Proč jsou hodinky Quartz (hodinky na baterku) tak přesné?

Estimated read time 8 min read

Opravdu mnoho lidí si myslí (nebo si dříve myslelo), že Quartz je značka levných a poměrně přesných hodinek na baterii. Ale tak to není.

Quartz není značka, je to označení technologie, se kterou způsobila firma Seiko revoluci na poli hodinařiny. Hodinky se díky tomu staly dostupnějšími, přesnějšími a klasické mechanické hodinky zažily velký otřes (směrem dolů) v prodejích.

Proč si lidé fakt často myslí, že Quartz je značka hodinek?

Je to jednoduše proto, že výrobci neznámých hodinek na ciferník nenapíší značku, ale právě slovo Quartz, aby hodinkám dodali alespoň trochu důvěryhodnosti. A my jim na to skočili, že?

Když už vím, co je Quartz, co musím vědět dále?

Ve druhé polovině 20. století začaly náramkové hodinky být opravdu levnější, dostupnější a přesnější. Bylo to díky příchodu technoligie hodinek Quartz – jsou to jednoduše bateriové hodinky. Quartz je nejběžnější alternativou mechanických (natahovacích) hodinek.

Quartz hodinky mohou být neuvěřitelně levné, někdy až drahocenné. To, co ale mají všechny Quartz hodinky společné, je velká přesnost v měření času. Abychom pochopili, proč jsou Quartz hodinky tak přesné, musíme přesně pochopit, jak fungují.

Quartz není značka hodinek, je to jednoduše typ technologie strojku. U quartzových hodinek je srdcem hodinek integrovaný obvod s velkým počtem elektronických dílů umístěných společně na desce velké jen několik mm2. Zdrojem energie je miniaturní baterie, která vydrží několik let.

Původ a historie Quartz hodinek

Hodinářský průmysl zažil v průběhu staletí mnoho posunů a vylepšení. První kapesní hodinky byly vynalezeny někdy na začátku 16. století, ale obrovský otřes v hodinkářském průmyslu přišel právě s Quartz hodinkami ve 20. století.

První Quartz hodiny byly vyrobeny někdy v roce 1927 v Bell Telephone Laboratories. Ve 20. století byly právě mýtické Bell Labs rodištěm mnoha nejlepších vynálezů, a i právě Quartz hodiny odsud změnily svět. Byly to roky vývoje, než byly Quartz mechanismy dostatečně malé, aby se vešly do kapesních hodinek. Když se to stalo, všechno se okolo hodinek změnilo. Tak začala Quartz revoluce (revoluce jedné technologie, a krize druhé).

K tomuto klíčovému okamžiku došlo na Štědrý den v roce 1969. Japonská hodinářská společnost Seiko vydala Astron – hodinky v limitované edici, které stály stejně jako auto. Trvalo to jen několik let, a Quartz hodinky na trhu začaly dominovat. A hlavní výrobci hodinek ve Švýcarku byli naopak hodně blízko panickému záchvatu.

Analogové vs digitální hodinky

Po většinu své historie byly hodinky analogové. To znamená, že měli ciferník a klasické ručičky. Quartz revoluce v hodinářství se časově shodovala s explozí digitálních hodinek, které měly elektronické světelné displeje. První digitální hodinky byly vydány někdy v roce 1972 a byly vyrobeny americkou společností Hamilton Watch Co.

Ačkoli první digitální hodinky byly americké, bylo to Japonsko, které koncept těchto hodinek převzalo, vylepšilo a ještě výrazně zlevnilo. Seiko bylo brzy jedním z největších výrobců hodinek na světě. Průkopnická společnost se inteligentně rozhodla vyrábět jak Quartz analogové, tak Quartz digitální hodinky – to jim hodně pomohlo ovládnout trh, na jehož vzniku se vlastně sami aktivně podíleli.

Jak fungují Quartz hodinky?

Ocenit obrovskou transformaci, kterou Quartz hodinky znamenaly, je pochopit, jak Quartz hodinky fungují.

Původní hodiny používaly kombinaci kyvadel a ozubených koleček, aby sledovaly vteřiny, a poté počítaly minuty a hodiny. Zjištění, že kyvadla jsou ideálním nástrojem pro udržení přesného času, poprvé vyřkl Galileo Galilei. Klasickými oscilátory mechanických hodin jsou tedy kyvadlo a setrvačka. Kyvadlové hodiny mohou dosáhnout vynikající přesnosti chodu, ale nedají se použít jako přenosné.

