Každý moderní muž by měl mít alespoň jedny společenské hodinky. Oproti sportovním, nebo módním hodinkám jsou totiž více univerzální. Hodinky do společnosti se hodí k obleku, využijete je takřka při všech společenských událostech, můžete je nosit v práci k polo tričku či ke košili, ale i během neformální grilovačky s přáteli. Všude tam zkrátka společenské hodinky využijete.
Pojďme se podívat na pár základních pravidel pro výběr pánských společenských hodinek.
1. Společenské hodinky musí být ručičkové (analogové)
Digitálky opravdu ne. Takovým hlavním pravidlem pří výběru pánským společenských hodinek je, aby byly analogové (ručičkové), digitálky v tomto případě vůbec nepřicházejí v úvahu. Tohle mnoho mužů samozřejmě ví, a ani by je nenapadlo si digitální hodinky vzít, ale pro jistotu zde toto naprosto základní pravidlo uvádím.
2. Chronografy – hodinky se stopkami NEJSOU společenské
Chronograf (tj. hodinky se stopkami) určitě nejsou společenské hodinky. Jsou to typické sportovní hodinky. Ve sportu jde o čas a ten potřebujeme měřit, že ano. Při společenských událostech je tomu ale úplně naopak. Jsme s lidmi na kterých nám záleží a čas není tak významný. Nemáme další plány, nikam nespěcháme a rozhodně nic nepotřebujeme stopovat. Proto hodinky s chronografy nepoužívejte do společnosti, nejsou pro to určeny.
Chronografy také hodinkám přidávají rozmanitost a složitost. To nechcete. Pánské společenské hodinky mají být elegantní. Složitost je opak elegance.
Čím jednodušší, tím lepší. Toho se při výběru formálních hodinek držte.
3. Na velikosti hodinek záleží – společenské hodinky jsou decentní
Hodně velké a výrazné hodinky upoutávají pozornost – přesně to u společenských hodinek nechcete. Chcete, aby byly decentní. Ano, svým volnočasovým oděvem a dalšími doplňky dáváte jasně najevo, kdo jste, co máte rádi a prezentujeme tak svou osobnost. To je v naprostém pořádku. Ale při společenských událostech jsme v projevování svojí osobnosti o dost více konzervativní. A toto pravidlo platí i pro hodinky. Společenské hodinky by jednoduše neměly upoutávat pozornost svou nadměrnou velikostí.
A jaká je vhodná velikost těchto hodinek? Za přijatelné můžeme považovat velikost pouzdra v rozmezí 38-42mm. Samozřejmě velkou roli hraje obvod našeho zápěstí. Každopádně vždy platí, že pánské společenské hodinky by měly být decentní.
Hodně záleží i na tloušťce pouzdra hodinek. Samozřejmě formální pánské hodinky by neměly být moc tlusté (vysoké). Pouzdro hodinek by mělo být dost tenké (cca do 12-14mm), aby snadno sklouzlo pod sako nebo košili. To je ideální.
4. Barevné hodinky? Ne pro formální události.
Slova, která nejlépe vystihují společenské hodinky jsou decentnost a jednoduchost. To se týká funkcí, tloušťky, celkového tvaru hodinek, ale i barev. Řemínek hodinek by měl být černý, nebo hnědý. Pokud má prošití, tak ideálně ve stejné barvě jako řemínek.
Kovové části hodinek by pak měly být ideálně stříbrné, nebo zlaté (růžové zlato je taky přijatelné). Číselník černý, bílý, nebo metalický. Cokoliv jiného je ústupek z konzervativní zóny. A to nechcete. Vybíráte decentní, společenské hodinky, na to nezapomeňte.
Společenské hodinky mohou mít nějaký hodně decentní barevný prvek, ale spíše vybírejte hodinky bez jakéhokoliv rušivého prvku.
5. Materiál? Kombinace kovu a kůže
Pamatujte, že guma, plast a textil na pánské společenské hodinky prostě nepatří. S materiály společenských hodinek to je vlastně hodně jednoduché. Kov a kůže – to je ideál. Kožený řemínek je více elegantní než kovový tah a při vysoce formálních událostech je jedinou správnou volbou (černý, nebo hnědý). Pouzdro hodinek pak volte z jednobarevného kovu (stříbro, zlato).
6. Řemínek hodinek by měl ladit s páskem a botami
Pamatujte, že pokud nosíte hodinky s koženým řemínkem, měla by jeho barva ladit s barvou pásku u kalhot a taky s barvou bot. To je super kombinace a při nákupu si barev těchto doplňků všímejte. Podobné pravidlo platí také pro kovové části hodinek. Ke zlatým (nebo pozlaceným) hodinkám dobře ladí stejná barva spony opasku, popřípadě zlaté manžetové knoflíčky. Vše pak dokonale ladí a vy uděláte dojem.
Snubní prsten je co do barvy výjimkou, není třeba, aby s čímkoliv ladil.
A pár zajímavostí na konec:
- Arabské číslice na hodinkách neznamenají, že nejsou hodinky společenské. Ale jsou méně společenské (méně formální) než římské.
Snad jsme vám ve článku poradili. Pokud jdete na nějakou formální akci, nezbývá než popřát, ať se vám vydaří. Kdo se společenských akcí účastní nikoli zřídka, ale pravidelně, bez společenských formálních hodinek se prostě neobejde. Kdo takové hodinky potřebuje jen výjimečně, třeba na svatby a pohřby, může z formálnosti trochu polevit.
A co si ještě přečíst?
- 5 pravidel ohledně hodinek, kterými by se měl řídit každý muž
- 6 tipů a pravidel jak správně nosit hodinky – musíte je znát
FOTOGALERIE: Formální hodinky
[Best_Wordpress_Gallery id=“69″ gal_title=“Do společnosti“]
+ There are no comments
Add yours