Proč jsou švýcarské hodinky nejlepší a taky nejdražší?

Estimated read time 8 min read

U mnoha a mnoha lidí je to tak, že jim při první myšlence na kvalitní hodinky jako první vyskočí v hlavě nápis „Swiss made“. Švýcarské hodinky mají pověst té nejvyšší kvality, a to jak z hlediska jejich fungování, tak z hlediska jejich jednotlivých komponent.

Hodinky vyrobené ve Švýcarsku nebyly vždy nejlepší na trhu a dokonce i dnes panuje spor o tom, jak laxní jsou zákony, které přesně definují, kteří výrobci mohou inzerovat své výrobky jako „Swiss made““. Přesto není pochyb o tom, že skutečné a pravé švýcarské hodinky budou vysoce kvalitní a zároveň jejich hodnota úplně neklesá.

Jak přesně si švýcarské hodinky získaly tuto pověst a proč jsou tak drahé? Na to se v rychlosti podíváme v dnešním článku.

Co přesně jsou švýcarské hodinky? Co musí splňovat

Hodinky vyrobené ve Švýcarsku jsou standardem TOP kvality v tomto odvětví tak dlouho, že se někdy může zdát, že pojem „švýcarské“ jsou spíše jakýmsi obecným synonymem kvality, než geografickou definicí. Aby mohly být hodinky označeny jako švýcarské, musí splňovat velmi specifické normy.

Stávající zákony, které definují, zda mohou být hodinky označeny jako „švýcarské“, byly kodifikovány v roce 1971, a ačkoli od té doby se přidaly nějaké ty dodatky, zůstaly v podstatě nezměněny téměř pět desetiletí.

Ačkoli se mnoho definic švýcarských hodinek zaměřuje na tři hlavní faktory, je přesnější si představit, že definice má 5 hlavních bodů:

 1. Hodinky jsou vyráběny ve Švýcarsku, na jeho území
 2. Strojek hodinek je švýcarský
 3. Hodinky musí být sestaveny ve Švýcarsku
 4. Ke konečné kontrole hodinek došlo ve Švýcarsku
 5. Nejméně 60% výrobních nákladů bylo provedeno ve Švýcarsku

Termín „Swiss made“ se vztahuje především na strojek a konstrukci hodinek. Je to také právní norma. Hodinky „Swiss“ získávají tento titul podle zákona. Tyto zákony byly kodifikovány v roce 1971 a revidovány v roce 1995 ve (uhodli jste) Švýcarsku.

Toto jsou základní faktory, které používají všichni švýcarští výrobci hodinek od 70. let. Zajišťují, aby všechny švýcarské hodinky fungovaly s velikou přesností, aby byly přesné a dlouho sloužily. Z tohoto důvodu lze očekávat, že si švýcarské hodinky, zejména ty nejvyšší kvality, udrží svoji hodnotu.

Co znamená, že hodinky byly sestaveny ve Švýcarsku?

Při čtení výše uvedených faktorů jste se pravděpodobně pozastavili nad frází, že hodinky musí být sestaveny ve Švýcarsku (anglicky je to „cased up“). Nejde o to jen tak prsknout strojek do pouzdra. Pokud jsou hodinky vloženy do pouzdra, musí to být provedeno takovým odpovídajícím způsobem, aby si hodinky zachovaly celistvost pohybu. K testování hodinek během procesu zapouzdření se používají různé techniky, aby bylo zajištěno, že jejich činnost nebude omezována změnami vlhkosti, tlaku vzduchu nebo jiných vnějších sil.

Je 60% výrobních nákladů ve Švýcarska dost?

Další částí definice švýcarských hodinek, která by vám mohla připadat trochu zvláštní, je 60% hodnota výrobních nákladů. U produktu, který má tak přísnou definici, se zdá být trochu laxní požadavek, aby byly 3/5 jeho součástí vyrobeny ve Švýcarsku. Nejste sami, kdo si toto myslí.

Již nějakou dobu existuje tlak na zpřísnění těchto předpisů, aby byly požadavky ještě vyšší, zejména pokud jde o výrobní náklady. Někteří výrobci se obávají, že mezery ve stávajících pravidlech umožňují levnějším hodinkám používat označení Swiss Made, což oslabuje pověst švýcarských hodinek.

Samozřejmě výrobci, kteří vyrábějí levnější hodinky, ale přesto těží z označení Swiss Made, jsou proti těmto změnám. Byla zavedena nová legislativa a byly odstraněny mezery, ale teprve se uvidí, jak velký účinek budou mít.

Stojí švýcarské hodinky za tu cenu, za kterou se prodávají?

