Minimalistické hodinky a designově čisté hodinky nikdy nevyjdou z módy

Estimated read time 6 min read

Někteří lidé věří, že myšlenkou „minimalismu“ je jen odstranit vše, až do nejzákladnějších prvků produktu, dokud nezůstane pouze jeho funkčnost. A i když omezování nepotřebných a nadbytečných doplňků je jistě součástí minimalismu, není to jediná věc. Ve skutečnosti to vyžaduje pořádnou míru řemeslné zručnosti a dobré pochopení designu, aby byl výsledek správně.

A minimalistické hodinky? Tam to platí také.

Čím méně je nějakého designového zdobení na hodinkách, tím lépe? Jako pro koho. Každý na minimalistické hodinky má jiný názor. Pro někoho jsou nudné, pro někoho vrchol čistoty v designu.

Ať je ale váš vkus jakýkoliv, každý jistě musí uznat, že čistota designu má nejen v hodinkách své nezastupitelné místo.

Minimalistický design – ve stavbách, i v segmentu hodinek

V roce 1908 vydal významný český architekt a teoretik architektury Adolf Loos dílo s názvem Ornament a zločin. V tomto manifestu protestoval tehdy téměř 40letý brněnský rodák vůči převládajícímu zvyku zdobit budovy sloupy, sochami a ornamenty, které považoval za zbytečné. Podle něj jsou to hladké, ničím nerušené tvary, co zdůrazňuje krásu základních tvarů.

Adolf Loos byl skutečným průkopníkem moderní architektury a modernismu obecně. Z jeho názorů čerpali mnohé hnutí včetně minimalismu, Bauhausu či funkcionalismu.

Vlivy zjednodušování designu neobešli ani hodinářský průmysl a přetrvaly dodnes. Decentní, jednoduché, designově střízlivé hodinky byly a vždy budou moderní – o co jsou tyto minimalistické hodinky jednodušší, o to více vynikne každý detail.

Minimalistické, designově čisté hodinky
Minimalistické, designově čisté hodinky, Zdroj obrázku: Pavel Horelica

Někdy prostě není potřeba, aby hodinky designově vyčnívaly, aby na vás křičely.

Minimalistické hodinky mají často minimum komplikací (funkcí) a velmi jednoduché pouzdro

Klíčem k dobrému návrhu minimalistických elegantních hodinek je vyhýbání se zbytečného zdobení. Prvním předpokladem úspěchu je ale odstranění hlavního zdroje složitosti: komplikací (funkcí). V ideálním případě by designově čisté hodinky měli mít jen dvě ručičky. Samozřejmě, i sekundová ručička může být v pohodě tolerována. Ale vše ostatní – nějaké subciferníky, otvory, registry – vše musí jít v ideálním případě pryč.

Druhou, ale neméně důležitou, podmínkou je provedení hodinek v jedné barevné linii. Velkou výhodu má stříbrná barva, protože omezení zdobení hodinek znamená vzdání se okázalosti. Teplé odstíny zlata (růžové, červené, žluté odstíny) vzbuzují příliš pozornosti. Naopak, otevřené dveře mají ušlechtilá ocel, bílé zlato nebo platina.

A dále je jasné, že ani pouzdra hodinek z těchto materiálů nesmí obsahovat různé prešpekulované žlábky, drážky či ozdobné okruží. Na minimalistické hodinky tyto prvky prostě nepatří.

Ciferník na minimalistických hodinkách – zapomeňte na dekorace

Od pouzdra se pomalu dostáváme k meritu věci – k ciferníku hodinek.

I u ciferníku hodinek samozřejmě musíte zapomenout na různé textury, gravírování a podobné dekorační techniky. Povolené jsou prakticky jen dva typy úprav povrchu: jemné pískování, které ciferník hodinek jemně zmatní, a volba hodinářů číslo jedna – sluneční nebo paprsková úprava (sunray), která vytváří lehký třpyt a dodává ciferníku život.

Hodinová i minutová stupnice musí být jemné a diskrétní. Indexy jsou diskrétní, jemné, rovné, často dokonce zcela chybí. Arabská čísla mají v minimalistických hodinek pověst spíše nutného zla. Trpěny jsou pouze u hlavních číslic (3, 6, 9, 12).

Logo? Malinké

Jedním z trpěných elementů na minimalistických hodinkách je malé logo (či malý nápis) výrobce. Vůči němu nemá smysl nic namítat. Odlišný pohled je však na uvedení původu hodinek. Je asi jasné, že výrobce hodinek jen sotva přesvědčíme, aby hrdé nápisy typu „Swiss Made“ nebo „Made in Germany“ odsunuli například na víčko hodinek, ale právě u modelů, které se řídí krédem „méně je více“, bychom tento krok určitě všichni uvítali. Takový nápis na hodinkách prostě není potřeba.

Minimalistické hodinky jsou super k obleku a jako business casual

Celkový dojem z designově čistých, minimalistických hodinek se dá shrnout do výrazů elegantní, vkusný, ale ne vždy klasický. Minimalismus má širokou cílovou skupinu, věk s jeho oblíbeností nemá nic společného. I mnoho mladých lidí se v minimalismu velmi rychle shlédne.

Bez ohledu na aktuální trendy, střídmost a minimalismus ve vzhledu hodinek je záležitost, která nikdy nevyjde z módy.

Několik tipů na zajímavé minimalistické hodinky

Podívejme se na pěkné minimalistické hodinky:

Timex Fairfield

Tyto hodinky jsou bez téměř všech rušivých vlivů a přitom jsou stále poutavé – mají zjednodušený ciferník, quartzový strojek, pouzdro z nerezové oceli a hezký a pohodlný kožený řemínek.

Timex Fairfield
Timex Fairfield, zdroj: Pavel Horelica

Miansai M24

Na první pohled vypadají tyto hodinky pozoruhodně jednoduše. Ale pokud půjdete do hloubky, uvidíte mistrovstvskou práci.

Miansai - M24 II
Miansai – M24 II, zdroj foto: Instagram společnosti Miansai

Rossling & Co. Continental

Tyto hodinky poháněné švýcarským strojkem nemají žádné rušivé symboly a místo toho se rozhodly pro jednoduché prvky – jak na hlavním číselníku, tak na zjednodušeném menším sekundovém číselníku. Hodinky dále těží z ultratenkého pouzdra. Vypadají prostě nádherně.

Rossling Continental 40mm
Rossling Continental 40mm, zdroj obrázku: s laskavým svolením společnosti Rossling & Co.

Brathwait Automatic Minimalist

Důkazem toho, že i zdánlivě obyčejné hoinky mohou být krásně minimalistické a jedinečné, jsou náramkové hodinky Brathwait Automatic Minimalist s pouzdrem z nerezové oceli, zmenšeným ciferníkem, datumovkou a trojicí ručiček.

Brathwait Automatic Minimalist
Brathwait Automatic Minimalist, zdroj obrázku: s laskavým svolením společnosti Brathwait

A co vy? Které minimalistické hodinky se líbí vám?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours