Jak se dají nosit kapesní hodinky? A proč je vůbec nosit?

Estimated read time 5 min read

Kapesní hodinky jsou velmi často spíše sběratelskými kousky, bývá to skvělá hodinářská práce, jejíž hodnota roste. A možná se to tolik nezdá, tak jsou kapesní hodinky stále aktuálním módním doplňkem. Kapesní hodinky se stejně jako kníry, dýmky či staré motocykly nesou na vlně retro stylu. Proto tento článek rovnou nechává nepovšimnutou otázku zda je nosit, ale jede rovnou k otázce jak nosit kapesní hodinky.

Kapesní hodinky ve velikosti, jak je známe dnes, vytvořil Jean Baptiste Duboule ve Švýcarsku.

Kapesní hodinky se jmenují podle kapsy ve vestě

Hodně lidí ví, že kapesní hodinky jmenují podle kapsy ve vestě, kde mají své tradiční místo. Místo zde mají už od doby krále Karla II. Stuarta, který v druhé polovině 17. století vestu zpopularizoval. A zůstaly tam až do druhé světové války, kdy se hodinky přesunuly na zápěstí.

Nošení kapesních hodinek
Nošení kapesních hodinek, zdroj obrázku: ablogtowatch.com

Nicméně i hodinky v kapse u vesty se nosí podle určitých pravidel. Netřeba se asi pouštět do nejrůznějších stylů řetízků, dvojitých řetízků a jejich uchycení ke knoflíkové dírce vesty. Používají se základní označení jako Single Albert, Double Albert či Single Albert with Drob, Albert Chain with Fob atd. Pojďme se na jednotlivá označení podívat:

Albert Chain with Fob (Běžný řetízek se závěsem)

Běžný řetízek má na jedné straně kroužek pro upevnění do knoflíkové dírky ve vestě a na druhém konci karabinku pro zavěšení hodinek. Nejlépe se hodí pro vesty s jednou řadou knoflíků.

Albert Chain with Fob
Albert Chain with Fob, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Double Albert Chain with Fob (Řetízek dvojitý se závěsem)

Pokud tak nějak chcete působit opravdu mimořádně, je tento řetízek nejlepší volbou, zejména pak pokud nosíte vestu se dvěma řadami knoflíků. Řetízek má dva konce, uprostřed mívá zavěšenou ozdobu. Manžel anglické královny Viktorie tento šperk nosil nejvíce a proto je také po něm pojmenováván.

Double Albert Chain
Double Albert Chain, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Důležité je, že hodinky se obvykle nosí na té straně, aby dominantní ruka zůstala při odečítání času volná. Tedy, je-li člověk pravák, má hodinky v levé kapse u vesty a naopak.

Takto se dají elegantně nosit kapesní hodinky
Takto se dají elegantně nosit kapesní hodinky, zdroj obrázku: Freeimages.com

Ale co když nenosím vestu?

I v tomto případě se dá něco vymyslet. Pokud vestu nenosíte, obdobně může posloužit horní venkovní kapsa u saka a řetízek pak lze zaháknout do knoflíkové dírky v klopě (místo karafiátu).

Po nástupu náramkových hodinek šly kapesní rychle do ústraní. A náramkové hodinky dnes pomalu začínají vytlačovat chytré hodinky.

Kapesní hodinky mohou nosit i ženy

Pro dámy, které na sobě třeba zrovna nemají sako ani žádnou kapsu, nebude faux pas, když si kapesní hodinky prostě pověsí na krk jako náhrdelník. Ostatně to byl způsob, jakým se nosily první přenosné hodinky vůbec. Jako šperk. Opravdu ano, i když z dnešního pohledu nám to může přijít trošku podivné.Uchycení kapesních hodinek

Ve vestě je možné uchytit kapesní hodinky několika způsoby. Pokud vestu nenosíte, obdobně může posloužit horní venkovní kapsa u saka a řetízek pak lze zaháknout do knoflíkové dírky v klopě (místo karafiátu).

Možnosti uchycení kapesních hodinek
Možnosti uchycení kapesních hodinek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Pár zajímavostí o kapesních hodinkách

 • Nejen náramkové hodinky však mohou být chytré, existují i chytré kapesní hodinky. Na mě ale moc nezapůsobily.

Co říci o kapesních hodinkách na závěr?

K opětovnému nošení kapesních hodinek nikdy nebyla vhodnější doba. Je to návrat, který nebude působit divně, naopak vyzdvihne váš smysl pro „hodinařinu“, pro jedinečnost hodinářských výtvorů a tradici. Moje rada: pokud uvažujete také o koupi kapesních hodinek, jděte si nějaké koupit buď k hodináři, nebo ke specializovaným odborníkům (sběratelům). Rozhodně je nekupujte jen tak od někoho na internetu.

A co vy? Jak se vám kapesní hodinky líbí? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem. Kapesní hodinky jsou klenotem, na který se tak trochu zapomnělo. Není to přeci jen škoda?

VIDEO: Jak vypadá vnitřek kapesních hodinek + jak obsluhovat kapesní hodinky

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.