Skeletonové hodinky – co je to a proč je nosit?

Estimated read time 4 min read

Hodinky jsou obecně jednak často nepostradatelným pomocníkem, ale jsou i šperkem, módním doplňkem. Samotné hodinky, které nosíme, o nás prozradí opravdu mnoho, a to dle značky, stylu, sladěnosti s outfitem, či druhem hodinek.

V dnešním článku se zaměříme na takový jeden netradiční druh hodinek, jsou to tzv. skeletonové hodinky. Co to je? K čemu jsou dobré? při jakých příležitostech je nosit?

Skeletové hodinky odhalují svůj obvykle skrytý vnitřní mechanismus. Je to způsob, jak předvést pohyblivé části hodinek, jak ukázat vnitřní krásu hodinek.

Co jsou to vlastně skeletonové hodinky

Jak už název trošku napovídá, pro skeletonové hodinky je typickým znakem odhalený vnitřní mechanismus hodinek. Skeletové hodinky ukazují umění mechanického hodinářství v celé své kráse. Tento ty hodinek vám umožňuje pohled na složitá vnitřní „střeva“, včetně ozubených koleček, setrvačky, kyvadla a podobně. Jsou pro vás ideální, pokud jste fanouškem mechaniky, strojírenství nebo jen kvalitního řemeslného zpracování. Skeletonové hodinky jsou také nadčasovým investičním kusem pro nadcházející roky. Tento typ hodinek vyrábí takřka všichni špičkoví výrobci hodinek jako Fossil, Tissot, Rotary, Patek Philippe a další.

Pro hodináře není úplně snadné tento typ hodinek vyrobit. Nejenže musí skvěle umět hodinařinu, musí mít také smysl pro design, musí velmi dobře umět pracovat s kovy, a hlavně mít obrovskou dávku fantazie a představivosti.

Skeletové hodinky, více než jiné typy hodinek, ztělesňují hodinky nejen jako měřicí zařízení, ale také jako estetický předmět, něco krásného, ​​něco, co je třeba ocenit za nádherné řemeslné zpracování.

Cena skeletových hodinek

Obecně tyto hodinky nejsou z nejlevnějších. Většina skeletonových hodinek je vyráběna ručně, to je jedním z důvodů, proč je jejich cena celkem vysoká.

Výroba jedněch skeletonových hodinek může od prvotního nápadu do finálního sestrojení zabrat klidně i roky.

I takto krásně můžete vidět vnitřek skeletonových hodinek
I takto krásně můžete vidět vnitřek skeletonových hodinek

Historie skeletonových hodinek

Dalo by se tedy říci, že Francouz André-Charles Caron značně předběhl svoji dobu, když vytvořil skeletonové hodinky už někdy kolem roku 1760. Caron udělal na tehdejší dobu velmi nezvyklé hodinky a umožnil přímí pohled na jejich strojek. Pravé skeletonové hodinky byly poprvé vynalezeny až v 18. století. Tento styl se však ve velkém stylu uchytil až o 200 let později.

Stejně jako okázalé Ferrari nebo Lamborghini s průhledným oknem vzadu, které odhaluje motor, nabízí skeletonové hodinky stejný ekvivalent v oboru hodinek – ukazují pohyb strojku a koleček. Myšlenka je v obou případech stejná: slintat nad výkonným a nejmodernějším strojem v krásném luxusním předmětu.

Klasické odkryté skeletonové hodinky se začaly později zdobit rytinami a drahými kameny a kovy. Pochopitelně první skeletonové hodinky byly natahovací, později však došlo i na Quartz strojky v hodinkách.

Skeletonové hodinky jsou opravdu luxusní záležitostí
Skeletonové hodinky jsou opravdu luxusní záležitostí

Kdy a kam se dají skeletonové hodinky nosit?

Musíme bohužel říct, že tyto hodinky nejsou formální – pravidly sešněrovaná etiketa k těmto hodinkám tedy moc nakloněná není. Hodí se na neformální akce a k neformálnímu oblečení. Skeletonové hodinky jsou třeba ideální jsou do práce, na procházku ven, do restaurace, do kavárny a podobně.

Skeletonové hodinky si mohou dnes koupit i slečny a ženy
Skeletonové hodinky si mohou dnes koupit i slečny a ženy

A co vy? Líbí se vám tento styl hodinek? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

FOTOGALERIE: Skeletonové hodinky

[Best_Wordpress_Gallery id=“67″ gal_title=“Skeletonove“]

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.