Recenze chytrých hodinek Huawei GT2

Estimated read time 14 min read
VÝHODY HODINEK ZÁPORY HODINEK
Vynikající, až 2týdenní výdrž baterie ❌ Proprietární (software s uzavřeným kódem) OS bez podpory ciferníků třetích stran a aplikací pro Android
Jasný a živý displej ❌ Nemají bezdrátové nabíjení Qi
Rychlý, bezchybný a efektivní OS  
✅ Prémiová kvalita výroby  
✅ Dobrá implementace reproduktoru a mikrofonu  

Huawei je jedním z předních výrobců elektronických zařízení, jako jsou notebooky, routery a nebo smartphony. Díky úspěchu v oblasti smartphonů řady Mate a P se Huawei těší celkem velké oblibě a nyní je hlavním konkurentem pro špičkové značky, jako jsou Samsung a Apple.

Ve svém úsilí konkurovat zavedenějším značkám společnost Huawei uvedla na trh řadu chytrých zařízení, fitness trackerů a nositelných zařízení jako součást svého ekosystému Huawei. Aktuální vlajkovou lodí chytrých hodinek a produktem, na který se dnes podíváme, jsou Huawei Watch GT 2.

Díky široké nabídce funkcí a špičkové kvalitě výroby (sestavení) je přímým konkurentem vlajkových lodí společností Samsung a Apple. Ve srovnání s jejich produkty však mají GT Watch 2 omezenější sadu funkcí. Dokáže tedy Huawei využít své dynamiky a nastavit standard v oblasti špičkových chytrých hodinek, nebo se musí více snažit? Na to se podíváme v dnešním článku.

Unboxing – Zkušenosti s rozbalováním

Nejnovější produkty Huawei ukázaly, jak jsou určitě konkurenceschopné v oblasti elektroniky. Jejich současný designový jazyk to jasně odráží, protože většina jejich produktů okamžitě vydává prémiovou VIP atmosféru, podobnou špičkovým západním značkám. To je dokonale převedeno do zážitku při rozbalování hodinek.

Obal má stejný černý design jako u smartphonu Huawei Mate 30 Pro. Krabička však svým tvarem a velikostí připomíná spíše jiné špičkové hodinářské produkty. Kromě fotografie produktu je přední strana krabice bez zbytečností.

Rozbalování Huawei GT2
Rozbalování Huawei GT2

GT Watch 2 na nás po otevření krabice okamžitě vykouknou. Vše ostatní je uloženo ve vlastních „chlívečcích“. Balení obsahuje nabíjecí kabel USB Type-C, vlastní magnetický nabíjecí dok, uživatelskou příručku a stručnou příručku.

Celkově byl zážitek z rozbalení podobný jako u většiny smartphonů Huawei. Zaujal mne minimalistický přístup, kdy bylo vše okamžitě dostupné, ale celý zážitek byl elegantní a připraví vás na zážitek z chytrých hodinek.

Huawei Watch GT 2 – Design & Kvalita zpracování

Nejprve si promluvme o designu a kvalitě sestavení, abychom mohli recenzi nějak zahájit. Huawei Watch GT 2 mají prémiový design, které je i u vlajkových lodích smartphonů Huawei. Hodinky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, mají rám z nerezové oceli, keramiku na zadní a pevné sklíčko přední straně.

Ani řemínek dodávaný s Huawei Watch GT2 není žádný propadák. Dokonale ladí s noblesní estetikou hodinek a jsou snadno vyměnitelné v případě, že máte náladu na jiný typ nebo barvu řemínku. Je velmi jemný k pokožce a celkově poskytuje pohodlný a fajn zážitek. Mohl bych ho v pohodě nosit celý den, i když spím.

Řemínek je také extrémně odolný a nevykazuje žádné známky opotřebení ani po několika měsících každodenního používání. GT 2 mi překvapivě dobře sedí na zápěstí (nemám extra velké zápěstí). Nošení mi vůbec nepřišlo nepříjemné. Nejsou těžké ani objemné a nemám problém je nosit na celý den. Naprosto v pohodě.

