Kupujete Rolexky z druhé ruky? Zde je 5 věcí, na které si dát pozor

Estimated read time 12 min read

Hodinky Rolex jsou jedny z nejžádanějších hodinek na světě. To asi víte. Každý model má svou vlastní cenu, která se pohybuje od tisíců do milionů dolarů v závislosti na designu, historii a stáří hodinek. Sníte o tom, že budete mít hodinky Rolex?

Možná milujete přesnost a postavení značky Rolex, ale také vás zajímá, zda jsou hodinky autentické.

Pokud jde o koupi pravých a autentických Rolexek, existuje několik důležitých pokynů a potenciálních „red flagů“, na které je třeba dávat pozor. Každý model jiný a může mít své specifické detaily. Níže probereme 5 bodů, které je třeba vzít v úvahu při nákupu použitých Rolexek z druhé ruky.

1. Krabice a papíry od hodinek

Někdy je to v inzerátech označované jako „kompletní sada“ – nákup hodinek Rolex s krabicí a původními dokumenty může velmi přidat na hodnotě hodinek a hlavně poskytnout ujištění o pravosti hodinek.

Tyto položky jsou konkrétně:

 • Záruční list
 • Manuál hodinek
 • Doklad o koupi (faktura, potvrzení)
 • Cokoliv dalšího, co u hodinek bylo v době jejich nákupu

Hodinky s krabicí a papíry jsou obecně považovány za žádanější a sběratelské. V závislosti na stáří hodinek mohou být tyto dokumenty k dispozici jako papíry nebo jako plastové karty. Někteří kupující hodinek Rolex dokonce požadují originální doklad o koupi (který však obvykle není k dispozici, ale někdy ano).

Pokud jsou hodinky Rolex z druhé ruky, které kupujete, dodávány s krabicí a papíry, měli byste vždy zkontrolovat jedinečné sériové číslo na hodinkách, abyste se ujistili, že se shoduje se sériovým číslem v záručním listu. Někdy se totiž obchoduje jen s „papíry“ od hodinek a přidají se k tomu hodinky falešné. Takže na to pozor.

Pokud kupujete použité Rolexky bez krabice a papírů, je ještě o něco důležitější si hodinky důkladně prohlédnout, abyste se ujistili o jejich pravosti. Při absenci krabice od hodinek a papírů je další nejlepší věcí, jak prokázat, že hodinky Rolex jsou pravé, servisní záruční karta – která ukazuje, že hodinky byly rozebrány, zkontrolovány a označeny jako pravé kvalifikovaným servisním střediskem Rolex.

2. Jsou hodinky leštěné nebo neleštěné?

Leštění luxusních hodinek je velmi diskutované téma i mezi těmi nejzkušenějšími sběrateli hodinek. Někteří lidé, zejména sběratelé historických hodinek, milují myšlenku opotřebované patiny – povrchních škrábanců, „šoupanců“ a stop, které jsou charakteristickým znakem dobře fungujících hodinek. Většina kupujících fakt dává přednost původnímu, neposkvrněnému vzhledu.

Ať už se přikloníte ke kterékoli straně, většina milovníků Rolexek by souhlasila s tím, že hodinky zachované v původním stavu vítězí nad Rolexkami, které byly přeleštěny. Je to proto, že proces leštění odstraňuje tenkou (ochrannou) vrstvu kovu, což znamená, že nadměrné leštění může potenciálně změnit skutečný tvar hodinek a jejich součástí – jako je třeba zakulacení ostrých hran a podobně.

Při nákupu použitých Rolexek proto určitě chcete zkontrolovat, zda hodinky nebyly přeleštěny do té míry, že se ztratí jejich složité detaily a řemeslné zpracování. To pak jejich cenu podstatně snižuje.

3. Řemínek

Jako součást hodinek, která se nejčastěji nastavuje a je v kontaktu se zápěstím, je stav řemínku hodinek rozhodující pro posouzení stavu jakýchkoli použitých hodinek Rolex.

Zkontrolujte, zda je či není řemínek natažený, přidržením pouzdra hodinek tak, aby řemínek visel vodorovně. Řemínek, který byl nošen nějakou dobu, aniž by byl vyměněn, se přirozeně natáhne dolů a bude mít větší mezery mezi články – to je jednoznačná známka natažení.

