Luneta na hodinkách – na co tam je a k čemu se používá?

Estimated read time 6 min read

Možná vás to překvapí, ale první hodinky se objevily již někdy v 16. století v Německu a zásluhu na nich má Peter Henlein. Hodinky jako takové se v průběhu staletí samozřejmě hodně vyvinuly v souladu s objevující se technologií. Třeba typicky chytré hodinky dnes umí opravdu hodně úžasné věci (kromě toho, že vám ukáží čas).

Brzy po vynálezu hodinek vyšlo najevo, že jelikož hodinky jsou něčím, co by člověk mohl nosit ať už je vlastně kdekoli. Proto výrobci hodně přemýšleli nad tím, jak hodinky ještě obohatit o další funkce. Proto byly hodinky doplněny o lunetu.

Luneta hodinek
Luneta hodinek

Proč tedy mají hodinky lunetu? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co je to luneta?

Luneta je v oblasti hodinek obvodové kolečko (kroužek) na pouzdře hodinek kolem sklíčka. Slovo luneta může ale také označovat i kolečko přímo okolo ciferníku pod sklíčkem. Luneta může být otočná (jednosměrně, nebo i obousměrně) nebo pevná. Některé hodinky lunetu samozřejmě nemají, luneta není ždáným konstrukčním prvkem hodinek a nemá jakoukoli funkci nosnou či jinou, bez které by se hodinky neobešly.

Luneta u potápěčských hodinek

Luneta je součástí potápěčských hodinek – ve skutečnosti je luneta jejich nejdůležitější částí, která je odlišuje od běžných hodinek. Luneta je odstupňována do 60 dílků, což odpovídá 60 minutám. Lze ji otáčet tak, aby byla šipka lunety zarovnána s pozicí 12 hodin na hodinkách. 60 dílků na lunetě označuje hodinu, která odpovídá době, po kterou obvykle vydrží kyslík ve standardní kyslíkové láhvi.

Hlavní využití lunety u potápěčů totiž vycházelo z předpokladu, že v kyslíkové láhvi je určité množství kyslíku, které vystačí pro ponor v dané hloubce.

Jak se luneta u potápěčských hodinek používá?

Funguje to tedy tak, že potápěči tedy před ponorem nastaví lunetu tak, aby byla „pozice 12“ na minutové ručičce + kapacita kyslíkové láhve v minutách. Od té doby potápěčům běží čas ponoru a s ním také ubývá množství kyslíku v lahvi. Přibližující se minutová ručička nastavené hodnotě na lunetě dává potápěči jasné znamená, kolik má ještě času do vynoření. Jednosměrně otočná luneta má tu výhodu, že když potápěč omylem zavadí o lunetu a pootočí ji, tak se mu čas se zkrátí, nikoli prodlouží. Kdyby tomu bylo naopak mohlo by to mít špatné následky – potápěči by mohl dojít kyslík.

Funkce lunety na potápěčských hodinkách je tedy poskytnout potápěči značku, která ukazuje, kolik minut během konkrétního ponoru uplynulo – potápěč má tedy přehled o dostatku kyslíku, aby vystoupil zpět na hladinu.

Potápěčský čas pod vodou neboli „čas na dně“, jak je více známý, je zásadní statistikou každého potápěče.

Další způsoby použití lunety na hodinkách

Luneta má také mnoho dalších způsobů využití, které výrobci hodinek nepropagují, nicméně určitě stojí za zmínku.

  • Luneta může sloužit k zapamatování čísla v rozmezí 0-59, stačí si požadované číslo k zapamatování nastavit na lunetě.
  • Luneta jako stopky: další skvělé využití lunety je například při vaření vajíček či těstovin, kde je potřebný přesný čas. Kuchař nastaví lunetu například na +10 minut od současné polohy minutové ručičky.
  • Funkci lunety také oceníte při počítaní vypitých piv nebo panáků. Vždy, když si objednáte pivo či panáka, otočíte lunetou o 1 minutu či hodinu (záleží na indexech na lunetě či ciferníku).
  • Proti stresu – lunetou se také dá prostě pořád točit dokola, dokud vás to nepřestane bavit, tím se pěkně člověk uklidní a odreaguje – výrobci hodinek vás ale asi nepochválí 🙂
  • Tachymetrická luneta slouží k odečtení rychlosti například jedoucího automobilu. Touto lunetou bývají osazeny značky hodinek mající spojitost s motoristickým sportem.
  • Luneta s názvy měst – hodinky s lunetou měst dokáží jednoduše zobrazit čas v jiném městě než se nacházíte. Například: pokud potřebujete zjistit čas v Paříži zatímco jste v New Yorku.
Luneta s názvy měst na hodinkách
Luneta s názvy měst na hodinkách

Luneta u chytrých hodinek

I chytré hodinky mají lunetu. Na co? Točení lunetou umožňuj interakci s rozhraním hodinek, aniž byste museli v menu v hodinkách posouvat prstem – mocí lunety tak můžete přijímat nebo odmítat hovory, přibližovat nebo oddalovat, posouvat se v menu atd.

I chytré hodinky mají lunetu
I chytré hodinky mají lunetu

Historie lunety na hodinkách

Luneta se poprvé objevila u potápěčských hodinek v padesátých letech minulého století – vlastně vznikla z nutnosti a díky doporučení potápěčů, kteří potřebovali prostředky pro sledování času pod vodou s pomocí svých vodotěsných hodinek. Ačkoli formu lunety představila ve 30. letech společnost Rolex, teprve v roce 1953 uvedli Blancpain, Zodiac a Rolex na trh potápěčské hodinky s plně funkční lunetou.

Byla to také značka Blancpain, která představila jednosměrnou lunetu, která elegantně řešila problém náhodného ťuknutí do lunety během ponoru. Pokud k tomu došlo, pak to nejhorší, co se mohlo stát by byl zkrácený čas ponoru, ale nebezpečí v podobě překročení povolené délky pod vodou by bylo vyloučeno.

Bylo to koncem šedesátých let, kdy někteří výrobci lunetu přesunuly pod sklíčko ve snaze chránit ji před náhodným klepnutím. K těmto modelům hodinek byla přidána další korunka, a tak se zrodily potápěčské hodinky „twin crown“. Tento typ vnitřní lunety se v potápěčských hodinkách používá dodnes.

Hodinky twin crown
Hodinky twin crown

A co vy? Používáte lunetu na hodinkách? Jak?


    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.