Výhody military a vojenských (army) hodinek + jak je vybrat

Estimated read time 9 min read

Jen málokdo zná důležitost měření času lépe, než vojenský personál. Od plánování boje a strategie, po zjišťování vaší polohy a vytyčování tras, je důležité sledovat čas.

Od začátku první světové války byly spolehlivé vojenské hodinky stálým společníkem těch, kteří byli v terénu. A přestože se technologie a designy v průběhu let vyvíjely, tyto hodinky si stále uchovávají mnoho z drsného kouzla, díky kterému byly oblíbené u civilistů i u vojáků.

CO JSOU VLASTNĚ VOJENSKÉ HODINKY?

Nejlepší vojenské hodinky jsou daleko víc, než jen praktický módní doplněk. Jsou nástroji pro přežití a vrcholem užitečnosti a odolnosti. Vojenské (military) hodinky upřednostňují funkčnost před formou ve všech aspektech, ale to neznamená, že jejich design není krásný. Naopak, je moc krásný.

Vojenské hodinky jsou známé svými tmavými barvami, bílými čísly a užitečnými designovými prvky. Tlumené a tmavé barvy hodinek vytvářejí odvážný a nápadný vzhled, ale tento vzhled je založen na praktičnosti. Tmavé barvy pomáhají hodinkám při nošení splynout s pozadím, takže je menší šance, že výrazné hodinky prozradí vaši pozici nepříteli. A nápadná bílá čísla usnadňují zjištění času na rychlý pohled, což je neocenitelná funkce, když se počítá každá sekunda.

V jádru by vojenské hodinky měly být vysoce odolné a vždy spolehlivé, hodinky, které si poradí téměř se vším, co jim army život postaví. Toho je dosaženo díky extra pevným materiálům, zlepšené odolnosti proti nárazům a voděodolnosti. Tyto hodinky jsou také vybaveny řadou taktických komplikací, které vám pomohou zorientovat se v jakékoli situaci, ve které se můžete jako voják ocitnout.

V průběhu minulého století zaznamenaly vojenské hodinky značný nárůst na popularitě a již nejsou vyhrazeny pouze pro muže a ženy v armádě. S řadou praktických funkcí jsou praktickým a spolehlivým společníkem pro všechny druhy outdoorových aktivit a dobrodružství, jako je turistika, horolezectví nebo rafting.

HISTORIE VOJENSKÝCH HODINEK

Svět horologie vlastně vděčí za mnohé ze své historie houževnatosti ozbrojených sil. Prvními příklady moderních mechanických náramkových hodinek byly také první vojenské hodinky, případně polní hodinky, a obojí vzniklo díky kreativnímu řešení problémů vojáků na frontě.

Pro důstojníky a vojáky v zákopech první světové války mohla schopnost synchronizovat své útoky na desítky kilometrů znamenat rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Ale s válečným chaosem, který je obklopoval, byly kapesní hodinky té doby velmi nepraktickým a nepohodlným způsobem, jak sledovat čas v těchto klíčových okamžicích. Vynalézaví vojáci si začali připínat své kapesní hodinky na zápěstí, aby poskytli rychlý způsob kontroly času bez použití rukou.

Jak válka pokračovala, poptávka po náramkových hodinkách doslova explodovala. V roce 1918 už náramkové hodinky nosily všechny hodnosti, od bohatých důstojníků po vojíny i generály. Když se pak vojáci vrátili domů, jejich nové doplňky si rychle získaly pozornost a oblibu mezi civilisty.

Na úsvitu druhé světové války prošly standardní vojenské hodinky řadou změn a vylepšení, které nám daly osobitý styl, který známe dnes. Číselník a ručky byly opatřeny luminiscenčním lakem, vodě a prachu odolná pouzdra a černo-bílé pozadí ciferníku bylo vyměněno za čitelnějšími designy. Přibyly také nové komplikace, které vojákům umožnily rychlý přístup k nástrojům, jako je kompas, barometr, chronograf a alarmy.

Některé z nejznámějších příkladů hodinek vojenské specifikace jsou klasické hodinky typu A z druhé světové války, a zejména A-11, které byly vyrobeny pro americkou armádu. Jejich výrazný, dobře viditelný design s bílými ručičkami a číslicemi, černým ciferníkem a ostrým 60sekundovým odstupňováním se stal vzorem pro vojenské hodinky po celém světě a od té doby nepřestává ovlivňovat spotřebitelský design. Od začátku druhé světové války začala vojenské hodinky vyrábět řada renomovaných výrobců hodinek včetně Rolex, Jaeger-LeCoultre a IWC Schaffhausen.

