Jaké hodinky nosil Muhammad Ali?

Estimated read time 5 min read

Cassius Marcellus Clay Jr., více známý jako Muhammad Ali, zůstane navždy v paměti mnohých jako jeden z největších sportovců historie. Ale byl mnohem víc než to. Ve svých nejlepších letech byl Ali stejně slavný svojí aktivitou za občanská práva, jako svými boxerskými dovednostmi. Ve skutečnosti Muhammad Ali často dával svůj politický postoj před svou boxerskou kariéru.

V roce 1967 odmítl návrh na narukování do americké armády se slovy: „Nemám žádný spor s Viet Congem, tak kam bych chodil?“. V reakci na to mu byla odebrána boxerská licence a tituly, včetně jeho prvního vítězství mistra světa v těžké váze v roce 1964. Následujících tři a půl roku Ali nemohl ani profesionálně boxovat.

V roce 1970 Ali nakonec ale zvítězil u federálního soudu a jeho tituly byly obnoveny. Vrátil se k boxu se sérií působivých výher, díky nimž mohl postavit proti uznávanému šampionovi těžké váhy Joe Frazierovi.

První zápas Aliho a Fraziera v roce 1971 byl nazván „Boj století“ – oba boxeři byli v té době neporažení. Po patnácti kolech byl Frazier vyhlášen vítězem a Ali zažil první profesionální porážku. Jen o tři roky později se Ali a Frazier znovu střetli v boxerském zápase bez titulu a Ali vyhrál. Pak, v roce 1975, se Ali a Frazier utkali potřetí. V patnáctém a posledním kole Frazierův trenér hodil ručník do ringu – nenechal znovu vstoupit svého svěřence do ringu a Ali vyhrál TKO.

Ačkoli tento okamžik pravděpodobně znamenal vrchol jeho kariéry, Ali pokračoval v boji až do svých třiceti let.

Jaké měl Muhammad Ali hodinky?

V roce 1976 odjel do Portorika trénovat na zápas a koupil si svoje první hodinky – hodinky tank Cartier. Aliho volba hodinek je v ostrém kontrastu s jeho veřejnou osobností. Aliho nenápadné, jemné tanky Cartier v kontrastu s jeho silným, mocným a často přímo do očí bijícím postojem překvapují. Odráží tak hlubší povahu tohoto samorostlého muže z Louisville v Kentucky. Muhammad Ali dovedl nadzvednout ze židle, ale i rozněžnit a rozplakat. Dokonce psal i básně. A přesně toto ukazují jeh jemné hodinky. Ukazují to, že to nebyl jen pouhý boxer, pouhá horda svalů. Ale ukazují to, že to byl i člověk s jemnou a tvořivou duší.

Muhammad Ali v hodinkách Cartier
Muhammad Ali v hodinkách Cartier, zdroj obrázku: Howard Bingham

Hodinky, které se inspirovaly Muhammadem Alim

Aliho život a kariéra i nadále inspirují dnešní hodinářský svět. Shinola i TAG Heuer vytvořili hodinky na počest tohoto fenomenálního boxera.

Shinola – Muhammad Ali Center

Shinola představila hodinky Muhammad Ali Center jako třetí hodinky ve své sérii Great Americans Series, kolekci hodinek z limitované edice inspirovaných americkými inovátory. Shinola hodinky vyvinula ve spolupráci s The Muhammed Ali Center, multikulturním muzeem a vzdělávacím centrem v Aliho rodném městě. Ke každým hodinkám jsou v balení přiloženy 3 zřídka vídané fotografie Aliho, které jsou podepsanými renomovaným fotografem Thomasem Hoepkerem (který ty fotografie dělal).

Hodinky The TAG Heuer Carrera Caliber 5 Ring Master Muhammad Ali

Hodinky The TAG Heuer Carrera Caliber 5 Ring Master Muhammad Ali byly vydány jako speciální edice 750 prvních kusů krátce po Aliho smrti v roce 2016. Hodinky jsou vytvořeny podle jedněch stopek Tag Heuer z 50. let, jejichž kroužek na ciferníku jsou ideální čas pro měření 3-minutových kol boxerského zápasu. Mají také také krásný rytý portrét Aliho na zadní straně pouzdra a jeho podpis na ciferníku.

The TAG Heuer Carrera Caliber 5 Ring Master Muhammad Ali
TAG Heuer Carrera Caliber 5 Ring Master Muhammad Ali, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Ali během života a jeho kariéry ztělesnil mnoho osobností: šampion v boxu, aktivista byli ti nejvýraznější. TAG Heuer Carrera odráží Aliho vášeň pro sport, který miloval. Shinola zase slouží jako pocta Aliho oddanosti občanským právům. A jeho vlastní Cartier Tank – robustní, klasický a rezervovaný – představuje Aliho skutečnou, pokornou povahu.

A dále si o hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.