Kyvadla jsou tedy opravdu šikovná, ale těžko praktická pro nošení na zápěstí. Mechanické hodinky je nahradily oscilátory. Tyto části pracují podobně jako kyvadlo a sledují plynutí času pohyby tam a zpět. Po celá staletí to byl nejpřesnější způsob udržení času. Poté byly objeveny křemenné oscilace. Hodiny a hodinky se systémem quartz rozkmitávají svůj křemenný oscilátor zpravidla na 32 768 Hz. Dříve i 4 194 304 Hz.

Křemen je druhý nejběžnější minerál na Zemi, ale kromě jeho hojnosti je jeho nejdůležitější vlastností to, že je piezoelektrický. Když je elektřina posílána přes křemenný krystal, vibruje nebo osciluje. Frekvence, při které krystaly křemíku oscilují, vždy 32 678krát za sekundu, se používá k určení času.

Quartz (křemenné) hodinky používají energii baterie k odeslání konstantního elektrického náboje přes křemenný krystal. Křemenné hodinky, stejně jako mechanické hodinky, mají ozubená kola, která otáčí ručičkami (za předpokladu, že se jedná o mechanické hodinky; digitální displeje jsou zcela odlišné), ale zatímco mechanické hodinky závisí na oscilátoru, aby udržely čas, v křemenných hodinkách je časoměřič křemenný krystal.

Proč jsou Quartz (křemenné) hodinky přesnější než mechanické?

Nyní víte, jak fungují Quartz hodinky, ale proč by tyto hodinky měly být ze své podstaty přesnější než mechanické hodinky? Existuje celá řada faktorů, ale na první, na který se zaměříme, je základní fyzika.

Aby mechanické hodinky mohly kmitat, musí být prostřednictvím mnoha částí energie posílána energie, aby se otáčela ozubená kola a oscilátor. Tato energie je dodávána buď ručním natahováním hodinek, nebo v automatických hodinkách přirozeným pohybem zápěstí nositele.

Tyto pohyblivé části vytvářejí tření a spotřebovávají energii, což znamená, že bez ohledu na to, jak pravidelně natahujete hodinky, část vaší práce se ztrácí. Quartz hodinky minimalizují pohyblivé části a získávají energii z baterie, takže se neztrácí energie potřebná k udržení oscilace krystalu.

Když už mluvíme o oscilacích, přirozená frekvence křemene je také mnohem spolehlivějším způsobem, jak udržet čas, než fyzické pohyby mechanických hodinek, bez ohledu na to, jak dobré hodinky jsou. Dokonce i ti největší hodináři ve Švýcarsku jsou omezeni fyzickou realitou vytvoření neuvěřitelně složitého stroje.

I ta nejmenší chyba změní, jak přesně hodinky fungují. Křemenný krystal bude vždy kmitat na stejné frekvenci, bez ohledu na to, jak špatně je navržen zbytek hodinek.

A konečně, přesnost měření času je ovlivněna přírodními silami vesmíru; konkrétně gravitace. Stejně jako všechno ostatní, i mechanické části hodinek podléhají gravitaci. Hodináři zápasí s tímto po celá staletí, a našli četná řešení tohoto problému, včetně neuvěřitelně cool-vypadající tourbillon designy.

Moderní konstrukce mechanických hodinek většinou eliminovala účinky gravitace, ale u hodinek z křemene to není problémem. Křemenný krystal bude oscilovat i bez ohledu na gravitaci.

To vše jsou důvody, proč by křemenné hodinky měly být pravděpodobně volbou pro vaše každodenní nošení – prostě to jsou spolehlivé hodinky, které nosíte každý den.

O kolik přesnější jsou Quartz (křemenné) hodinky?

Stejně jako mechanické hodinky, se i Quartz hodinky mohou výrazně lišit v kvalitě. Přesto, bez ohledu na rozdíly v kvalitě, bude průměrná přesnost standardních Quartz hodinek větší nebo stejná, jako u nejlepších mechanických hodinek.

Se všemi těmito řečmi o přesnosti je však důležité pochopit, že mluvíme o předbíhání nebo zpoždění pouhých pár sekund za den. Typické křemenné hodinky se zpožďují nebo předběhnou o jednu sekundu denně, zatímco nejlepší mechanické hodinky v průměru o tři sekundy. Nejlepší křemenné hodinky na trhu mají průměrnou odchylku o 0,02 sekundy denně.

Tyto změny jsou tak malé, že si jí obvykle všimnete až za několik týdnů nebo více. Obecně platí, že jediní lidé, kteří potřebují hodinky s větší přesností než standardní Quartz hodinky, jsou ti, kteří provádějí vědecká měření. Pro tyto lidi existují atomové hodiny a hodinky.

Pro nás ostatní, pouhé smrtelníky, budou Quartz hodinky dostatečně přesné.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    2Comments

    Add yours

    + Leave a Comment