Švýcarské hodinky jsou vyráběny podle náročných požadavků a jsou v hodinkářském průmyslu dominantní po celá desetiletí. Ale znamená to ve skutečnosti to, že stojí za ty velké peníze, za které se prodávají?

Krátká odpověď je: ano, určitě. Je zřejmé, že nikdo nemůže nikomu jinému říci, co pro něho stojí za to. Pokud nechcete platit vyšší ceny za náramkové hodinky, není důvod tyto peníze platit. Existuje spousta vysoce kvalitních hodinek i pro ten nejmenší rozpočet. Proč by tedy někdo platil za švýcarské hodinky více než čtyři nebo dokonce pětimístnou částku?

Když máte na sobě švýcarské hodinky, máte na sobě jedny z technologicky a stylisticky nejvyspělejších hodinek na světě.

Pamatujte na to, že vzhledem k tomu, že švýcarské hodinky jsou vyrobeny tak precizně a jedinečně, je doba výroby mnohem delší, než u sériově vyráběných hodinek. Pokud si koupíte švýcarské hodinky, platíte za tu dobu stejně jako za kvalitní komponenty a styl.

Měli bychom zde však také zdůraznit, že ne všechny švýcarské hodinky jsou příliš drahé, některé koupíte samozřejmě za cenu rozumnou. Opravdu existuje spousta cenově dostupných švýcarských značek, které vyrábějí hodinky za rozumnou cenu.

Proč jsou švýcarské hodinky lepší, než jiné?

Jaké jsou tedy konkrétní důvody, proč jsou švýcarské hodinky vnímány jako ty nejkvalitnější?

Kvalita provedení, kvalita materiálů

Prvním důvodem, proč jsou hodinky „Swiss made“ kvalitnější, je úroveň jejich mechanismu. Používají se kovová ozubená kolečka. Jsou vyrobeny ručně a lze je opravit – to znamená, že hodinky „Swiss made“ můžete používat po celý život – nebo po několik životů! Komponenty jsou vyrobeny z těch nejpevnějších materiálů. Standardní hodinky jsou obvykle vyrobeny z plastových dílů, které nelze s těmito vůbec srovnávat.

Chirurgická ocel 316L

Druhým velkým důvodem, proč mají hodinky „Swiss made“ tak dobrou pověst, jsou ty, které jsou téměř vždy vyrobeny z chirurgické oceli 316L. Jedná se o vysoce kvalitní metalurgicky pevnou ocel, která je odolnější vůči korozi – průmyslového i biologického původu. To znamená, že u hodinek „Swiss made“ je ta nejmenší pravděpodobnost, že by se poškodily, a jsou méně náchylné k opotřebení. Jsou také hypoalergenní – ideální pro lidi, kteří mají alergie na slitiny nižší kvality.

Safírové sklíčko

Další velkou vizitkou hodinek „Swiss made“ je, že jsou obvykle vyráběny se safírovým sklíčkem – materiálu s extrémní tvrdostí (9 na Mohsově stupnici). Díky tomu jsou tyto hodinky neuvěřitelně odolné proti poškrábání. Ve skutečnosti by se za většiny běžných podmínek neměly škrábat. Naproti tomu standardní hodinky jiné než „swiss made“ často používají pouze tvrzený minerální krystal, který je mnohem levnější a mnohem měkčí. Dostanete tedy to, za co zaplatíte.

Švýcarské hodinky prostě obstojí ve zkoušce času.

Švýcarští výrobci hodinek

Podívejme se na nejznámější výrobce hodinek ze Švýcarska:

 • Rolex – asi nejznámější značka hodinek. Firma byla založena v Londýně v roce 1905.
 • Omega – jde o naprostou klasiku a jednu z nejslavnějších značek.
 • Tag Heuer – slavný výrobce, jehož luxusními hodinkami se pyšní známí sportovci a hollywoodské hvězdy.
 • Tissot – slavná značka s historii sahající až do poloviny 19. století
 • Longines – tradice od roku 1832, technologické inovace a elegantní hodinky střední a vyšší třídy.
 • Certina – značka existující už od konce 19. století.
 • Breitling – slavná značka existující od roku 1884.
 • Certina – značka existující už od konce 19. století.
 • Festina – tuhle značku z roku 1902 má asi většina z nás spojenou s nejslavnějším cyklistickým závodem Tour de France.
 • Patek Philippe – patří mezi slavnou trojici nejluxusnějších značek. Jde o absolutní špičku v technologických inovacích.

VIDEO: Vládci času – nejdražší hodinky

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.