Voděodolnost a vodotěsnost hodinek – jak se hodinky označují – základní informace

Estimated read time 5 min read

Možná jste někdy narazili na odlišnou terminologii používanou k označení vodotěsnosti hodinek. Navzdory obecnému přesvědčení označení 30m voděodolné hodinky neznamená, že je lze vzít do hloubky 30 metrů. Tato příručka vysvětluje terminologii vodotěsných hodinek. Tato terminologie platí také pro ostatní výrobky pro domácnost.

Pravdou je, že žádné hodinky nejsou na 100% vodotěsné. Vždy existuje limit, kolik tlaku vody hodinky zvládnou. Výraz „vodotěsný“ v obecné terminologii znamená, že výrobek nemůže za žádných okolností prosakovat – že do pouzdra nepronikne žádná vlhkost. Za určitých okolností však mohou hodinky vlhkost proustit do pouzdra. Proto v hodinářském průmyslu označujeme spíše schopnost hodinek odolat tlaku vody, než že je to odolnost vůči vodě.

ATM je zkratka pro atmosféru. ATM se používá k označení množství tlaku, které hodinky vydrží, nikoli hloubky, do které je lze nosit. 1 atmosféra se rovná asi 10 metrům nebo zhruba 30 stopám. Bar je jen další způsob, jak vyjádřit atmosféru.

Označení vodotěsnosti hodinek

Pojďme se podívat na označení vodotěsnosti hodinek.

Voděodolné / water resistance

Hodinky s nápisem „water resistance“ jsou chráněny proti vlhkosti. Mohou vydržet trochu stříkající vody (třeba při mytí rukou nebo na dešti).

Tyto hodinky vydrží náhodné postříkání, například déšť, ale nejsou vhodné pro ponoření do vody, ani ke sprchování.

3 BAR / 3 ATM / 30m / 100ft

Hodinky vydrží náhodné postříkání. Můžete si je také nechat během sprchy, ale doporučujeme vám to, pouze pokud jsou hodinky nové nebo byly zkontrolovány hodinářem. Důvodem je to, že vodotěsné těsnění hodinek může časem degradovat.

5 BAR / 5 ATM / 50 m / 165 stop

Vaše hodinky vydrží stříkající vodu, sprchu a jsou vhodné i na plavání. Nejsou vhodné pro vodní sporty, potápění v bazénu nebo potápění na moři.

10 BAR / 10 ATM / 100 m / 330 stop

Vaše hodinky jsou vhodné pro plavání, šnorchlování, ale nejsou vhodné pro skoky do vody.

20 BAR / 20 ATM / 200m / 660ft

Vaše hodinky jsou vhodné pro plavání, nárazové vodní sporty (skákání do vody i z výšky) a potápění.

Více než 30 BAR / 30 ATM / 300 m / 990 stop

Vhodné pro všechny vodní sporty i ty s velkým nárazem (skoky do vody z výšky), potápění do hlubokých vod.

Potápěčské hodinky

Potápěčské hodinky jsou speciálně navrženy pro použití v hluboké vodě a vydrží hloubku nejméně 200 metrů. Mají minimální možnost pro průnik vody, robustní pouzdro, extra kvalitní těsnění kolem strojku a extra kvalitní těsnění kolem zadní části pouzdra. Pokud plánujete pravidelné plavání, potápění, surfování nebo plavbu na lodi, a chcete nosit hodinky, jsou potápěčské hodinky vynikající volbou.

Hodinky pravidelně kontrolujte

Voda je největším nepřítelem hodinek. Pokud chodíte plavat nebo s hodinkami sportujete, měli byste si nechat každý rok hodinky zkontrolovat na přesné hodnoty jejich vodotěsnosti. Vnější pouzdro může vypadat robustní a velké, ale strojek v nich je velmi náchylný. Jedinou věcí, která stojí mezi vašimi hodinkami a vodou, je malé těsnění, malý O-kroužek, který je obvykle vyroben z gumy nebo křemíku. Postupem času ale těsnění vysychá a ztrácí pružnost a schopnost vytvářet to správné těsnění – ztrácí časem svoje vlastnosti. To vysvětluje, proč je pravidelná kontrola hodinek tak důležitá pro zachování vodotěsnosti hodinek.

Jak často nechat takové hodinky prohlédnout?

Doporučujeme nechat hodinky zkontrolovat u odborníka alespoň jednou ročně, ale hodně to závisí na životním stylu člověka. Například osoba, která pravidelně surfuje – chodí do a ven ze slané vody a na hodně písečná místa – by si měla nechat hodinky několikrát ročně zkontrolovat. Slaná voda způsobuje zejména velkou korozi a opotřebení všech částí hodinek, což v konečném důsledku způsobí, že úroveň vodotěsnosti hodinek v průběhu času klesá.

Sprchovat se s hodinkami?

Důrazně doporučujeme nesprchovat se s hodinkami. Proč? Šampon, mýdla a jiné přípravky jsou vysoce korozivní pro jemné součásti hodinek a opotřebují se mnohem dříve. Pokud náhodou vystavíte hodinky mýdlu, měli byste je opláchnout čistou vodou a co nejrychleji je osušit v ručníku.

Můžete plavat s chronografy?

Jednoduše řečeno, chronograf jsou v podstatě stopky. Chronograf se používá ke sledování doby trvání nějaké události. Chronografy jsou velmi dobře zpracované hodinky a jsou obvykle odolné vůči vodě, ale nejsou určeny pro plavání nebo potápění. Chronografy jsou komplikované hodinky, které mají ve skutečnosti několik otvorů pro možný vstup vody.

Pamatujte, že odolnost proti vodě je především o tlaku – v okamžiku, kdy při skoku narazíte na vodu, dojde k okamžitému překročení tlaku, který ještě hodinky zvládnou. Tak na to pozor.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.