Symbolika hodinek – co znamená darovat někomu hodinky, dostat je nebo když se vám zdá o hodinkách?

Estimated read time 9 min read

Význam hodinek je v našich kulturách zakotven už po staletí a pochopení důležitosti času vždy hrálo roli v našich lidských životech. Ačkoli si mnoho lidí nesprávně myslelo, že díky vzestupu mobilních telefonů budou hodinky uvadat a budou zastaralé, nemohlo to být dále od reality.

Hodinky se staly více než jen pouhým zařízením ukazujícím čas, staly se formou symboliky, identity, módy a obchodu.

S ohledem na tyto informace se podíváme na to, jak se může symbolika hodinek lišit v závislosti na řadě faktorů.

Historie symboliky hodinek

Jak jsme se již zmínili výše, určování času bylo po celé věky klíčovou součástí naší společnosti. Od úsvitu moderní doby, kdy jsme potřebovali alespoň přibližný čas.

Vznik hodinek se datuje do 16. století, náramkové hodinky se pak objevily koncem 17. století, přičemž i kapesní hodinky jsou stále oblíbené. V těchto dřívějších dobách byly hodinky symbolem bohatství a prosperity a takový luxus si mohli dovolit jen ti nejbohatší. V moderní době je ale jejich význam a symbolika mnohem složitější a rozmanitější.

Co symbolizují hodinky?

Stejně jako ve všech oblastech života může každý i symboliku hodinek interpretovat odlišně. Pokud jde o hodinky, existuje spousta věcí, které mohou symbolizovat – v závislosti na široké škále faktorů, od našeho věku, přes naši výchovu, naši kulturu až po náš zájem o hodinky samotné.

Podíváme se na několik různých oblastí, které jsou v symbolice hodinek běžné, nejedná se v žádném případě o vyčerpávající seznam, ale spíše o některá klíčová témata.

Hodinky a móda

Hodinky určitě mohou symbolizovat spojení s módou. Hodinky mohou symbolizovat to, zda dáváte přednost nejnovějším trendům, nebo zda jste fascinováni retro hodinkami.

Náramkové hodinky jsou po desítky let považovány za módní doplněk, a to dnes platí více než kdy jindy. V éře smartphonů jsou hodinky více módním kouskem, než praktickým doplňkem.

Luxus

Už když se v naší společnosti hodinky objevily, za luxusními hodinkami vždy stála jejich propracovanost. Byly považovány za známku bohatství a postavení, to samé lze říci i dnes.

Hodinky mohou být luxusní komoditou, kterou ostatní považují za status. Hodinky mohou symbolizovat úspěch nebo milník a také fyzický dar, který má nehmotný význam a sentimentálnost.

Mít něco, co je luxusním kusem, může být uznáním důležitého milníku. Pojem luxus je definován něčím, co není nutné, ale žádané.

Profesionalita

Hodinky jsou také symbolem profesionality a mohou skutečně udělat velký dojem, dokonce skvělý první dojem. Každý má své vlastní interpretace toho, co hodinky představují, ale nikdo nemůže popřít, že jemně luxusně a krásně vypadající hodinky vyjadřují dobře sestaveného jednotlivce.

Pouhý úkon kontroly času může určit, jak moc se v oblasti hodinek vyznáte, nebo ne.

Představte si to: jste na schůzce a jste zvědaví na čas, takže vytáhnete telefon, necháte se rozptylovat zprávou od svého přítele a okamžitě vypadáte méně profesionálně.

Na druhou stranu je kontrola času na hodinkách mnohem profesionálnější a můžete kontrolovat pouze čas a ne zprávy (pokud nemáte chytré hodinky).

Dochvilnost

Pokud máte hodinky, mohou vám nejen pomoci lépe sledovat čas, ale také zabránit trapnému zpoždění. Často se předpokládá, že lidé s hodinkami jsou spolehlivější, přesnější a důvěryhodnější.

Hodinky byly už dříve důležité ve všech aspektech života a kariéry, ať už v lékařském oboru, v armádě nebo v obchodním světě. To je další důvod, proč byste měli při formálním rozhovoru vždy nosit hodinky, protože budete schopni neverbálně předvést své rysy a potenciál pro společnost.

Další výhodou hodinek je skutečnost, že můžete dávat pozor na čas, aniž byste se rozptylovali a ztráceli čas na telefonu.

Osobitost – předveďte svoji osobnost díky hodinkám

Díky široké nabídce různých hodinek můžete skutečně předvést svou osobnost – hodinky mohou symbolizovat váš individualismus a to, kým jste jako člověk.

Hodinky vás mohou spojit s vašimi oblíbenými celebritami, vašimi oblíbenými komiksovými postavami a vašimi oblíbenými styly. Hodinky od svého vzniku prošly dlouhou cestou a spousta lidí má ve své sbírce několik hodinek pro různé události a příležitosti.

