Na které ruce nosit hodinky? Na levé nebo pravé? Muži vs. ženy?

Estimated read time 6 min read

Jasně, držet krok se všemi módními pravidly je vyčerpávající. Lze tento černý pásek nosit s těmito hnědými kalhotami? Je nošení ponožek se sandály opravdu tak špatné? (Toto je snadné: Ano, je.)

Vypadá to, že pro každý nový kus oděvu nebo doplňku existuje nějaké nepsané pravidlo, jak, kdy a kde jej nosit. A víte to, že existují pravidla, jak nosit hodinky? Měli bychom nosit hodinky na pravém nebo levém zápěstí? Na dominantní nebo nedominantní ruce? A jak to je u mužů či žen?

Pojďme se do tohoto tématu pustit a vyřešíme ho jednou provždy.

Hodinky – na pravé nebo levé ruce?

První zjevnou otázkou je, zda mají být hodinky na pravém nebo na levém zápěstí? Jelikož se jedná o nejzákladnější věc, kterou byste měli vědět, udělejme si v tom jasno hned na začátku.

Pokud o tom nechcete zase až tak moc přemýšlet, nejjednodušší odpovědí je, že vaše hodinky obvykle mají být na vaší nedominantní ruce. Vaše dominantní ruka je ruka, se kterou děláte většinu akcí, ta, která je u drtivé většinu lidí tak šikovnější. Pokud jste tedy pravák, vaše nedominantní ruka je vaše levá a pro leváky je to vaše pravá ruka.

Pravák = hodinky na LEVÉ ruce

Levák = hodinky na PRAVÉ ruce

Dává to docela smysl. Proč? Nosit hodinky na nedominantní ruce je fajn pro to, abyste viděli kolik je hodin, zatímco něco děláte se svou dominantní rukou. Nikdo z nás jistě nechce nechtěně vylít svůj drink na košili, protože chtěl zkontrolovat čas nebo to, proč jeho chytré hodinky vibrují. Takže, máme vyřešeno, že?

No, ale ne tak rychle. Někteří lidé raději nosí hodinky na své dominantní ruce z důvodu pohodlí nebo funkčnosti. I to je ok. Zdá se, že většina lidí raději nosí hodinky na nedominantní ruce, ale není to úplně přísné pravidlo.

Korunka hodinek

Korunka hodinek bývá obvykle na pravé straně pouzdra hodinek
Korunka hodinek bývá obvykle na pravé straně pouzdra hodinek, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Korunka hodinek a případná další ovládací tlačítka jsou obvykle na pravé straně hodinek, aby k nim měla snadný přístup dominantní (většinou tedy pravá ruka). Pokud v současné době vlastníte hodinky, existuje hodně velká šance, že byly určeny k nošení na levé ruce. I tak stále ale nejde o nějak přísné pravidlo, na kterém zápěstí nosíte hodinky. No, není, ale to neznamená, že výrobci vašich hodinek neměli na mysli konkrétní zápěstí, když je navrhovali.

Pro někoho je ale důležité, na které straně hodinek je korunka umístěna. Korunka hodinek je malý kulatý knoflík, který slouží k nastavení času a na mechanických hodinkách natahuje vnitřní pružinu. Korunka je téměř vždy umístěna na boku hodinek, a to buď těsně za „3“ nebo „9“ na vnější straně ciferníku.

Vzhledem k tomu, že s korunkou se má snadno manipulovat dominantní rukou, můžete snadno zjistit, na které zápěstí jsou hodinky navrženy – jednoduše podle toho, zda je korunka u 3 nebo 9 na ciferníku hodinek.

Pokud je tedy korunka hodinek u 3, byly hodinky určeny pro levé zápěstí, protože to usnadňuje práci pravou (dominantní) rukou. Pokud je koruna u 9, je to naopak.

Hodinky pro leváky

V dnešní době existují celé obchody s produkty vytvořenými speciálně pro leváky. K dispozici třeba nůžky, notebooky a samozřejmě hodinky určené pro všechny leváky. Hodinky určené k nošení na pravém zápěstí (tedy hodinky pro leváky) jsou známé jako destro hodinky („destro“ z italštiny pro „pravé“) a mohou být stejně stylové a jemně zpracované jako jejich bratři na opačné straně.

Většina hlavních hodinářů, včetně Rolex, Heuer, Zenith a Tudor, nabízí odborně vytvořené hodinky s korunou vedle 9. Pokud jste levák, průmysl luxusních hodinek vás nevynechal.

Samozřejmě, stejně jako výběr pravého nebo levého zápěstí na základě vaší dominantní ruky, neexistuje žádný zákon, který říká, že musíte nosit hodinky na zápěstí, pro které bylo navrženo.

A jak je to u mužů a žen?

Existuje nějaké pravidlo z hlediska pohlaví? Možná jste někde slyšeli nebo četli, že muži by měli nosit hodinky na pravém zápěstí a ženy na levém.

Pravdou je, že jsme nenašli žádné důkazy o tom, že by to bylo nějaké módní pravidlo nebo jakýkoli jiný druh pravidla. Je pravda, že až do první světové války byly náramkové hodinky považovány za čistě ženskou záležitost, ale jakmile vojáci začali na bojišti používat polní hodinky, tato představa rychle pominula.Náramkové hodinky jsou oficiálně součástí pánské módy už po celá desetiletí. V dnešní době je představa, že by existoval jakýkoli druh genderově specifického způsobu nošení hodinek, stejně zastaralá. Noste hodinky, jak chcete.

Psychologie nošení hodinek vpravo nebo vlevo?

Někteří lidé tvrdí, že existuje nějaký psychologický důvod, proč nosit hodinky na jednom nebo druhé, zápěstí.

Zatímco někteří lidé tvrdí, že to může naznačovat dominantní osobnost, roztržitost nebo nějaký jiný skrytý význam či symboliku, je těžké uvěřit, že na kterémkoli z těchto tvrzení je něco pravdy.

Je čas to přijmout, neexistuje žádný správný či špatný způsob nošení hodinek. Pokud je to pro vás pohodlnější na levém zápěstí, noste hodinky tam, ale pokud dáváte přednost nošení na pravém, udělejte to. Nikdo vám nemůže říct, co je správně.

Co si dále přečíst?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.