Proč jsou nové hodinky vždy nastaveny na čas 10:10?

Estimated read time 4 min read

Vždy mě zajímalo, proč nové hodiny a hodinky vždy ukazují (zhruba) 10:10, než na nich nastavíte správný čas? Všimli jste si toho? Pokud jdete do obchodu a podíváte se na jakýkoli druh zařízení na měření času, jeho výchozí tovární nastavení je na 10:10. Proč?! Zajímavá otázka, že?

Existuje hodně mýtů o tom, proč jsou hodinky a hodinky nastaveny zrovna takto

Za prvé, pojďme jednou pro vždy vyřešit mýty. Existuje spousta lidí, kteří si myslí, že hodinky v obchodech jsou nastaveny tímto způsobem, aby připomínaly Abrahama Lincolna / John F. Kennedyho / Martina Luthera Kinga Jr., protože to prý byla doba, kdy byli zastřeleni nebo zemřeli. Ve skutečnosti byl Lincoln zastřelen ve 22:15 a zemřel druhý den ráno v 7:22, JFK byl zastřelen ve 12:30 a byl prohlášen za mrtvého ve 13 hodin. A Martin Luther King byl zastřelen v 18:01, a byl prohlášen za mrtvého v 19:05. Tolik k tomuto mýtu.

Jiná teorie říká, že 10:10 byl čas, kdy byla svržena atomová bomba buď na Nagasaki, nebo na Hirošimu, a že čas je takto nastaven na památku obětí. Bomba Fat Man byla skutečně svržena na první místo v 11:02 místního času a Little Boy na druhou v 8:15 místního času.

Skutečný důvod nastavení hodinek na 10:10? Estetika. Pozice 10:10 poskytuje hodinám nebo hodinkám řadu výhod:

 • Ručičky hodinek se nepřekrývají, takže jsou plně, krásně a jasně viditelné a jejich styl tak lze obdivovat i přes výlohu.
 • Uspořádání ručiček takto je pěkně symetrické, což lidem obecně připadá příjemnější než asymetrie, díky čemuž je produkt pro zákazníky přitažlivější.
 • Logo výrobce, obvykle ve středu ciferníku pod číslem 12, je nejen viditelné, ale i pěkně orámované ručičkami hodinek.
 • I další prvky na ciferníku (jako jsou datumová okýnka nebo sekundární ciferníky), obvykle umístěné blízko 3, 6 nebo 9, nebudou zakryty. Jdou krásně vidět.

Kdysi se hodinky nastavovaly na jiný čas

Víte, že kdysi bývalo standardní nastavení času hodinek na 8:20? Ale díky tomu vypadaly hodinky (pokud si je představíte jako obličej) jako by se mračily.

Hodinky v čase 10:10 vypadají, jako by se smály - super pro prodej
Hodinky v čase 10:10 vypadají, jako by se smály – super pro prodej, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Průmyslovou normou v jednu chvíli bylo fotografovat všechny hodinky na čase 8:20. To však způsobilo, že ciferník hodinek vypadal, jako by se mračil. Hodinky se hůř prodávaly. Proto byl čas změněn, aby všechny hodinky na obrázcích a v reklamách ukazovaly čas 10:09:36, abychom byli přesní.

Aby produkty vypadaly „šťastněji“ a lépe se prodávaly, bylo nastavení překlopeno do úsměvu. I tak se občas se na některých hodinách nebo hodinkách stále setkáte s nastavením 8:20, kde je logo výrobce ve spodní části ciferníku nad číslem 6.

Pravda je tedy jednoduchá. Vše je o estetice a přehlednosti. Čas 10:10 vám ukazuje ciferník hodinek v tom nejlepším světle.

Některé značky si čas jemně upravují, protože na jejich modelech ručičky na pozici 10:10 něco zakrývají. Například u hodinek Nomos Glashütte Metro Datum Gangreserve je logo vidět lehce nad devátou hodinou, zatímco indikátor rezervy chodu je mezi 12 a 1 hodinou. V tomto případě je na jejich hodinkách vždy zobrazený čas 11:12, aby hrdě orámoval jejich displej rezervy chodu.

NOMOS Metro Datum Gangreserve
NOMOS Metro Datum Gangreserve, zdroj obrázku: Instagram Nomos Glashütte

Legrační je, že se na čas 10:10 nastavují i digitální hodinky 🙂

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.