedna z nejdůležitějších věcí pro rozlišení mezi pravými a padělky, je obal hodinek. Krabička by měla být kvalitní a přesně jako na obrázků online. Kromě toho by měla být pevná a neměla by vypadat špatně a nekvalitně. Padělky mají krabičkou „šmejdskou“. Zkontrolujte také papíry uvnitř, zda nemají nekvalitní tisk, falešné informace nebo zda nechybí záruka či dokumenty.

Cena hodinek

V neposlední řadě je zde určitě kontrola ceny. Hodinky, které jsou příliš levné, aby to byla pravda, jsou pravděpodobně falešné nebo možná použité hodinky. Úplně levně kvalitní hodinky prostě nekoupíte.

Písmo

Většina replik hodinek nemá správné písmo, některá písma jsou tučnější a vypadají mírně rozmazaně ve srovnání s originálními hodinkami. Podívejte se na označení datumu níže.

Označení na replice a originálních hodinkách
Označení na replice a originálních hodinkách, zdroj: Pavel Horelica

Než provedete nákup, věnujte čas kontrole detailů, abyste se ujistili, že je vše perfektní. Podívejte se zblízka na ciferník, pouzdro, zadní část pouzdra, natahovací korunku, očka, náramek a sponu. Špičkoví hodináři jsou hrdí na produkty, které vyrábějí. A na hodinkách to je hned vidět.

Abyste se vyhnuli riziku, že koupíte někde falešné hodinky, je nejlepší volbou nákup nových. Ano, je to dražší varianta, ale stále je to lepší varianta. Hodinky jsou dodávány s originální krabicí, sériovým číslem a papíry; vše, co potřebujete k zajištění pravosti hodinek.

A dále si o hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.