Pokud řemínek nevykazuje žádné známky natažení, mohlo by to znamenat, že hodinky byly nošeny jen zřídka nebo že řemínek byl nedávno vyměněn. Zkontrolujte, zda řemínek skutečně patří k modelu hodinek, které kupujete, a není to poprodejní kus. Můžete se podívat na oficiální obrázky na webu Rolex, abyste se ujistili, že řemínek odpovídá hodinkám, které kupujete. To může být celkem obtížné prokázat, takže nákup od důvěryhodného a spolehlivého prodejce je důležitý.4. Prodejní cena – není až příliš dobrá?

Rčení „příliš dobré na to, aby to byla pravda“ platí, pokud jde o prodejní ceny použitých nebo nenošených hodinek Rolex. Hodinky Rolex mají vzhledem ke své oblíbené a vyhledávané povaze tendenci držet si svou původní cenu, nebo dokonce zhodnocovat v závislosti na stáří, stavu a originalitě hodinek. Příliš levné hodinky Rolex opravdu nebudí moc důvěru.

Buďte opatrní, pokud se vám cena hodinek, které kupujete, zdá až příliš dobrá. Může to být známka toho, že hodinky nejsou pravé nebo mají nedokonalosti, které se prodejce snaží skrýt.

5. Najděte si vždy seriózního prodejce

Ať už kupujete hodinky Rolex z druhé ruky poprvé, nebo jste ostřílený horolog, který chce přidat konkrétní model do své sbírky – renomovaní prodejci jsou neocenitelným zdrojem pro každého milovníka hodinek, který si chce koupit skutečné luxusní hodinky. V Turecku na místním trhu asi originální hodinky Rolex nekoupíte.

Díky své popularitě je značka Rolex jedním z nejvíce padělaných výrobců hodinek na světě. Existuje spousta bezohledných prodejců s falešnými hodinkami Rolex. Počítejte s tím a buďte přirozeně nedůvěřiví.

Renomovaný a prověřený prodejce tento problém neguje, protože bude mít odborníky, kteří zkontrolují každé hodinky, které obdrží / koupí – postará se i o rozebrání hodinek, aby se zajistilo, že každá část hodinek je pravá a autentická. Zavedení prodejci mohou také nabízet záruky, takže můžete mít klid, pokud vaše hodinky narazí na mechanické problémy.

Navíc, takoví prodejci budou mít často sítě po celém světě. To vám pomůže rozšířit vaše možnosti vyhledávání a zvýšit vaše šance na získání toho, co chcete – zvláště pokud hledáte model, který se již nevyrábí nebo je velmi obtížné jej najít lokálně.

Pár tipů při kupování hodinek Rolex z druhé ruky

Vždy doporučuji nákup u prověřeného prodejce. Ale pokud nakupujete takové hodinky osobně, zde je několik rychlých tipů, které vám pomohou odhalit falešné Rolexky a vyhnout se podvodu:

Hmotnost
Hodinky Rolex sice nejsou nijak zvlášť těžké, ale měly by být v rukou cítit. Padělek obecně bývá mnohem lehčí, protože je vyroben z podřadného materiálu.

Řemínek / náramek / spona

Řemínky hodinek Rolex jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli nebo kůže, ačkoli jsou k dispozici také pryžové varianty jako Oysterflex a OEM vyrobené varianty Rubber B. Zkontrolujte model, na který se díváte, na oficiálních stránkách Rolex a porovnejte řemínky, pokud si nejste jisti, zda je to ten správný řemínek. Originální řemínky Rolex mají také mnohem větší sklon k jemným detailům v řemeslném zpracování ve srovnání s falešnými řemínky. Originální řemínek bude mít malé nebo žádné mezery mezi články, šroubky sedí více v jedné rovině, vyrytý text bude vypadat elegantněji a symbol korunky bude ostrý a přesný. Všímejte si zde maličkostí.

Číselník a rámeček

První věc, na kterou je třeba se podívat, je písmo čísel a písmen na číselníku a rámečku hodinek. Umístění mimo střed jsou důkazem toho, že hodinky nejsou pravé. Čísla a písmena by také měly být velmi ostré a jasně definované i při velkém zvětšení a neměly by vypadat namalované nebo rozmazané kolem okrajů.