Vietnamská válka změnila vojenské i veřejné vnímání náramkových hodinek, které se po válce staly mnohem dostupnějšími. Až do této chvíle byly hodinky považovány za vysoce cenný předmět. Ale se snižováním nákladů a efektivitou v popředí zájmu vlády USA byly vytvořeny nové levnější možnosti. Pouzdra z drahých kovů byla nahrazena nerezovou ocelí a krystal vyměněn za zesílený plast. Tyto nové výrobní techniky se brzy profiltrují až ke spotřebiteli, díky čemuž budou hodinky dostupnější i pro běžného člověka.

Od té doby se vojenské hodinky vyvinuly tak, aby obsahovaly funkce, jako jsou quartzové strojky napájené baterií, digitální displeje, zlepšená přesnost a ještě pokročilejší komplikace. No a v dnešní době žádná sada vojáka by bez hodinek nebyla kompletní.

Vojenské (military) hodinky jsou vysoce efektivní zařízení stavěné na drsnější zacházení a připravené čelit široké paletě nástrah outdoor života.

VLASTNOSTI VOJENSKÝCH HODINEK

Odolnost

Vojenské hodinky musely vždy být dostatečně odolné, aby vydržely drsné prostředí a neustálá nebezpečí, kterým čelili vojáci v poli. A verze zaměřené na civilní obyvatelstvo se moc neliší. Tyto hodinky se obecně vyznačují robustním pouzdrem, vysoce odolnými materiály a odolností proti nárazům a oděru.

Spolehlivost

Je důležité, aby jakékoli vojenské vybavení bylo maximálně spolehlivé. Strojky hodinek musí být schopny dobře fungovat ve všech extrémech, od třeskutých mrazů, po spalující horko a vysoké nadmořské výšky.

Přesnost

Hodinky, které nabízí přesnost na sekundu, jsou životně důležité, pokud jde o vojenské plánování nebo koordinaci.

Diskrétní a funkční design

Společným znakem hodinek používaných armádou a jinými outdoor hodinkami je tmavý, decentní design. Tmavé barvy, jako je černá, šedá, hnědá, námořnická (nevy) a tmavě zelená splývají s uniformami i prostředím, takže hodinky na svého nositele nepřitahují nežádoucí pozornost.

Taktické komplikace

Kromě standardních funkcí, jako je datum a čas, by vojenské hodinky měly obsahovat také řadu pokročilejších, taktických funkcí. Mezi běžné komplikace vojenských hodinek patří kompas, alarmy, chronograf, barometr a výškoměr.

Voděodolnost

Voják potřebuje hodinky, které obstojí ve všem, od silných lijáků až po zatopené zákopy. Dobré vojenské hodinky by měly být voděodolné minimálně do 100m.

Svítící

V poli musí být vojáci schopni číst na hodinkách za každého počasí a světelných podmínek. Nezbytným prvkem jsou tedy hodinky se svítícím ciferníkem nebo ručičkami, případně podsvícením.

Čitelnost

Vojenské hodinky by měly být snadno čitelné na první pohled. Číselník by měl být dobře čitelný a bez zbytečného „nepořádku“, který by mohl ovlivnit jeho čitelnost. To se obvykle promítá do tučných bílých čísel na černém pozadí, jasně označených sekund a tlustých ručiček. Vojenské hodinky také často obsahují sadu menších čísel kolem číselníku označujících 24hodinový formát.

JAK NA VÝBĚR SPRÁVNÝCH VOJENSKÝCH HODINEK

Přestože všechny vojenské hodinky mají robustní odolnost a řadu pokročilých komplikací, pochopení toho, k čemu tyto hodinky hodláte používat, by mělo být prvním krokem k výběru vašich army hodinek. Plánujete je nosit pouze pro módu, nebo chcete hodinky, které si můžete vzít s sebou na jízdu při extrémních fyzických aktivitách?

Pokud hledáte spolehlivé hodinky, které vás mohou doprovázet na vašich dobrodružstvích, existuje celá řada stylů, které se specializují na určité činnosti, takže si určitě najdete styl šitý na míru vaší oblíbené činnosti a aktivitě. Nebo, pokud se chcete zapojit do řady různých činností, můžete se místo toho rozhodnout pro solidní všestranné zařízení, které obsahuje i mnoho typických komplikací vojenských hodinek.

Pár našich tipů na kvalitní vojenské hodinky

 • IWC – Pilot’s Spitfire 41mm Mens Watch
 • CASIO G-SHOCK RANGEMAN GW-9400-1BER
 • LUMINOX BEAR GRYLLS SURVIVAL LAND SERIES XB.3781.KM
 • BREITLING EMERGENCY DLC-CATED TITANIUM – BLACK
 • Hamilton Khaki field mechanical

A co vy? Máte vojenské (military) hodinky? Jaké?

A dále si na toto téma přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.