Co znamenají hodinky pro různé příležitosti

Příležitost, ke které hodinky dostanete, jim může poskytnout úplně jiný význam, a mohou tak změnit svoji symboliku. Pro vás už nebudou jen měřič času, ale budou něčím, co vám bude navždy připomínat důležitý milník ve vašem životě.

Pojďme se nyní podívat na několik nejčastějších příležitostí k pořízení hodinek a na to, co každá z nich znamená.

Hodinky za promoci či maturitu

Darování hodinek za úspěšné absolvování školy je prastará tradice a něco, co představuje velký celoživotní úspěch. Hodinky jsou skvělým dárkem pro přechod mezi dvěma obdobími vašeho života, takže jako dárek za promoci či maturitu jsou hodinky ideální.

Maturitní hodinky jsou dokonalým způsobem, jak oslavit minulost a ukázat cestu do budoucnosti. Symbolika hodinek je jistě vhodná, když je spárována s významnou životní událostí, jako je tato.

Hodinky jako dárek při životních milnících

Hodinky mohou být skvělým dárkem, který můžete kdykoli obdržet za životní milník. Například v mnoha kulturách lidé dostávají hodinky k jejich 18. či 21. narozeninám. Tento věk lze považovat za jakýsi vstup do dospělosti a převzetí odpovědnosti za dospělost. A těžko budete hledat lepší dárek, než jsou kvalitní hodinky.

Kromě toho lze takové hodinky považovat za sentimentální dárek, který je dokonale nadčasový. Za 10 či 50 let si obdarovaný vzpomene, a připomene mu to staré dobré, mladé časy.

Symbolika spočívá v tom, že dobré hodinky s vámi zůstanou hodně dlouho a pokud se o ně postaráte, stanou se dědictvím nebo cenným majetkem.

Hodinky v obchodním a podnikatelském světě

Darovat hodinky, to v obchodním světě stále docela převládá. Hodinky, které vám dal klient nebo společnost, jsou neuvěřitelně intimní a uctivé gesto. Zejména pokud dostanete nějaký kvalitní kousek. Symbolika a význam tohoto typu daru by neměla být přehlížena. Jedná se o speciální dárek, který představuje, jak moc si váží vás nebo vztahu, který jste si vybudovali.

Hodinky jsou ideálním symbolickým gestem / dárkem pro obchodní dohodu, pro dobrého obchodního partnera nebo třeba pro skvělý nápad, který vedl k obchodnímu rozvoji nebo zlepšení provozu.

Hodinky jako dárek k manželství či k zásnubám

Nelze popřít, že obdržení daru od milovaného člověka je vždy smysluplné a krásné gesto. Hodinky jako zásnubní dárek jsou symbolem příjemného času stráveného společně a času stráveného v budoucnosti.

Není překvapením, že hodinky jsou běžným dárkem pro zásnuby a dokonce i pro manželství, a to z dobrého důvodu. Hodinky jsou krásným a symbolickým dárkem a jejich význam se liší v závislosti na tom, kdo je dává, z jakého důvodu a kdy. Symbolika hodinek věnovaných k zasnoubení nebo manželství je zkrátka projevem lásky a nadcházejícího času, který strávíte společně.

Sny o hodinkách

O našich snech je známo, že jsou směsicí našich zkušeností, podvědomí, myšlenek, pocitů, nadějí a případně i obav. Není pochyb o tom, že snění o hodinkách nebo čase je samo o sobě symbolikou. Ale co to znamená snít o hodinkách?

Pokud máte sen o hodinkách nebo čase, může to symbolizovat několik různých věcí:

 • ⌚ Máte obavy z rozhodnutí
 • ⌚ Je to připomenutí, že čas plyne
 • Končí nějaká příležitost či životní období
 • Přichází významná událost
 • ⌚ Brzy se vám něco stane, na co se chcete připravit

Navzdory tomu, jak by to mohlo znít, nelze sny o hodinkách interpretovat negativně. To je jen vaše tělo, které vám připomíná vaše priority a chce třeba popohnat nějakou akci.

To jsou samozřejmě jen některé z důvodů, proč můžete mít sny o hodinkách. Základním prvkem je čas, vaše sny se zaměřují na čas a na to, jak se tráví nebo ne.

Shrnutí

Jak tedy vidíme, hodinky symbolizují spoustu různých věcí, ale to, co pro vás hodinky znamenají, to je samozřejmě nejdůležitější.

Doufejme, že teď máte o tomto tématu dobrou představu.

Je něco, co nám chybělo? A co pro vás znamenají vaše hodinky? Podívejte se na zbytek našeho blogu a sledujte aktuální informace o hodinkách.

Doufám, že vás bavilo dozvědět se více o symbolice a důležitosti hodinek.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.