Překvapí vás, jaké hodinky nosí Dalajláma

Estimated read time 3 min read

Když člověk přemýšlí o slavných sběratelích hodinek, pravděpodobně nepomyslí na Dalajlámu. No, asi vás to překvapí… ale 14. dalajlama je vlastně něco jako sběratel hodinek. Ano, mluvím o stejném dalajlámovi, který je nejvyšším duchovním vůdcem a bývalou hlavou tibetského státu. Dalajláma, narozený v roce 1935, pravděpodobně sbírá hodinky mnohem déle než vy nebo já a za ta léta nashromáždil malou, ale záviděníhodnou sbírku hodinek.

A než budete křičet do nebes (vím, že v buddhismu žádné nebe není), že je neslušné, aby někdo jako dalajlama měl nějaké světské statky, zejména luxusní hodinky, nevěřím, že je to ve skutečnosti tak moc kontroverzní. On totiž dalajláma všechny svoje hodinky od někoho dostal. A jak asi víte, je neslušnost dar nepřijmout.

Pojďme se tedy podívat na TOP kousky dalajlámových hodinek.

Dalajlámovy hodinky značky Patek Philippe

Jedny z nejlepších Dalajlamových hodinek, a rozhodně je to i jeho nejcennější kousek, dostal v roce 1943, když mu bylo pouhých 8 let (současný dalajlama převzal svou roli dalajlámy ve věku 4 let a to 22. února 1940). Dalajláma darem dostal kapesní hodinky Patek Philippe Ref. 658 od nikoho menšího, než byl sám prezident USA Franklin D. Roosevelt (FDR byl sám sběratelem hodinek). Franklin D. Roosevelt ale mladému dalajlámovi hodinky sám nepředal. Hodinky dalajlámovi předali dva členové Úřadu strategických služeb neboli OSS (předchůdce CIA z dob druhé světové války), Brooke Dolan a Ilia Tolstoy (vnuk Lva Tolstého).

Patek Philippe Ref. 658 má četné komplikace, včetně minutového opakovače, věčného kalendáře, fáze měsíce a chronografu se zlomky sekund. Tento kus se vyráběl od roku 1937 do konce 50. let 20. století a vyrobilo se jen asi 15 kusů. Vzhledem k vzácnosti tohoto kousku se tržní cena těžko hledá. Další Reference 658, ale s černým číselníkem a označeným E. GÜBELIN, byla prodána v aukci Sotheby’s za 527 000 USD. Vzhledem k nedávnému nárůstu trhu s luxusními hodinkami a historii dalajlamových kousků by se dalo očekávat, že Dalajláma vydělá hodně nad 1 000 000 USD (podle mého názoru).

Dalajlámovy Rolexky

Žádné z dalších Dalajlamových hodinek nemají takový příběh jako jeho kapesní hodinky Patek Philippe. Ale dalajlama má i další skvělé hodinky. Jedním z kousků, které dalajláma měl na sobě poměrně často, je jeho zlatá Rolex Day-Date (pravděpodobně to byl také dárek). Tyto hodinky, které má na sobě, jsou pravděpodobně Rolex Day-Date Ref. 18038. Jediný rozdíl je v tom, že dalajláma umístil svůj Day-Date na ocelový elastický náramek z aftermarketu, což u Rolexů rozhodně není standardní. Je pravděpodobné, že to dělá, protože tento náramek poskytuje větší flexibilitu a byl pohodlnější, zejména v horku a vlhkosti. Rolex Day-Date Ref. 18038 s modrým číselníkem se v současné době prodává na sekundárním trhu za cenu kolem 16 000 USD.

Často si můžete také všimnout, že dalajlama nosí hodinky většinou s pouzdrem na vnitřní straně zápěstí.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.