TOP 14 zajímavých faktů o hodinkách Richard Mille

Estimated read time 11 min read

Jsou klasické luxusní hodinky a jsou něco jako unikátní luxusní hodinky. Richard Mille jsou rozhodně ty druhé. Richard Mille posouvá exkluzivitu a jemné hodinářství na zcela novou úroveň a dokázal si vybudovat úspěšné jméno, přestože jde o relativně mladou značku. Alespoň pokud ho srovnáte s konkurenty starými stovky let.

Richard Mille se zaměřuje na ultra-luxusní hodinky Haute Horlogerie, které se vymykají běžnosti. Motto společnosti „závodní mašina na zápěstí“ odráží extrémní složitost jejích hodinek. Richard Mille je známý tím, že posouvá hranice a vyvíjí nejpokročilejší, dokonce až neuvěřitelné hodinky.

Komplikace Tourbillonu, ultralehké hodinky, ultratenké hodinky a hodinky s extrémně složitými komplikacemi, to jsou kousky, které definují značku Richard Mille. Ceny hodinek Richard Mille se pohybují v 6místných částkách a jsou zcela novým segmentem luxusních hodinek – jsou vnímány jako exkluzivnější, než některé z nejznámějších značek luxusních hodinek.

Hodinky Richard Mille
Hodinky Richard Mille, zroj obrázku: Instagram Richar Mille

Značka kombinuje inovace a nejnovější technologie s potřebnou hodinářskou výrobou a ručním zušlechťováním, díky čemuž jsou hodinky na technicky extrémně vysoké úrovni.

Ale o čem je Richard Mille? Pokud se chcete dozvědět více o značce a produktech Richard Mille, historii a hodinkách, jste na správném místě. V tomto článku se blíže podíváme na některé z nejzajímavějších faktů o Richardu Milleovi.

1. První hodinky Richard Mille vyšly v roce 2001

Richard Mille vydal své první hodinky v roce 2001, známé jako RM 001 Tourbillon. Vzhledem k exkluzivitě a komplexnosti těchto hodinek společnost vydala pouze počáteční sérii 17 hodinek. Od té doby se toho stalo hodně a Richard Mille vydal řadu modelů a značně zvýšil svou produkci.

Druhými hodinkami od Richarda Mille byly Tourbillon RM 002, které byly v podstatě upgradem RM 001, s titanovou základnou strojku a indikátorem funkce s polohami natahování. Aby mohl Richard Mille vůbec začít se svými prvními hodinkami, získal finanční pomoc od několika známých švýcarských výrobců hodinek, ale o tom později.

RM 001 měly cenovku pěkných 159 000 EUR, přesto byly jen pár minut po vydání vyprodány.

2. Richard Mille uvedl na trh své první dámské hodinky v roce 2005

Čtyři roky po svém startu nastal čas, aby Richard Mille vydal své první dámské hodinky. Byly v ikonickém tvaru tonneau a člověk si může myslet, že tyto hodinky by ženy moc neoslovily, ale byly velmi úspěšné. Od té doby se dámské hodinky staly základním kamenem v hodinářství Richarda Millea – od té doby vydal mnoho hodinek pro ženy.

První dámské hodinky byly označeny jako RM 007, automatické hodinky limitované na 25 kusů.

3. Richard Mille otevřel svůj první butik v Hong Kongu v roce 2005

Společnost neustále rostla jen několik let po svém založení a v roce 2005 otevřel Richard Mille svůj první butik. Butik byl otevřen v Hongkongu, obchodním centru a domově obrovské hodinářské kultury. Vzhledem k popularitě společnosti v Asii dávalo smysl, aby byl první obchod otevřen právě v Hongkongu.

4. Richard Mille je nejmladší značka luxusních hodinek v oboru

Společnost byla založena v roce 2001, značce Richard Mille je tedy nyní více než 20 let. Ale 20 let v kontextu ultraluxusních hodinek není nic, když jejich hlavní konkurenti jsou často staří stovky let.

5. Richard Mille vytvořil za 20 let přes 80 modelů hodinek

Dá se s jistotou říci, že Richard Mille ušel od svého začátku dlouhou cestu. A tuto dlouho cestu ušel za velmi krátkou dobu, pokud to vidíte z pohledu luxusního hodinářského průmyslu.