Datumové okénko

Čísla na datovém kolečku v pravých Rolexkách jsou vysoce kvalitní, jsou velmi jasně definované i při velkém zvětšení. U padělků je méně pravděpodobné, že dosáhnou takové nepatrné přesnosti, takže mohou být mírně mimo střed s nižší kvalitou tisku.

Zadní strana pouzdra

S výjimkou vzácných modelů z 30. let 20. století nemají originální modely hodinek Rolex průhledné zadní strany pouzdra. Originální zadní strany pouzder Rolex jsou také hladké, na vnější straně není nic vyryto.

Laserem leptaná korunka uvnitř krystalu

Jako způsob, jak bojovat s padělanými hodinkami, začala společnost Rolex začleňovat laserem leptanou korunku do krystalu svých hodinek na pozici 6 hodin. Laserem leptaná korunka je pouhým okem špatně viditelná a nejsnadnějším způsobem, jak ji vidět, je použít fotoaparát s makroobjektivem na místě, kde by měla být. Protože se jedná o velmi obtížně replikovatelný proces, většina padělků nebude mít laserem leptanou korunku – neoriginální hodinky používají podřadné metody výroby, kvůli nimž korunka vypadá velmi špatně.

Luminiscence

Některé modely Rolex používají na ručičkách a ukazatelích hodin svítící materiál zvaný Super-LumiNova. Při podrobné kontrole makroobjektivem lze materiál Super-LumiNova identifikovat podle pískové zrnité textury. Naproti tomu falešné hodinky používají různé materiály a světlo se pod makro objektivem jeví jako hladké.

Rehaut

Rehaut je vnitřní luneta hodinek mezi ciferníkem a krystalem. Autentické hodinky Rolex budou mít na Rehautu vyrytý opakující se nápis „Rolex“ a sériové číslo hodinek. Rolex zahájil tuto praxi kolem roku 2005, aby padělatelům ztížil kopírování hodinek. Originální Rolex bude mít rovnoměrné a vyrovnané gravírování s extrémně čistými okraji.

Rehaut je označení pro vnitřní okraj ciferníku na hodinkách Rolex. Je to malý, zdánlivě nevýznamný detail, ale pro hodinky Rolex je to důležitá funkce. Rehaut slouží jako ochrana proti padělkům a zaručuje, že hodinky jsou originální. Na vnitřním okraji ciferníku se nachází sériové číslo hodinek, které odpovídá číslu na certifikátu Rolex. Pokud sériové číslo neodpovídá certifikátu, znamená to, že hodinky jsou padělané.

Rehaut je také součástí designu a estetiky hodinek Rolex. Na vnitřním okraji se nachází logo Rolex a model hodinek. Tyto detaily jsou jemně vyryté a tvoří elegantní a subtilní ozdobu ciferníku.

Strojek

Přestože strojek není přístupný všem milovníkům hodinek, protože to znamená otevření pouzdra, je to jedna z klíčových metod, kterou renomovaní prodejci a odborníci používají k určení, zda jsou hodinky Rolex autentické. Rolex používá regulační šrouby, takže technici s nimi mohou pracovat a uvolnit je nebo utáhnout, a tím upravit rychlost strojku. Repliky hodinek Rolex tento šroub nemají a místo toho používají jiné regulační mechanismy.Rolex z druhé ruky může být skvělým způsobem, jak získat vzácný model nebo dokonce svoje první Rolexky za konkurenceschopnou cenu. Trh s použitými luxusními výrobky však může být plný bezohledných prodejců a napodobenin hodinek, které mohou zmást i toho nejzkušenějšího horologa. To je důvod, proč zákazníkům doporučuji, aby nakupovali u renomovaného prodejce, který může zajistit, že jsou hodinky Rolex autentické – pravé, aby se snížilo riziko koupě „šmejdu“. Koneckonců, Rolex je dobrá investiceale náklady na špatnou koupi imitace hodinek výrazně převáží jakékoli úspory, které jste mohli udělat, když jste se rozhodli nechodit za renomovaným prodejcem.

A dále si o Rolexkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.