Huawei GT2 na zápěstí
Huawei GT2 na zápěstí

Dvě fyzická tlačítka jsou umístěna na boku hodinek, což je podobné jako u většiny analogových hodinek. Horní tlačítko umožňuje přístup k nabídce a různým aplikacím v chytrých hodinkách, zatímco spodní tlačítko umožňuje přístup k nabídce cvičení. Tato dvě tlačítka jsou hmatová a skvěle se dají stisknout a jsou dostatečně odolná a zabraňují náhodnému stisknutí.

Tlačítka zabraňují náhodnému stisknutí
Tlačítka zabraňují náhodnému stisknutí

Hodinky nevykazovaly žádnou formu škrábanců nebo poškození, i když se mi nevyhnuly občasné nárazy. Pokud tedy jde o jejich odolnost, za mě super.

Díky tomuto všemu, od materiálů až po hmotnost hodinek, vypadají Huawei Watch GT 2 spíše jako skutečné robustní hodinky, než jako jemné elektronické zařízení.

Display hodinek

Display hodinek Huawei Watch GT2 mě nezklamal. Huawei Watch GT2 mají AMOLED kapacitní dotykový displej s rozlišením 454×454 HD a 1,39palcovým 3D sklem. Obraz je velmi jasný a ostrý.

Barvy jsou živé a snadno se čtou. Různé ciferníky vypadaly skvěle a bavilo mě procházet různé designy, abych viděl, jak budou vypadat na tomto nádherně vypadajícím displeji. Text byl také velmi dobře čitelný, a to i v neideálních podmínkách, např. venku. Skvělé byly také pozorovací úhly, díky čemuž je čtení notifikací příjemné a snadné.

Dotykový displej byl také lahůdkou pro jeho přesnost. Moje klepnutí se snadno zaregistrovalo a neměl jsem problémy s navigací v nabídkách. Díky dobře optimalizovanému softwaru (kterému se budeme hlouběji věnovat později v recenzi) a dobře umístěným nabídkám je navigace v nabídkách docela snadná.

Další zajímavou funkcí GT Watch 2 je vždy zapnutý displej (AOD), podobně jako u OLED smartphonů. Můžete si vybrat mezi digitálními hodinami a analogovými hodinami. Bylo by hezké vidět další designy, ale tyto sériové návrhy pomáhají prodloužit životnost baterie.

Sledování zdraví a kondice

Huawei již měl solidní systém pro sledování kondice na svých předchozích chytrých hodinkách. Honor Band 5 býval mým každodenním společníkem díky dobře implementovaným cvičebním rutinám. Většina těchto věcí je zpět a nyní jsou na GT Watch 2 i vylepšeny.

Honor Band 5 poskytl hrubý odhad mých výsledků cvičení, ale GT Watch 2 posunul věci na další úroveň a poskytl přesnější výsledky. To bylo zřejmé během mých cyklistických tréninků.

Existují určité relace, kdy jsem měl podezření, že výsledky na mém náramku Honor Smart jsou nepřesné. Díky přesnějším senzorům jsem si však výsledky na GT Watch 2 jistější.

Jeden jedinečný aspekt, který jsem nečekal, je hlasová výzva, která se aktivuje vždy, když začnete a zastavíte cvičební rutinu. Hlasová výzva byla hlasitá a jasná díky dobře implementovanému reproduktoru na GT 2, ale lze jej vypnout, pokud vás obtěžuje nebo si myslíte, že bude obtěžovat lidi kolem vás.

GT Watch 2 také automaticky sleduje počet kroků, srdeční frekvenci, spánek a stres, pokud to povolíte v aplikaci Huawei Health (o které se také budeme bavit později). Další standardní funkce jsou také k dispozici, jako je tomu v jiných fitness produktech Huawei, jako je upozornění, které vám řekne, abyste vstali, nebo zpráva, která se objeví, kdykoli dokončíte svůj cíl.

