TOP 5 nejlepších hodinek pro rybáře

Estimated read time 11 min read

Pokud rybaříte, a to ať už se tomu věnujete profesionálně nebo jako koníček, můžete v hodinkách najít skvělé využití. Je ale důležité najít ty správné hodinky – hodinky, které jsou dělány pro tento účel, a hodinky, které poskytují informace, které se vám mohou hodit při rybaření. Rybaření může být poměrně náročné a fyzické, a proto se musíte postarat o to, abyste měli hodinky, které vydrží vše, čemu je vystavíte.

Pokud budete a chcete vaše hodinky používat při rybaření, existuje několik zjevných funkcí hodinek, které můžete využívat.

Voděodolnost je u rybářských hodinek zásadní

Ať už surfujete na pláži, brodíte se hluboko v řece nebo jste na lodi, blízkost vody dělá z voděodolnosti klíčovou vlastnost hodinek, kterou je třeba zvážit.

Číslo jedna, kterou musíte u rybářských hodinek zvážit, je samozřejmě jejich voděodolnost. Rybaření je vodní sport, a proto budete vodě vystaveni různými způsoby.

Většinou se bude jednat o šplouchání vody, ale z různých důvodů se můžete ve vodě ocitnout i vy. Díky tomu je důležité mít hodinky, které jsou voděodolné. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nebudete hloubkově potápět, nebudete potřebovat hodinky s největší vodotěsností několik set metrů, ale budete potřebovat hodinky, které zvládnou postříkání vodou i krátké doby ponoření do vody.

V první řadě je důležité zdůraznit fakt, že například 30 metrů vodotěsnosti neznamená, že hodinky mohou jít 50 metrů pod hladinu. Místo toho je 50m statický tlak, který hodinky zvládnou, a v praxi to v podstatě znamená, že jsou odolné vůči potřísnění, ale neměly by být ponořené.

Pokud chcete hodinky, se kterými si můžete bez obav jít zaplavat, doporučujeme pořídit si hodinky s minimální vodotěsností 100m/10ATM/330 stop. Vše dále tím je skvělé a jen přidává na úrovni bezpečnosti a pohodlí v odolnosti hodinek proti vodě.

A co další funkce hodinek pro rybáře?

Pokud rybaříte v oceánu, graf přílivu a odlivu na vašich hodinkách může být jednou z nejužitečnějších funkcí, abyste věděli, kdy je ten den příliv a kdy nastává odliv. Tato funkce je dostupná u několika hodinek Casio a některých prémiových multisportovních chytrých hodinek.

Většina rybářských hodinek disponuje jednou klíčovou funkci, kterou je funkce přílivu a odlivu, jež vám řekne, kdy můžete očekávat odliv a příliv. To je funkce, která může být skutečně užitečná při rybaření, a to jak pro profesionály, tak pro hobby rybáře.

GPS na hodinkách může být pro rybáře rovněž naprosto perfektní funkce. Některé GPS lokátory na zápěstí se mohou synchronizovat s vaším lokátorem namontovaným na lodi. To je skvělé pro ukládání trasových bodů, abyste si označili oblíbená místa, ale i útesy nebo různé nebezpečné podvodní překážky či abyste mohli sledovat vaše předchozí trasy přímo na vašem zápěstí, aniž byste přerušili rybolov.

Samozřejmě je také důležité, aby byly rybářské hodinky odolné a robustní. Je důležité, aby hodinky zvládaly otřesy a rány, kterým mohou být vystaveny při rybaření. Aby toto bylo zajištěno, mnoho hodinek pro rybáře je vyrobeno z odolného silikonu nebo pryže, aby byly odolnější proti nárazům.

Další funkcí, která se může u rybářských hodinek hodit, je kompas. Kompasy mají mnoho výhod, a přestože se dodávají v digitální i mechanické podobě, mechanický kompas může být někdy lepší, protože nejste závislí na bateriích nebo jiných technologických součástech.

