Pro milovníky hodinek je čerstvý škrábanec na jinak bezchybném sklíčku hodinek takřka zdrcujícím pohledem. A ještě horší pocit může být u zbrusu nových hodinek nebo hodinek, které se právě vrátily ze servisu. Než však pošlete své poškrábané hodinky zpět na výměnu sklíčka, možná můžete zvážit domácí metodu odstranění škrábanců. Nejprve musíte určit, co lze udělat – a to závisí na typu sklíčka, který jste poškrábali.
Až do 80. let 20. století byly téměř všechny hodinky vybaveny akrylovým sklíčkem, které chránilo ciferník a ručičky hodinek. Akryl se používá hlavně pro svou nízkou cenu a schopnost leštění. Výlet do hodinářských fór při hledání technik opravy škrábanců pro tento typ sklíček přinese asi tucet různých opravných prostředků. Zdá se, že každý má ten „správný“ způsob, jak to udělat.
Akrylové sklíčko hodinek a jeho leštění
Nejčastěji podporovanými lešticími prostředky jsou Polywatch, což je odstraňovač škrábanců na plastové displeje a pak i zubní pasty. Proces spočívá v (1) zakrytí lunety páskou, aby nedošlo k jejímu poškození během leštění; a (2) pomocí měkkého leštícího hadříku (nebo něčeho podobného) krouživými pohyby zapracujte do škrábance malé množství vámi zvolené látky. Obecně platí, že takovéto odstranění škrábanců by mělo trvat několik minut, pokud nejsou příliš hluboké. Pokud mají vaše hodinky velmi hluboké škrábance, možná by stálo za to zaplatit za výměnu sklíčka.
Minerální sklíčko hodinek a jeho leštění
Přestože se akrylová sklíčka stále používají na levnějších hodinkách, mnoho výrobců přešlo na minerální sklíčko. Minerální sklíčko se vyrábí tavícím procesem zahrnujícím sklo a tvrzené minerály, což je proces, který vytváří materiál sedmkrát tvrdší než akryl a mnohem odolnější proti poškrábání a nárazu.
To je všechno v pořádku, ale bohužel tato tvrdost způsobuje potíže, pokud jde o leštění. Mnoho hodinářů prostě doporučuje tyto sklíčka vyměnit, protože náklady jsou zanedbatelné.
Safírové sklíčko hodinek a jeho leštění
Safírové sklíčko používají špičkoví hodináři. Safír má solidních 9 bodů z 10 na Mohsově stupnici minerální tvrdosti, těsně pod diamantem, díky čemuž je ještě odolnější proti poškrábání než minerální sklo. Díky svým úžasným schopnostem je safír prvotřídní pro sklíčko hodinek. V závislosti na druhu hodinek, které vlastníte nebo kam chodíte na opravy, může výměna safírového sklíčka vyjít levně nebo i pěkně draho.
Přestože je safír tvrdší než minerální sklo, vynaložené úsilí se vyplatí. Než se však ponoříte do našeho procesu leštění safíru, vezměte na vědomí: tento prostředek by měl být vyhrazen pro sklíčka s vnitřní antireflexní vrstvou. Navíc tento prostředek funguje nejlépe na mělké škrábance. Oprava hlubokých škrábanců je mnohem náročnější na práci a můžete skončit i zdeformovaným sklíčkem.
Jak odstranit škrábance ze sklíčka hodinek
Krok 1: Přelepte lunetu páskou
Chraňte lunetu před pastou pomocí maskovací pásky stejným způsobem, jakým byste chránili dřevěné obložení při malování místnosti.
Krok 2: Začněte leštit
Naneste malé množství leštící pasty (3 mikronu, 3 µ) na škrábanec a pevným krouživým pohybem hadříku jemně leštěte. Po několika minutách byste měli začít vidět, jak škrábanec mizí.
Krok 3: Pokračujte v leštění
Jakmile škrábanec vybledne, setřete přebytek a naneste 0,25µ pastu. Vyberte si nové místo na hadříku a začněte stejným kruhovým pohybem jako předtím. Tato ultra jemná pasta dodá vašemu křišťálu povrchovou úpravu připomínající sklo, jakou měl kdysi. Když jste s výsledkem spokojeni, setřete přebytečnou pastu a zkontrolujte svou práci.
Krok 4: Opakujte (v případě potřeby)
Pokud škrábanec zůstane, opláchněte a opakujte opět od druhého a třetího kroku. Pokud je škrábanec pryč, opláchněte a setřete zbytky nebo otisky prstů hadříkem na hodinky.
Pokud je škrábanec příliš hluboký a nelze jej odstranit leštěním, zvažte výměnu sklíčka hodinek. Můžete to udělat tak, že hodinky odnesete do místní opravny hodinek nebo je vrátíte výrobci k výměně sklíčka.
Vyberte si správný produkt na vyleštění sklíčka hodinek
Někteří milovníci hodinek přísahají, že zubní pasta leští lépe než produkt jako PolyWatch nebo Dia-Paste (značka diamantové pasty), ale mnoho zubních past nadělá více škody, než užitku. Zkuste ji jen na vlastní nebezpečí, protože profesionálové doporučují k leštění použít diamantovou pastu. Jedním z důvodů je, že velmi dobře znáte brusnost látky, která je hodnocena úrovní zrnitosti stejně jako brusný papír.
Stejně jako při broušení dřeva nebo kovu potřebujete hrubší zrnitost pro zahájení práce, ale jemnou zrnitost, abyste získali bezchybný povrch. Zde nejdříve použijte 3mikronové diamantové pasty pro zahájení leštění a poté 0,25mikronové diamantové pasty pro dosažení čistého povrchu. Diamantová pasta se dá koupit už od 0,1 mikronu, pokud byste chtěli jít s leštěním ještě dále.
Škrábance na pouzdrech a páscích
Ať už se jedná o chytré hodinky nebo klasický řemínek z nerezové oceli, i zde může dojít k poškrábání. Brasso je oblíbená britská lešticí směs na kovy, která může být překvapivě účinná při odstraňování skvrn a drobných škrábanců na mosazi, mědi, chromu a nerezové oceli. Pokud necháte Brasso chvíli působit, můžete zlepšit výsledky leštění. Někteří uživatelé preferují dvě aplikace.
Jiné leštidla, dokonce i zubní pasty s nízkým otěrem, mohou dosáhnout podobných výsledků při leštění poškrábání. Restaurátoři starožitností a dokonce i někteří majitelé Rolexek přísahají, že leštící ubrousky Cape Cod na jemné kovy fungují. Buďte opatrní, protože pozlacená nebo postříbřená pouzdra hodinek a pásky mohou být náchylné k poškození, pokud leštíte příliš silně.
A dále si můžete přečíst, jak opravit poškrábané hodinky Apple watch.
[…] těmito inovacemi však i ty nejsilnější hodinky byly hodně náchylné k poškrábání, otřesům způsobeným tupou silou a dalším problémům. I když tyto obavy vedly mnoho […]