Pouhých 20 let po svém založení má Richard Mille na svém kontě mnoho světových prvenství, je zodpovědný za nespočet inovací a vynálezů a vytvořil více než 80 modelů hodinek.

6. Richard Mille přesunul v roce 2013 velkou část své výroby do vlastního podniku

Důležitým rokem pro společnost byl rok 2013, kdy Richard Mille otevřel jednotku pro výrobu komponentů. To umožnilo Richardu Milleovi, spolu s jeho technickými a konstrukčními znalostmi, získat přístup ke klíčovým a hodnotným nástrojům. Firma Richard Mille interně obrábí, vyrábí a testují mnoho komponent hodinek – podle jejich vlastních standardů.

Dnes má Richard Mille míru vlastní výroby 80 %, což znamená, že 80 % všech jejich hodinek je vyrobeno jejich vlastními silami. A toto číslo se stále zvyšuje, protože Richard Mille zdokonaluje své odborné znalosti a pokračuje v rozvoji výroby.

7. Richard Mille má ultra přísné kontroly kvality

Chcete-li vytvořit špičkové luxusní hodinky s 6místnou cenovkou, nesmíte dělat žádné kompromisy. To je důvod, proč má Richard Mille velice přísné kontroly kvality, aby bylo zajištěno, že opustí továrnu až dokonale vyladění stroj. Mechanické hodinky Richard Mille procházejí až 50 nebo 60 různými procesy, aby se zajistilo, že jsou na stejné úrovni a tak dokonalé, jak jen mohou být.

Podle samotného Richarda Millea je mnoho dílů odmítnuto během různých kroků kontroly kvality. Richard Mille uvedl, že mají míru odmítnutí mezi 30 a 40 %. Odmítnutí může znamenat takovou maličkost (ale v oboru luxusních hodinek to maličkost není), jako jsou mikroskopické vlasové linie způsobené hodinářskými pinzetami. Richard Mille se spokojí pouze s naprostou dokonalostí, a to je také důvod, proč si značka dokázala vybudovat pověst, kterou má.

8. Richard Mille má velmi omezenou produkci

Když máte tak přísné kontroly kvality a vytváříte extrémně složité hodinky s nejpokročilejšími komplikacemi, není žádným překvapením, že produkce Richarda Mille je nízká. Vytvoření takových hodinek trvá dlouho a jejich výroba je omezena mimořádnou pozorností k detailu.

Výsledkem je, že Richard Mille vyrábí pouze asi 5 000 nebo méně hodinek ročně. Poptávka je navíc mnohem vyšší než nabídka, což ještě více posílilo exkluzivitu hodinek značky – proto je tak těžké je sehnat.

Od založení společnosti rostla produkce hodinek Richard Mille v průměru o 15 % ročně a v letech 2001 až 2017 vyrobila celkem 32 000 hodinek. Tedy ne moc.

Richard Mille RM1701
Richard Mille RM1701, zdroj fotografie: Se svolením společnosti Richard Mille

9. Hodinky Richard Mille stojí miliony (bavíme se v dolarech)

Vstupní cena hodinek Richard Mille se pohybuje v šestimístných částkách, což je samo o sobě cenovka, která na trhu hodinek jistě vyniká, a to i mezi luxusními značkami hodinek.

Ale hodinky Richarda Mille mohou jít ještě výš, až o několik milionů (bavíme se v dolarech, ano?). Například safírový tourbillon Richard Mille 56-02 byl vyroben v limitované sérii 10 kusů a měl cenovku 2,2 milionu dolarů. Ale kvůli jeho extrémně omezené povaze je nyní cena ještě vyšší.

10. Richard Mille vytvořil svou vlastní značku, když mu bylo 50 let

Richard Mille není jen jméno společnosti, ale také jméno zakladatele. Richard Mille založil společnost, když mu bylo 50 let. To je samo o sobě výkon, vezmeme-li v úvahu, že zakladatelům některých z nejznámějších hodinářských značek bylo v době, kdy zakládali své společnosti, 20 nebo 30 let. Někdy byly dokonce mladší.

Richard Mille snil o vytvoření značky hodinek s využitím odborných znalostí a zkušeností, které během let získal. A rozhodl se vytvořit značku Richard Mille s myšlenkou posunout hodinářství za hranice všeho, co v té době existovalo. Nebral tedy žádné ohledy na výrobní náklady a soustředil se na výrobu těch nejsložitějších a nejinovativnějších náramkových hodinek. To vše vedlo k vytvoření značky Richard Mille.

