Proč někdo nosí hodinky na druhé straně (uvnitř) zápěstí?

Estimated read time 7 min read

Přesto, že náramkové hodinky jsou jednoduchým doplňkem, i tak vyvolávají spoustu názorů, často hodně odlišných. Ať už jde o styl nebo funkce, fanoušci hodinek se nikdy nestydí vyjádřit své preference. Možná překvapivě jedním z problémů, které nositele náramkových hodinek nejvíce dokáže rozvášnit, je způsob nošení hodinek.

Možné vám to přijde divné, ale nosit náramkové hodinky pouzdrem na horní části zápěstí nebylo vždy normou. Po mnoho let bylo v různých profesích běžné nosit hodinky na spodní části zápěstí. Nosit hodinky na vnitřní straně zápěstí může být pro někoho pohodlné a pro někoho ryze praktické.

Tato praxe do značné míry vypadla ze stylu, ale někteří lidé ji stále preferují. V tomto článku prozkoumáme důvody, proč nosit náramkové hodinky na spodní straně zápěstí a proč to někteří lidé stále dělají.

Jaké jsou důvody pro to, nosit hodinky na druhé (spodní) straně zápěstí?

Einstein nás naučil, že vše je relativní, a tak to, o čem někteří lidé mohou říkat, že hodinky jsou obráceně, je pro ostatní tou správnou stranou. Ať je to jakkoli, je pravda, že většina lidí dnes nosí hodinky s pouzdrem na horní straně zápěstí. To je v naší kultuře standard po celá desetiletí a pravděpodobně se to jen tak nezmění.

Přesto ve skutečnosti existují opravdu dobré důvody, proč jít proti této tradici a otočit hodinky (i když se to některým lidem vůbec nelíbí). Jaké jsou důvody, proč nosit hodinky naopak?

Nošení hodinek na vnitřním zápěstí chrání hodinky před poškozením

Historie náramkových hodinek je plná vynálezců, kteří hledali způsoby, jak zvýšit odolnost hodinek. Koneckonců, náramkové hodinky spočívají na poměrně nejisté části těla, která s největší pravděpodobností utrpí náraz a hodinky tak budou poškozeny. 20. a 21. století zaznamenalo velké pokroky v tom, jak udělat hodinky odolnější.

Tak vezměte si třeba řadu hodinek G-Shock od společnosti Casio a použití titanu, aby byly hodinky prakticky nezničitelné.

Před těmito inovacemi však i ty nejsilnější hodinky byly hodně náchylné k poškrábání, otřesům způsobeným tupou silou a dalším problémům. I když tyto obavy vedly mnoho vynálezců k vytvoření silnějších hodinek, majitelé náramkových hodinek si mezitím museli přijít na svá vlastní řešení.

Nosit hodinky na vnitřní straně zápěstí je asi nezachrání při ničivé automobilové nehodě, ale může je to ochránit před poškrábáním sklíčka náhodným kontaktem. Pomohlo to také v případě menších nárazů a kolizí. Život je plný nehod a nic není otravnější než dívat se zápěstí a uvědomit si, že jste si poškodili hodinky. Nošení náramkových hodinek na opačné straně zápěstí opravdu nabízí určitou ochranu pro náramkové hodinky.

Nošení hodinek na vnitřním zápěstí usnadňuje čtení hodinek

Tento důvod může znít divně, protože nejjednodušší způsob, jak číst hodinky, je mít je na horní straně zápěstí. Proč by jinak v podstatě každý na světě nosil hodinky takhle? Je pravda, že pro většinu lidí ve většině situací se čas čte lépe, pokud je máme nahoře na zápěstí. To však neplatí vždy.

Pokud jste někdo, kdo pravidelně pracuje s nástroji nebo zbraněmi, nebo pokud vaše práce vyžaduje, abyste drželi paže ve pevné poloze po dlouhou dobu, může být opravdu nutné si hodinky otočit. Představte si někoho, jak drží klíč a natahuje se, aby zafixoval trubku. Pokud tato osoba chce zjistit, zda je ještě čas práci, nemusí přestat pracovat. Jeho hodinky směřují k němu.

Podobně, když držíte zbraň, zejména tu, která má dlouhou hlaveň, přirozená poloha vaší nespouštěcí ruky má zápěstí obrácené od vás. Zastavení při otočení zápěstí může člověka stát doslova život.

Hodinky na spodní straně zápěstí při držení zbraně s dlouhou hlavní
Hodinky na spodní straně zápěstí při držení zbraně s dlouhou hlavní, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Podobné důvody pak existují třeba i v lékařské profesi, kde si zdravotní sestra může otočit hodinky, aby si usnadnila odběry.

Prostě věřte, že jsou povolání, kde otočené hodinky na spodní stranu zápěstí hodně pomáhají.

Nošení hodinek na vnitřní straně zápěstí může zabránit oslnění a odrazům

Tento problém pravděpodobně není pro většinu civilních majitelů hodinek nikterak velký. Na bojišti je to ale něco jiného. V situacích, kdy je nejdůležitější utajení, je náhodný světelný odraz smrtícím nebezpečím. Nosit hodinky na vnitřní straně zápěstí znamená, že když je slunce nahoře, neodráží se slunce od sklíčka hodinek.

I v civilním životě mohou nastat situace, kdy je vyhýbání se oslnění důležité nebo alespoň preferované. Pravděpodobně jsme byli všichni v situaci, kdy jsme jeli nebo pracovali venku a zbloudilý paprsek světla nás téměř oslepil. Jasně, není pravděpodobné, že to bude velký problém, ale mohou vzniknout situace, kdy by to problém mohl být. A jednoduché otočení hodinek je určitě jednodušší řešení než některé z dalších možností.

Kdo nosí hodinky na vnitřní straně zápěstí?

Pokud jste to dočetli až sem, pak asi tušíte, kdo by byl zjevným kandidátem na nošení hodinek na vnitřním zápěstí: vojenský personál a policisté. Lidé ve válečných zónách nebo lidé, kteří pravidelně musí používat zbraň, vědí, že na jakékoli výhodě záleží, když jde o život (jejich nebo někoho jiného).

Zejména členové armády jsou známí svou láskou k silným a spolehlivým hodinkám. Proto některé společnosti vyrábějí hodinky právě pro ně. Pokud jste investovali do špičkových hodinek, chcete, aby byly v této oblasti užitečné. V dnešní době takovým hodinkám nehrozí riziko snadného poškození. Typicky takto nosí hodinky členové speciálních jednotek, třeba Navy SEAL.

Stejně tak ostatní profesionálové stále nosí hodinky pouzdrem dolů, a to jak pro snadné použití, tak pro zabránění poškození. Mluvíme o zdravotnických profesionálech, záchranářích nebo instalatérech nebo o kohokoli jiném, kdo pracuje rukama.

Tito lidé obvykle nenosí na pracovišti své nejlepší hodinky (nikdo nechce, aby na Rolexkách byly zvratky od pacientů nebo olej do auta), takže riziko poškození je oprávněným problémem.

Ne každý, kdo nosí hodinky na vnitřní straně zápěstí, je člen armády, vojska nebo pracuje s rukama. Někteří lidé prostě preferují takto nosit hodinky. Když vidíte někoho s otáčenými hodinkami na zápěstí, je velká šance, že buď pracují rukama, nebo jsou / byli v armádě, nebo kdysi byli. Nebo třeba mají jiný důvod.


    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.