Software Huawei Watch GT 2

Problémem většiny chytrých hodinek je softwae. Je snadné vybavit chytré hodinky nejrychlejším procesorem a nejlepšími specifikacemi na trhu. Pokud je však implementace softwaru podprůměrná, celý zážitek se rozpadne jak domeček z karet.

V tomto případě se Huawei ubírá jiným směrem – využivá jejich proprietárního softwaru s názvem Huawei Lite OS. Tento nekonvenční krok je značným rizikem vzhledem k tomu, že většina spotřebitelů již používá OS Android Wear. S radostí však mohu oznámit, že Huawei odvedl fantastickou práci s implementací softwaru.

Huawei Lite OS dokonale odpovídá svému jménu. Operační systém vám poskytuje omezené funkce uvnitř hodinek a přístup pouze k základním funkcím. Ke zbývajícím funkcím máte přístup v aplikaci Huawei Health. Osobně si myslím, že je to dobrý nápad, protože to udržuje menu čisté a bez nějakého „nepořádku“. Vše se dá snadno najít. A především lite povaha operačního systému pomáhá šetřit výdrž baterie.

Posouvání v menu hodinek GT Watch 2 je naprosto plynulé a bez zpoždění. Obnovovací frekvence je znatelně pomalejší než u většiny smartphonů, ale nezjistil jsem, že by to byl problém. Navigace v OS je také snadná díky jeho uživatelsky přívětivému designu a nemusel jsem se podívat na příručku nebo dokumentaci, abych našel cokoli, co jsem potřeboval.

Notifikační systém je také skvělou funkcí operačního systému Huawei Lite. Vzhledem k tomu, že spojení mezi GT 2 a smartphonem je pevné, nechybí mi žádná upozornění.

Existují však i nevýhody. Jednou z nevýhod je, že nemohu pracovat se svými oznámeními. Není možné odpovídat na oznámení, jako jsou textové zprávy a zprávy na Facebooku. Ale myslím, že je to lepší, protože pravdou je, že psaní na menší obrazovce prostě není nejlepší zážitek.

Chci také rychle zmínit, jak skvělá je podpora Huawei pro tento software. Vždy existují aktualizace softwaru, které přinášejí nové funkce a ciferníky, a také přináší opravy chyb a další optimalizaci softwaru. Nezůstanete tak pozadu, ani když vyjdou nové vlajkové chytré hodinky.

Huawei Health

K většině dalších funkcí GT Watch 2 máte přístup prostřednictvím aplikace Huawei Health. Tato aplikace je předinstalovaná u většiny moderních smartphonů Huawei, jako je Huawei Mate 30 Pro a Huawei P40 Pro/P40 Pro Plus. Pokud nejste uživatelem Huawei, můžete si aplikaci samozřejmě snadno stáhnout prostřednictvím Obchodu Google Play/Apple App Store.

Aplikace má spoustu funkcí a je uživatelsky přívětivá, ale byl bych raději, kdyby nabídka byla o něco efektivnější. Byl bych rád, kdybych mohl rychle procházet nabídkami svého zařízení, ale místo toho musím nejprve projít několika kartami, než se dostanu k nastavení chytrých hodinek.

Existuje několik nabídek, ale hlavními jsou hlavní nabídka a karta zařízení. Hlavní nabídka vám umožňuje přístup k různým zdravotním záznamům a záznamům o cvičení. To zahrnuje srdeční frekvenci, spánek, váhu, stres a hladinu kyslíku. Zde budou uloženy záznamy vašich dalších zařízení Huawei.

Hlavním lákadlem je zde samozřejmě nabídka zařízení, která umožňuje přístup k různým doplňkovým funkcím GT 2. Ciferník můžete změnit, upravit jeden z přednastavených ciferníků nebo si jej můžete stáhnout z různých dostupných předpřipravených designů.