11. Richard Mille vyrobil ultralehké hodinky

Richard Mille je známý tím, že posouvá hranice a jednou z takových hranic je lehkost jeho hodinek. Značka je známá tím, že vytvořila jedny z nejlehčích hodinek, jaké kdy byly vytvořeny.

V roce 2004 vytvořil Richard Mille RM 006 Felipe Massa Tourbillon, které měly hmotnost pouze 48 gramů (bez řemínku). V roce 2005 Richard Mille modernizoval model a vytvořil RM 009 Felipe Massa Tourbillon, který vytvořil světový rekord pouhých 29 gramů (bez řemínku).

O tři roky později Richard Mille snížil hmotnost na 20 gramů vytvořením RM 027 Rafael Nadal. Strojek těchto hodinek je vyroben z titanu a LITALu, což je lithiová slitina, která se běžně používá v letectví.

Richard Mille překonal rekord ještě jednou v roce 2013, když vytvořil ručně natahované RM 27-01 Rafael Nadal Tourbillon, který měl nemožnou hmotnost pouhých 18,83 gramů včetně řemínku. Je držitelem rekordu pro nejlehčí tourbillon hodinky, jaké byly kdy vyrobeny. To bylo možné díky použití lithiového hliníku pro strojek hodinek a pouzdro hodinek je z uhlíkových nanotrubiček.

Dalším důležitým uvedením na trh byly RM 50.03 McLaren F1, které dosáhly rekordu jako nejlehčí flyback chronograf na světě s hmotností pouhých 38 gramů včetně řemínku. Hodinky byly představeny v roce 2017.

12. Richard Mille je lídrem v odolnosti hodinek proti otřesům

Lehkost není jedinou hranicí, kterou Richard Mille posouvá. Richard Mille také vytvořil řadu hodinek s výjimečnou odolností proti nárazům. Richard Mille vytvořil RM 27-03 Tourbillon, který je schopen odolat nárazům 10 000 g, což je možné díky jeho skeletonizovaným unibodům na základní desce vyrobené z materiálu Carbon TPT®.

13. Richard Mille vytvořil nejpřesnější mechanické náramkové hodinky, jaké kdy byly vytvořeny

S uvedením RM 031 vytvořil Richard Mille nejpřesnější mechanické náramkové hodinky na světě. Hodinky bijí s frekvencí 36 000 vibrací za hodinu a mají přesnost +/- 20 sekund za měsíc, což jsou nejpřesnější mechanické náramkové hodinky, jaké kdy byly vytvořeny. Hodinky byly omezeny na pouhých 10 kusů.

14. Richard Mille má mnoho známých ambasadorů mezi celebritami

V průběhu let podepsal Richard Mille řadu slavných a známých ambasadorů. Tito jedinci přirozeně působili v oblastech, ve kterých Richard Mille hledá inspiraci. To platí zejména pro motoristický sport a zvláště pro Formuli 1.

Mezi některé z ambasadorů Richarda Mille patří mimo jiné Felipe Massa, Rafael Nadal, Bubba Watson (profesionální golfista) a další. Ambasadoři jsou také součástí procesu vývoje nových hodinek. To umožňuje Richardu Milleovi otestovat své hodinky „v terénu“ a zajistit, aby obstály v situacích, pro které jsou určeny. Patří sem například nárazové testy v jejich reálném životě, například když Bubba pálí golfovou holí, když Rafael Nadal udeří svou tenisovou raketou, nebo když je jezdec Formule 1 vystaven extrémním silám a vibracím při závodění.

Místo toho, aby jim pouze vypsal šek, Richard Mille řeší vztahy s ambasadory jinak, než většina ostatních společností a zapojuje je do procesu návrhu. Pouze sportovci vědí, jaké to skutečně je být v terénu, a jejich odborné znalosti a zkušenosti jsou pro Richarda Mille cenné, když spolu navrhují své hodinky pro podmínky, ve kterých pracují. Všechny tyto informace pomáhají Richardu Mille vyvíjet a vytvářet extrémně odolné hodinky, které obstojí v testech.

A co vy? Jak se vám líbí kousky od značky Richard Mille?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.