Solární hodinky – pro a proti – co byste měli vědět

Estimated read time 6 min read

V dnešní době, kdy se energetické efektivitě a udržitelnosti přikládá velký význam, může být vhodné zvážit nákup produktů, které mají „zelené technologie“. Jedním takovým produktem jsou solární hodinky. Jsou pro vás tyto hodinky vhodné? Čtěte dál a dozvíte se více o výhodách a nevýhodách solárních hodinek.

Co jsou to vlastně solární hodinky?

Než budeme dále polemizovat nad výhodami a nevýhodami solárních hodinek, musíme si nejprve definovat, co jsou to vlastně ty solární hodinky. Solární hodinky jsou hodinky poháněné solárním článkem. Sluneční světlo nebo umělé světlo je u nich jednoduše absorbováno solárním panelem. Ten bývá nejčastěji umístěn ve stroji hodinek za krystalem, přičemž jeho základní funkcí je přeměna dopadajícího světla na elektrickou energii, která je využívána k napájení hodinek. Pro napájení hodinek tedy přeměňuje solární panel světlo na elektrickou energii.

Solární hodinky patří mezi oblíbený produkt, protože uživatelům nabízejí vcelku dlouhou životnost článku, který zajišťuje chod hodinek a tím i menší potřebu do hodinek zasahovat při výměně baterie.

Třeba solární hodinky značky Citizen používají lithium-iontové baterie k ukládání dostatku energie k napájení hodinek.

První solární hodinky, vyrobené někdy v 70. letech 20. století, měly jedinečné konstrukce, aby pojaly fotovoltaické solární články potřebné k jejich napájení (např. Synchronar, Sicura, Nepro). Levné solární hodinky byly poprvé prodávány v 80. letech 20. století a byly populární mezi dětmi, často představovaly známé postavy jako G.I. Joe nebo Transformers.

V 90. letech začala společnost Citizen prodávat solární hodinky v rámci série Eco-Drive. Od svého zavedení se solární hodinky výrazně zlepšily z hlediska účinnosti a kapacity. V současné době jsou hodinky se solárním pohonem součástí řady modelů hodinek mnoha hodinářských gigantů, jako jsou Citizen, Casio, Seiko, Junghans a Orient.

Hodinky Seiko a Citizen však mají tendenci soutěžit mezi sebou o špičku co se této technologie týče.

Moderní solární hodinky dnes vydrží bez zásahu fungovat i více než 10 let.

Dnes vlastně asi solární hodinky na první pohled nepoznáte. Solární panely jsou v těchto hodinkách ukryty tak dokonale, že nemají vliv na jejich design. I proto dnes můžeme koupit solární hodinky, které na první pohled vypadají stejně jako mechanické nebo quartz modely.

Výhody solárních hodinek

Jaké jsou jejich výhody?

Lze je nabíjet jakýmkoliv zdrojem světla

Někteří lidé si mohou myslet, že sluneční hodinky mohou být nabíjeny pouze vystavením slunečnímu záření. To je mylná představa. Sluneční hodinky mohou být napájeny jakýmkoli světelným zdrojem, ať už venkovním nebo vnitřním. Kromě slunečního záření můžete také vystavit sluneční hodinky žárovkám nebo zářivkám a nabít tímto způsobem tyto hodinky.

Nabíjení je fakt snadné

Solární hodinky můžete velmi snadno nabíjet. Jsou navrženy tak, aby přeměňovaly přirozené a umělé světlo na energii. Vše, co musíte udělat, je vystavit hodinky jakémukoli zdroji světla a začnou se nabíjet. Můžeme vlastně říci, že solární hodinky se neustále nabíjejí (pokud je neuložíte v naprosté tmě).

Snadná údržba

Udržení běhu solárních hodin nevyžaduje mnoho úsilí. Na rozdíl od natahovacích hodinek (které musí být pravidelně natahovány) nebo automatických hodinek (které zase vyžadují pohyb), hodinky poháněné sluneční energií vyžadují pouze světlo k tomu, aby fungovaly. Nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Dokud jsou vystaveny světlu, budou měřit čas.

Dlouhá výkonová rezerva

Výkonová rezerva se může lišit v závislosti na značce nebo modelu hodinek. Ale abych vám dal představu, sluneční hodinky Citizen Eco-Drive jsou schopny uchovat až 6 měsíců rezervy energie. To znamená, že to bude trvat až šest měsíců, než jim dojde šťáva – pokud jej během této doby uložíte v naprosté tmě.

Jsou ekologické a ušetří peníze

Solární hodinky úplně vylučují potřebu výměny baterií každých pár let, jako je tomu u klasických hodinek. Kromě úspory peněz také pomáháte šetřit životní prostředí snížením používání jednorázových baterií. A to je přeci také fajn. Staré, vyřazené baterie přispívají docela dost ke znečištění životního prostředí. A to přeci nechcete.

Na rozdíl od běžných quartz hodinek (na baterie), u kterých vydrží baterie max. 2 roky, u solárních hodinek se nemusíte starat o výměnu baterií po dobu až na 10-12 let (mož1ná i déle). To přeci znamená z dlouhodobého hlediska značnou úsporu.

Nevýhody solárních hodinek

Nevýhod moc nebude. Ale jedna nevýhod tady přeci jen je. Solární hodinky jsou o něco dražší, než quartz hodinky. Díky technologii, která stojí za solárními hodinkami, je pochopitelné, proč je jejich cena o něco vyšší, než je tomu u „běžných“ hodinek. Mírně vyšší náklady jsou však oprávněné, protože nemusíte vyměňovat baterie po dalších přibližně 10 let.

Které solární hodinky doporučujeme?

Podívejte se na pár solárních hodinek, které jsou dle nás opravdu super. Doporučujeme zejména solární hodinky značek Seiko, Bering, Casio.

Solární hodinky a pár slov na závěr

Jak můžete vidět z tohoto seznamu výhod a nevýhod solárních hodinek, výhody daleko převažují nad nevýhodami. Solární hodinky jsou spolehlivé, nenáročné na údržbu a šetrné k životnímu prostředí. Technologie za nimi je skutečně mimořádná a očekává se, že se s postupem času ještě zlepší.


  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.