Zlaté hodinky Johna Jacoba Astora z Titaniku se prodaly za rekordní sumu

Estimated read time 3 min read

Zlaté kapesní hodinky nalezené na těle Johna Jacoba Astora IV, nejbohatšího muže na palubě RMS Titanic, byly nedávno prodány za rekordních 1,175 milionu liber v aukci Henry Aldridge a Son. Tato událost potvrdila, že fascinace příběhem Titanicu a jeho pasažérů nekončí ani více než sto let po jeho tragické zkáze.

John Jacob Astor, patřící k předním představitelům americké finanční elity, byl posledním spatřen na palubě Titanicu, jak kouří cigaretu a povídá si se spolucestujícím. Krátce poté, co pomohl své těhotné manželce nastoupit do záchranného člunu, se loď potopila, a jeho tělo bylo nalezeno v Atlantiku týden po tragédii.

Hodinky značky Waltham s 14karátovým zlatým pouzdrem a vyrytými iniciálami JJA, které Astor měl při sobě, byly předmětem nedávné aukce v aukční síni Henry Aldridge & Son ve Wiltshire. Cena, za kterou byly hodinky vydraženy, dalece překročila původní odhady 100 000 až 150 000 liber, čímž byl stanoven nový rekord pro artefakty spojené s Titanicem.

Příběh Titaniku stále drží veřejnost v napětí, nejen kvůli jeho dramatičnosti, ale i kvůli osobním příběhům jeho pasažérů. Astorova smrt a následný prodej jeho hodinek jsou připomínkou lidských osudů spojených s touto historickou katastrofou. V době své smrti byl Astor považován za jednoho z nejbohatších lidí na světě s majetkem v hodnotě přibližně 87 milionů dolarů, což by dnes odpovídalo hodnotě několika miliard.

Dražba zahrnovala také další významné artefakty, jako bylo pouzdro na housle. Housle, na které se hrálo během potopení lodi, byly prodány v roce 2013 za 1,1 milionu liber, což do té doby byla nejvyšší suma vyplacená za předmět spojený s Titanicem.

Aukční síň Henry Aldridge & Son, známá svou specializací na artefakty Titanicu, zdůrazňuje neustále rostoucí zájem o tyto předměty. „Ceny, za které byly památky prodány, jsou absolutně neuvěřitelné,“ komentoval dražitel Andrew Aldridge, „odrážejí nejen význam samotných artefaktů a jejich vzácnost, ale také ukazují trvalou přitažlivost a fascinaci příběhem Titaniku.“

Tento rekordní prodej je dalším svědectvím o tom, jak příběhy a artefakty z RMS Titanic nadále rezonují ve veřejném vědomí a přitahují pozornost sběratelů a historiků z celého světa.

Informační zdroj a obrázek – https://www.henryaldridge.com/


    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.