A do výběru jistě promluví i životnost baterie. Většina rybářských hodinek je digitálních a díky tomu jsou také napájeny bateriemi. Výdrž baterie rybářských hodinek je proto něco, co stojí za zvážení. Některé hodinky jsou dodávány s nabíječkou, jiné mají baterie, které se vyměňují, když jim dojde energie. Výdrž baterie se u jednotlivých hodinek samozřejmě liší, ale myslete na to, jak dlouho budete rybařit a zda hodinky splňují vaše potřeby.

Dále tu máme funkci barometru. Barometrický tlak je v podstatě měření tlaku vzduchu. To je výhodné, protože barometrický tlak vám řekne hodně o počasí a o tom, jaké má počasí tendence, například pokud je bouřkové počasí nebo pokud bude spíše modrá obloha. Nízký tlak obecně znamená špatné počasí a vysoký tlak obvykle znamená dobré počasí. A vaše hodinky vás na špatné počasí mohou upozornit, což je jistě fajn, pokud jste pár kilometrů na moři.

Jako poslední je drobná, ale užitečná funkce, podsvícený ciferník, který je užitečný při rybaření před úsvitem a za soumraku. Většina hodinek na rybolov tuto funkci má. Čitelnost je klíčová u všech hodinek, nemluvě o hodinkách pro rybaření. Když rybaříte, chcete být schopni snadno zjistit čas pouhým pohledem na zápěstí, ale ne vždy jsou pro to ideální podmínky. Jasné slunce, déšť atd. ovlivní viditelnost, a to je také důvod, proč hodinky pro rybáře kladou maximální důraz na čitelnost. Jednoduše tedy chcete, aby hodinky nabízely výjimečnou čitelnost za jasného světla, například když rybaříte na slunci, ale také skvělou čitelnost ve tmě, pokud chytáte večer, v noci nebo brzy ráno před východem slunce.

Níže naleznete seznam nejlepších rybářských hodinek, které jsou aktuálně na trhu. Velká část rozhodnutí je spíše osobní preference a vše také dost závisí na vašem rozpočtu – to, jakou cenu pro vás mají prémiové funkce hodinek, na to si musíte odpovědět sami.

Nejlepší rybářské hodinky na trhu

Ať už je to vášeň na plný úvazek nebo práce, rybaření vyžaduje vybavení. Kromě prutů, sítí, háčků, návnad a dalších nezbytných rybářských pomůcek je rybaření činností, která s sebou nese určitá očekávání. Rybářské potřeby musí být odolné a voděodolné.

Stejné vlastnosti se vztahují i na další užitečný nástroj rybáře: náramkové hodinky.

Které hodinky jsou super pro rybáře?

1. Garmin Quatix® 6X Solar

Pokud hledáte dokonalé plnohodnotné chytré hodinky, které jsou specifické pro plavbu na lodi, podívejte se na nové Garmin Quatix® 6X Solar z nové řady chytrých hodinek značky se solárním napájením. Tato funkce přidává k předchozím modelům Quatix potenciálně neomezenou energii baterie a více specifických funkcí pro námořní plavbu. Tyto hodinky jsou hodně uznávané mezi fanoušky plaveb na moři i ve sladkých vodách, včetně hlubinných rybářů nebo kohokoli, kdo používá sonar nebo lokátory, které se připojují k GPS. Ať už lovíte lososy v Lake Superior nebo kapry na Slezské Hartě, hodinky Garmin Quantix jsou prémiovým společníkem pro rybaření.

2. Suunto Traverse Alpha

Další chytré hodinky navržené s ohledem na rybáře jsou Suunto Traverse Alpha. Tyto černo-šedé digitální hodinky jsou vybaveny navigací GPS i GLONASS.

