Proč se mlží hodinky? Jak odstranit vlhkost v hodinkách?

Estimated read time 6 min read

Jak se kondenzace dostane do hodinek a jak odstranit vlhkost uvnitř hodinek? Jak dostanu vodu z hodinek, aniž bych otevřel zadní stranu hodinek? Kupí se nám tady mnoho takových dotazů.

Vlastně existuje mnoho důvodů, proč se na ciferníku nebo na zadní straně hodinek může objevit kondenzace, zakalení, mlha, voda nebo vlhkost.

Pokud třeba mají vaše hodinky průhlednou zadní stranu, můžete také vidět kondenzaci často i v této oblasti. Vaše hodinky mohou být buď voděodolné, nebo nejsou voděodolné, jsou vodotěsné nebo nejsou voděodolné. Ve všech případech je odvod vody nebo kondenzace z hodinek podobný.

PAMATUJTE: Kondenzace způsobuje poškození hodinek. Při prvním náznaku kondenzace v hodinkách použijte co nejrychlejší metodu pro elimininace kondenzace, abyste odstranili vlhkost z hodinek. Můžete tak zabránili trvalému poškození hodinek.

Jaký je rozdíl mezi voděodolnými a vodotěsnými hodinkami?

Voděodolné hodinky

Voděodolné hodinky nejsou 100% vodotěsné. Voděodolné hodinky zvládnou určité vystavení vodě (déšť a podobně), ale neměly by se nosit při plavání nebo sprchování.

Vodotěsné hodinky

Vodotěsné hodinky jsou přesně to, čím se nazývají, jsou VODOTĚSNÉ. Vodotěsné hodinky lze nosit při sprchování, šnorchlování, plavání a v některých případech i při hloubkovém potápění.

Proč na hodinkách vidím zamlžení nebo kondenzaci?

Příčin zamlžení hodinek může být mnoho:

1. Extrémní změny teplot mohou způsobit tvorbu vlhkosti v ciferníku. Přechod z velmi chladné oblasti do teplejší může způsobit, že se v hodinkách objeví kondenzace.

2. Velmi vlhké prostředí může také způsobit vlhkost nebo kondenzaci vlhkosti v hodinkách.

3. Hodinky, které jsou voděodolné (ale ne vodotěsné), mohly být vystaveny vodě příliš dlouho, nebo příliš moc. Pamatujte, že voděodolnost neznamená vodotěsnost.

4. Oblast pro natahování hodinek může mít menší mezery nebo byla ponechána „vytažená“ (ve vytažené poloze), což může také způsobit kondenzaci vlhkosti na ciferníku. Před kontaktem s vodou se vždy ujistěte, že jsou korunka a tlačné prvky pevně zašroubovány.

5. Starší hodinky se mohou opotřebovat, což znamená, že je opotřebený vodotěsný o-kroužek a do hodinek může vniknout voda. O-kroužek ve vodotěsných hodinkách může vyschnout. Tento o-kroužek se může smrštit a ztvrdne, což umožní, aby kolem něj voda proklouzla a naplnila hodinky vlhkostí.

6. Nekvalitní hodinky mohly být ponořeny do vody nebo vystaveny vodě. Mytí rukou, hodinky vystavené dešti nebo sprchování s nasazenými hodinkami může způsobit kondenzaci vodních par.

7. Plastový nebo skleněný ciferník může mít mikropraskliny, které způsobí vniknutí vody do hodinek a kondenzaci vodních par.

8. Falešné repliky hodinek nebo hodinky nižší kvality mohou být nevyhovující, a proto propouštějí vodu, která způsobuje vlhkost v hodinkách.

9. Kondenzace v hodinkách po výměně baterie. Provádějte výměnu baterie v hodinkách VŽDY v suchém prostředí. Pokud je při výměně baterie vysoká vlhkost, může to způsobit pozdější zamlžení hodinek.

To jsou nejčastější důvody, proč se někdy hodinky zamlžují.

Jak odstranit kondenzaci z hodinek – opravte zamlžené hodinky

1. Použijte nevařenou rýži. Vložte hodinky do malé zakryté nádoby s 1/4 napln2n0 nevařenou rýž9. Rýže „vytáhne“ vlhkost z hodinek, pokud je tam ponecháte několik dní.

2. Nebo stelivo pro kočky je vyrobeno tak, aby absorbovalo vlhkost. Umístěte hodinky do malé misky nebo plechovky s kočičím stelivem na několik dní a vlhkost v hodinkách by měla zmizet.

3. Silikagel odstraňuje vlhkost. Jedná se o malá balení, která jsou součástí většiny elektroniky. Použijte několik těchto sáčků v uzavřené misce s hodinkami na několik dní a tím by se měla odstranit kondenzace v hodinkách.

4. Využijte slunce. Odpařte kondenzát a odmlžte hodinky. Položte hodinky na slunce lícem nahoru, aby teplo ze slunečního záření mohlo vysušit vlhkost v hodinkách. Dávejte pozor, nenechávejte hodinky na slunci příliš dlouho, mohlo by dojít k poškození hodinek. Teplo ze slunce „odpaří“ vlhkost nebo kondenzaci z hodinek.

5. Použijte fén. Umístěte hodinky na bezpečné místo, jako je mramorová pracovní deska, a používejte fén na nízkou teplotu. To slouží k lehkému zahřátí hodinek a odstranění kondenzace. Používejte opatrně, protože vysoké teplo může poškodit hodinky a popálit vaši pokožku.

6. Sejměte zadní část hodinek. Odstranění zadní části hodinek a jejich ponechání na přímém slunci může pomoci odstranit kondenzaci rychleji. Položte hodinky na ručník a položte je lícem dolů. To by mělo hodinkám pomoci rychleji vyschnout. Při rozebírání hodinek buďte opatrní.

7. Pomocí ventilátoru nechte na hodinky několik dní proudit vzduch. Pomůže vám to „vytáhnout“ vlhkost z hodinek.

8. Zabalte hodinky do látky a položte je na zdroj mírného tepla. Pokud máte například kabelový box nebo satelitní box pro TV, tyto boxy vyzařují určité teplo. Položte hodinky navrch a nechte teplo z elektroniky odstranit vlhkost z hodinek.

9. Pokud výše uvedené metody nevedly k vysušení hodinek, vezměte hodinky ke specializovanému klenotníkovi či k hodináři. Tito odborníci by měli být schopni odstranit kondenzaci nebo vodu z vašich hodinek.

Máte lepší tip na odstranění kondenzace z hodinek? Dejte nám vědět tím, že zanecháte komentář níže, abyste pomohli ostatním, kteří potřebují opravit zamlžené hodinky.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.