Huawei má tendenci aktualizovat knihovnu ciferníků a nyní má velký výběr s různými styly. Do svých chytrých hodinek můžete uložit až 31 ciferníků, což vám umožní vybrat ciferník i bez přístupu k aplikaci Huawei Health.

Hudbu můžete do GT 2 také importovat v aplikaci Health. GT 2 jsou omezeny na přibližně 2 Gb pro hudbu, takže pokud máte rozsáhlou sbírku, celá vaše hudební knihovna se sem nevejde. Vezměte také na vědomí, že jsou akceptovány pouze formáty souborů MP3 a AAC.

Kromě toho se na hodinkách nacházejí některá rozšíření aplikací. Jedním z příkladů je TruSleep od Huawei. Sledovač spánku na GT 2 vám umožňuje sledovat váš spánek, ale TruSleep jde o krok dále, protože vám umožňuje analyzovat vaše spánkové vzorce a přesně diagnostikovat běžné problémy se spánkem. Poskytuje vám také několik tipů, jak zlepšit váš spánek.

Zde v této aplikaci můžete také ovládat nastavení monitorování srdečního tepu. Můžete si vybrat, zda chcete, aby vám GT 2 nepřetržitě sledovaly tepovou frekvenci, nebo je můžete nechat v chytrém režimu. Režim nepřetržitého sledování srdeční frekvence poskytne podrobnější a přesnější informace, ale také spotřebuje více baterie.

Režim upozornění vás také může upozornit na extrémní případy, jako je vysoká nebo nízká srdeční frekvence, a upozorní vás, pokud se vaše srdeční frekvence normalizuje.

Nechybí ani další funkce, jako je možnost nastavení budíku nebo možnost výběru oblíbených kontaktů. Toto jsou některé funkce, které bych na svých chytrých hodinkách obvykle nepoužíval, takže je hezké je vidět zde v aplikaci, místo aby byly skryty v nastavení chytrých hodinek.

Jednou z výhrad aplikace Huawei Health je, že si musíte vytvořit Huawei ID a nemůžete se přihlásit anonymně. Tento další krok v procesu nastavení může být nepříjemný, zvláště pokud nejste uživatelem Huawei. Mě to celkem otravovalo 🙂

Životnost baterie

Nejdůležitější vlastností chytrých hodinek, kterou já ocením, je výdrž baterie. Nesnáším nabíjení chytrých hodinek, protože jsem zvyklý na tradiční hodinky s baterií s dlouhou výdrží, a tady Huawei Watch GT 2 skutečně září.

Huawei tvrdí, že Huawei Watch GT 2 vydrží až dva týdny.

Je to především díky čipu Kirin A1 a efektivnímu operačnímu systému Huawei Lite OS, který udržuje spotřebu energie na minimu. Samotná výdrž baterie je pro mě ok.

Verdikt

Huawei Watch GT 2 používám už asi pět měsíců a užil jsem si to. Díky široké sadě funkcí a skvělé výdrži baterie je toto zařízení mým každodenním společníkem.

Nejsou to dokonalé chytré hodinky. Ciferníky nelze nijak plně přizpůsobit a nelze instalovat aplikace třetích stran. Hodinky nemají bezdrátové nabíjení QI a vy jste uvízli u proprietárního nabíjecího doku. Interakce s upozorněními jsou také omezené.

Nicméně stabilní software a konzistentní dvoutýdenní výdrž baterie jsou platným kompromisem. Pokud si ceníte mnoha a mnoha funkcí a dáváte přednost OS Android Wear od Google, pak pro vás GT Watch 2 nebudou to pravé. Předpokládejme však, že chcete minimalistický, ale efektivní software, pozoruhodnou dvoutýdenní výdrž baterie a vynikající kvalitu sestavení hodinek. V tom případě existuje jen velmi málo chytrých hodinek, které se Huawei Watch GT 2 vyrovnají.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.