V tomto článku zodpovíme několik otázek ohledně toho, co je tourbillon, proč prestižní tvůrci hodinek říkají, že byste ho měli chtít a mít a proč je tak drahý. Tourbillon je jeden z nejdůmyslnějších mechanismů hodinářského řemesla.
Tento systém „eliminuje“ vliv gravitace na setrvačku v polohách nošení a díky tomuto chodí hodinky opatřené tourbillonem velmi přesně. A co je to setrvačka? Setrvačka je vyvážený věnec na hřídeli, jehož kmitání je ovlivněno vláskem (pružinkou), jejímž neodmyslitelným úkolem je regulace sil, řízená kotvou, opatřenou vidlicí, „pravidelně“ propouštějící zoubky prvního ozubeného kola.
Setrvačka obecně kmitá v různých rovnovážných polohách v závislosti na tom, v jaké poloze se právě hodinky (ať už kapesní nebo náramkové) nachází. A právě tourbillon se stará o rovnoměrnou změnu polohy setrvačky v čase.
Stručně řečeno, tourbillon je systém, který natáčí osu setrvačky do různých poloh, takže gravitace s ní pak pracuje pod různými úhly. Hodinářský mistr Brequet dobře tušil, že právě gravitace ovlivňuje jím vyráběné kapesní hodinky. Zvláště proto, že prakticky každý den se v poměru zhruba 1:2 nacházely ve svislé (kapsička vesty) nebo vodorovné (vrchní deska stolu nebo zásuvka) poloze, pozn. překladatele.
Trošku z historie
Po pěti letech (1975 – 1800) soustavné práce ho vymyslel francouzský hodinář Abraham Louise Breguet. Roku 1801 si Breguet nechává tourbillon patentovat a krátce na to dodává pro hodinářský trh první hodinky opatřené tímto krásným, avšak jedním na světě nejsložitějším mechanismem vůbec.
Jeho název – tourbillon – pochází z francouzského ekvivalentu anglického termínu „whirlwind“ (smršť, vichr, vzdušný vír apod.) a nejspíš byl na počátku 19 století inspirován popisem planetárního pohybu, ve kterém je orbitální průběh nebeského těla spojen s jeho vlastní rotací.
Největší tření má setrvačka v mechanických hodinkách ve vertikální poloze, protože leží na obou čepech. A v této poloze bývají hodinky nošeny nejčastěji. A právě zde tourbillon plní svoji funkci a díky otáčení „klece“, ve které je setrvačka , kotva i krokové kolo a toto celé se otáčí za minutu kolem své osy, je poloha setrvačky měněna a pohyb (kmity) setrvačky tímto stabilnější a plynulejší. Do klece tourbillonu zabírá vteřinové kolo soukolí a tím je dána frekvence otáčení tourbillonu.
Tourbillon není nutné regulovat díky svému principu v tolika polohách jako se regulují hodinky s běžným švýcarským krokem. Systém tourbillonu je zhruba tento: celá klec včetně setrvačky je připevněna na hlavní (vteřinové) kolo, které nejen že přenáší energii do krokového kola, ale právě otáčí i celou klecí tourbillonu. I přes složité vzezření mechanismu je tento systém vcelku velmi lehký a v žádném případě hodinky s tourbillonem nemusí patřit mezi těžké – samotný tourbillon váží pár desetin gramů. Tourbillon je vsazován do skutečně luxusních hodinek úrovně precizního a drahého šperku.
Proč si zvolit hodinky tourbillon
Existují asi opravdu jen dva důvody pro hodinky s tourbillon. A ani jeden z nich nemá nic společného se zvýšenou přesností nebo spolehlivostí.
Vizuální
První je vizuální zájem. Na tourbillon je super se jen tak dívat. Vždy se pohybuje a opravdu hodinky dělá tím, že vypadají živější. To platí zejména u víceosých tourbillon s jejich neustálou rotací. Vizuální nádhera existuje a je velmi nepochybně neuvěřitelnou prémii, ovšem vyváženou obrovskými náklady.
Prestiž
Druhým důvodem, proč hodinky mají tourbillon, je čistě zviditelnění a prestiž. Jedná se o velmi složité hodinky, vyskytující se ve velmi malých prostředích a sériích a v oblastech, které tourbillon tradičně vyžadují. V podstatě těmito hodinkami říkáte lidem: „Podívejte, mohu si dovolit hodinky, které mají mnohem více pohyblivých částí než vaše hodinky!“. Hodinky s tourbillon jsou zajímavé, ale nikdo je opravdu nepotřebuje. Máte-li peníze a chcete-li si vybrat technicky sofistikované hodinky, udělejte si radost tím, že se rozhodnete (máte spoustu možností, jak si vybrat), pro automatický nátah.
+ There are no comments
Add yours