Ještě důležitější je, že hodinky obsahují funkce speciálně přidané pro rybolov a lov zvěře, jako je kalendář fáze měsíce, upozornění na východ slunce a červené podsvícení pro použití v noci.

Suunto Traverse Alpha
Suunto Traverse Alpha

Dokonce vám umožní vést si deník o vaší činnosti. Do hodinek si také můžete stáhnout přílivové mapy. Jste-li milovník outdooru, který také rád loví, je pravděpodobné, že vám tyto hodinky perfektně sednou. Díky široké škále funkcí, odolné konstrukci a špičkové technologii (jako je „Automatická detekce výstřelu“) se dostaly na vrchol našeho seznamu.

3. Lad Weather Fishing Watch (levnější)

Lad Weather Fishing Watch jsou dobré hodinky základní úrovně s některými užitečnými funkcemi, včetně šesti připomenutí místa rybolovu.

Pokud nejedete na drsné rybářské cesty na Aljašce, je pravděpodobné, že hledáte jednoduché a cenově dostupné hodinky pro víkendové rybářské výlety. A tyto hodinky za rozumnou cenu splňují všechny vaše základní rybářské potřeby.

Mají funkci varování před bouří, která vás upozorní, pokud se k vám blíží špatné počasí. Jsou voděodolné až do 50 metrů, což není úplná špička, ale poskytují vám určitou ochranu před povrchovým kontaktem s vodou, deštěm atd.

Nemusí to být typ hodinek, které byste nosili v každodenním životě, ale byly by to skvělé doplňky, které můžete mít v krabici s nářadím a vytáhnout je, když míříte k vodě.

4. Hodinky Casio „G-lide“ GLX-5600-1J (skvělý poměr cena výkon)

Je pozoruhodné, že i Casio přidalo do své řady G-Shock hodinky s přílivem a odlivem. G-Shock GLX5600 vypadají jako klasické hodinky G-Shock a mají super vnější a vnitřní řemeslné zpracování, díky kterému je řada odolná proti poškrábání i nárazům.

Tyto konkrétní hodinky s informacemi o přílivu a odlivu jsou vodotěsné až do 200 metrů (20 ATM), takže si můžete úplně v klidu ponořit ruku do vody a nemusíte se o hodinky bát.

Hodinky s bohatými funkcemi mají skvělou hodnotu za ty peníze, včetně grafu přílivu a odlivu s údaji o přílivu a odlivu podle místa a také fázi měsíce.

5. Garmin Quatix 5

Pro outdoorové muže i ženy jsou stále jedny z nejoblíbenějších chytrých hodinek Garmin Quatix 5, které se prodávají za mnohem dostupnější cenu než nový a vylepšený sourozenec.

Garmin je společnost, která se specializuje na GPS zařízení. Navrhli Quatix 5 speciálně pro pohyb na vodě a učinili jej kompatibilním s palubními počítači, takže můžete přijímat data o hloubce vody, rychlosti a větru přímo na vaše zápěstí. Jedná se o dokonalé námořní hodinky, zejména pokud používáte jiné produkty Garmin GPS.

Garmin Quatix 5
Garmin Quatix 5

I když nepotřebujete všechny špičkové funkce pro plavbu, Quantix 5 jsou skvělé všestranné sportovní hodinky. Mají klasicky tepovou frekvenci na zápěstí Garmin Elevate™, sledování spánku, sledování aktivity (kroky, kalorie, patra atd.) a širokou škálu sportovních aplikací včetně rybářského kalendáře (solární/lunární) pomocí Garmin Connect IQ™.

Pro každého, kdo tráví hodně času na vodě, je důležité vědět, že počasí je kritické, a v tom Garmin exceluje.

Mezi funkce specifické pro rybaření na Quantixu patří kalendář lovu/rybářství, barometrický indikátor trendu „Storm Alert“. A i další klasické funkce sportovních hodinek: výškoměr, barometr, kompas.

A jaké hodinky na rybaření máte vy?

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.