Výhody safírového sklíčka u hodinek

Estimated read time 5 min read

Když lidé nakupují hodinky, typ skla na hodinkách může někdy při výběru způsobit spoustu zmatků. Jednou z nejčastěji kladených otázek je otázka safírového sklíčka, protože tento materiál je také někdy použit i uvnitř hodinového strojku a také se používá k ochraně ciferníku hodinek.

Sklíčko hodinek je důležitou součástí produktu, protože chrání ručičky a ciferník. Sklíčko je také důležitou součástí vodotěsnosti hodinek, protože zabraňuje pronikání vody dovnitř a poškození strojku hodinek. Kvalitní sklíčko hodinek je také odolné proti poškrábání a rozbití. Takže je hodně důležité.

Pokud jde o sklíčko hodinek, safírové sklíčko je master class. Pokud mají vaše hodinky safírové sklíčko, znamená to, že mají to nejkvalitnější sklo, jaké je dnes k dispozici. Jak název napovídá, tento typ sklíčka hodinek je vyroben ze safíru.

Bývá však vyroben ze syntetického safíru, nikoli skutečného safíru. Jedná se o opravu silné safíry odolné proti poškrábání. Vypadá dobře a téměř se nedá poškrábat; pouze houževnatý materiál, jako je třeba diamant, může takový safír poškrábat.

Jde o modrý safír? Ano, modrý. Mohou být ale také červené, zelené, žluté nebo fialové odstíny safíru. Je to proto, že jiné materiály v krystalu, jako je měď, chrom, železo nebo titan, mu dodávají jeho odstín. Čiré a čisté safíry je těžké najít. To je důvod, proč se tedy častěji používají syntetické safíry.

Jak se vyrábí safírové krystaly?

Původně takové safíry vyrobil Auguste Verneuil; francouzský chemik, který vyráběl tabule skla pomocí práškového oxidu hlinitého, zahříval je a vystavoval extrémnímu tlaku. Krystaly se poté zahřejí, aby se odstranilo vnitřní pnutí, které by mohlo způsobit poškození. Konečnou fází výroby je zpracování do tabulí a vzniká silné ochranné sklo.

Až do dnešního dne bylo safírové sklíčko preferovaným materiálem, který používali vysoce kvalitní hodinky k ochraně ciferníku. Kromě odolnosti proti poškrábání bylo safírové sklíčko vybráno také proto, že esteticky vypadá luxusněji než jiné materiály, jako jsou akrylová a minerální sklíčka.

Žádné škrábance na safírovém sklíčku!

Zda vaše sklíčko zůstane čisté a bez škrábanců, záleží hlavně na tom, co s hodinkami děláte. Pokud jste stejně jako autor tohoto článku občas nemotorní, možná jste za ta léta nasbírali nějaké ty škrábance na pouzdru hodinek a řemínku hodinek. Náhodou narazíte na zeď, zapomenete si odepnout řemínek, když začínáte stavět ve svém domě a kolem něj, a prostě víte: hodinky už nebudou vypadat jako při koupi. No, hodinky jsou na nošení a vyhnout se jejich poškození není jednoduché. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je nenosit je vůbec. Ale pak jste si vůbec neměli kupovat hodinky!

Safírové sklíčko v hodinkách je tak tvrdé, že vydrží víc, než kdy snese ocel hodinek. Safír je dostatečně tvrdý, aby vám dovolil trochu nemotornosti.

Ve skutečnosti lze safír poškrábat pouze dvěma druhy minerálů a to je jiný safír a diamant. Brilantní, že?

3x tvrdší než minerální sklo

Minerální sklíčko toho také docela snese, zvláště když je potaženo safírovou vrstvou. Safírové sklíčko je ale rozhodně nejlepší volbou. Safírové sklo je 3x tvrdší než minerální sklo.

Jasný výhled na čas

Další výhodou safírového skla je, že je velmi čiré. Sklíčko je tedy velmi čisté a proto číselník krásně vynikne a je dobře vidět. Safírové sklíčko je vyrobeno synteticky. Molekuly jsou uspořádány tak, že materiál je velmi tvrdý.

Safírové sklíčko bývalo k dispozici hlavně u hodinek nejvyššího segmentu, ale to už ve skutečnosti neplatí. Mnoho hodinek střední třídy má také safírové sklo. Většina značek hodinek, jako je Versace a Gc Watches, má hodinky s tímto velmi tvrdým sklem.

Kdy nezvolit safírové sklíčko?

Mohou existovat důvody, proč si pro sklíčko nevybrat safír. Například když se potápíte do velkých hloubek. Safírové sklo je velmi tvrdé, ale rozhodně není pružné. To je jeden z důvodů, proč některé potápěčské hodinky neobsahují safírové sklo, ale jsou vybaveny minerálním sklem nebo plastem. Tyto hodinky musí být flexibilnější, aby se mohly ohýbat tlakem vody. U safírového skla může existovat možnost, že se sklo rozbije. A to nechcete, aby se to stalo, rozhodně ne při potápění a ne na hladině!

A co vy? Jaké sklíčko na hodinkách máte vy?

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours