Tvar hodinek – jaký tvar může mít pouzdro hodinek?

Estimated read time 9 min read

Hodinky jsou bezesporu velmi důležitou součástí oděvu každého muže nebo ženy. Reprezentuje váš celkový styl a smysl pro módu. Ve skutečnosti je to často první věc, kterou si lidé všimnou při setkání s vámi. Kvalitní hodinky mohou drasticky změnit dojem, který na ostatní děláte.

„Volba hodinek vypovídá o muži stejně, jako volba jeho obleku“ – Ian Fleming, tvůrce Jamese Bonda.

Kolik různých druhů tvarů hodinek existuje? A jsou tvary hodinek obecně něčím důležitým? To jsou informace, které by si měl každý z nás uvědomit, zvláště pokud se chystáte utratit spoustu peněz za drahé hodinky.

Běžné tvary hodinek

Podívejme se na běžné tvary pouzdra hodinek.

Kulatý tvar

Klasický kulatý tvar pouzdra hodinek
Klasický kulatý tvar pouzdra hodinek, zdroj foto: S povolením AVI-8 Timepieces

Toto je nejběžnější typ tvaru pouzdra hodinek a také nejrozšířenější na trhu. Drtivá většina hodinek, které jsou v současné době na trhu, používá tento tvar pouzdra hodinek, který se označuje jako kulatý, a nemá za sebou žádný složitý příběh.

Kulaté pouzdra na hodinky jsou považovány za nejspolehlivější způsob pro zobrazení a čtení času. Tento tvar jednoduše dává smysl a je to důvod, proč se kulatá pouzdra na hodinky nacházejí na různých typech hodinek, od chronografů přes potápěčské hodinky, či letecké hodinky. A nebo nástěnné hodiny doma.

Jedinečnou vlastností kulatých pouzder hodinek je to, že představují určitou minimalistickou estetiku, která se u jiných tvarů pouzder hodinek nenachází.

Čtvercové hodinky

I hranaté hodinky jsou celkem oblíbené
I hranaté hodinky jsou celkem oblíbené, zdroj foto: Instagram společnosti Cartier

Toto je další tvar pouzdra hodinek, který se postupem času dost rozšířil, poslední roky se ale jeho popularita snižuje. Toto tvrzení by nemělo být vyjádřeno na lehkou váhu, protože čtvercový tvar pouzdra hodinek je i přes sníženou popularitu považován za velmi módní.

Dříve se jednalo se o běžný styl hodinek používaný u pánských obleků, čtvercové hodinky vyráběly zejména značky jako Vacheron Constantin a Audemars Piguet. Postupem času se výrobci hodinek rozhodli využít popularity čtvercového tvaru pouzdra hodinek a tento tvar používali i pro hodinky, jako jsou sportovní nebo volnočasové hodinky.

Jedná se o tvar pouzdra hodinek, který rozhodně udělá dojem. To je také důvod, proč značky jako G-Shock, Gucci a Tory Burch vyrábějí hodinky i v tomto tvaru.

Obdélníkové hodinky

Hodinky s pouzdrem ve tvaru obdélníku
Hodinky s pouzdrem ve tvaru obdélníku, Zdroj foto: S povolením společnosti Ben Sherman

Obdélníková pouzdra hodinek jsou v dnešní moderní době považovány za relikvie a nejsou příliš časté. Modely obdélníkových hodinek, které existují, jsou velmi populární, protože vyzařují velký smysl pro eleganci. Tvar byl poprvé viděn v roce 1917, kdy Cartier vydal hodinky Cartier Tank.

hodinky Cartier Tank
hodinky Cartier Tank, Zdroj foto: S povolením společnosti Cartier

Měly obdélníkový tvar, který byl inspirován tanky Renault použitými v první světové válce. Jejich tvar byl obdélníkový, ale model si získal popularitu tak rychle, že mnoho nadšenců do hodinek začalo tento tvar označovat jako jednoduše „tank“. To se uchytilo a dokonce i dnes mnoho lidí označuje hodinky s obdélníkovým tvarem pouzdra hodinek jako „tanky“.

Byl to jeden z prvních tvarů pouzder na náramkové hodinky a rychle si jej osvojili přední výrobci té doby, jako Gruen, Hamilton a Jaeger-LeCoultre. Díky tomu byl obdélníkový tvar hodinek ještě populárnější. Dnes hodinky s obdélníkovými tvary nabízejí Citizen, Tissot, Michael Kors, Michele, Skagen, Bulova, Nixon a mnoho dalších. Nejběžnější použití obdélníkových hodinek je jako dámské hodinky do společnosti (ideálně třeba k šatům).

Oválné hodinky

Oválné hodinky
Oválné hodinky, Zdroj foto: S povolením společnosti Cartier

Oválné tvary pouzdra hodinek jsou odvozeny od kulatého tvaru pouzdra hodinek a mají svislou povahu. Oválným hodinkám dává jim přednost určitý typ nadšenců do hodinek, a proto jsou stále populární. Jejich řemínky bývají obecně tenčí a elegantnější, a proto jsou hodinky s oválnými tvary považovány za elegantní a krásné. Jsou oblíbené u žen a nosí je zejména do společnosti, k šatům, nebo ke kostýmku.

Dnes je drtivá většina oválných tvarů hodinek vidět u hodinek pro ženy, protože jsou jednoduše mezi ženami velmi populární, ale někteří výrobci je vyrábějí také pro muže. U mužů ale moc oblíbené nebývají, to je potřeba říci.

Tonneau hodinky

Tonneau hodinky
Tonneau hodinky, Zdroj foto: Instagram společnosti OMEGA

Tvary hodinek Tonneau vypadají jako sud, což dává smysl, protože slovo tonneau se ve francouzštině doslovně překládá jako sud. Lze jej popsat jako pouzdro hodinek obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy. Mnoho nadšenců hodinek si plete tvar polštáře s tonneau, ale oba tvary mají základní drobné rozdíly a celkový tvar tonneau je delší a vyšší. Tento styl byl velmi populární v 70. letech a byl často používán i u mnoha potápěčských hodinkách a chronografech.

Jelikož se jedná o relativně jedinečný tvar, tonneau tvar pouzdra hodinek vyčnívá z davu a poskytuje nositeli hodinek tajemný nádech.

Avantgardní tvar hodinek

Avantgardní tvar hodinek jde často do extrémů
Avantgardní tvar hodinek jde často do extrémů, Zdroj foto: Pavel Horelica

Jsi nejistí v zahajování konverzací na večírcích? Nevíte, jak zahájit konverzaci? Noste hodinky ve tvaru avantgardy a uvidíte, jak se stanete mistrem v začínání konverzací na večírku!

Tvar pouzdra hodinek Avant-Garde je tvar, který vlastně nemá žádný tvar. To by pro většinu lidí mohlo znít směšně, ale nadšenci hodinek přesně vědí, co to znamená. Avantgardní tvar hodinek zahrnuje inovace, zpochybňuje normy a doslova předefinuje konvence. Každý tvar je jedinečný a záleží na vkusu každé osobnosti.

První existující avantgardní tvar hodinek vznikl na základě návrhů hodinek Hamilton Ventura a Richarda Arbiba z padesátých let.

Hodinky Hamilton Ventura Limited Edition H24595331
Hodinky Hamilton Ventura Limited Edition H24595331, Zdroj foto: s povolením značky Hamilton

Rychle vpřed do roku 2020 a tvary avantgardních hodinek jsou populárnější než kdy jindy a jsou velmi oblíbené u výstředních jedinců. Tento konkrétní typ tvaru pouzdra hodinek je obvykle vidět na mechanických hodinkách a mnoho špičkových výrobců takové hodinky vyrábí.

Carre pouzdro hodinek

Carre hodinky
Carre hodinky, Zdroj foto: S povolením společnosti Cartier

Pouzdro hodinek Carre je v podstatě obdélníkový nebo čtvercový tvar hodinek, ale s několika zásadními rozdíly. Na rozdíl od čtvercového nebo obdélníkového tvaru má carre rovné boční hrany, které jsou zaoblené směrem nahoru a dolů.

Asymetrické pouzdro hodinek

Asymetrické pouzdro hodinek
Asymetrické pouzdro hodinek, Zdroj foto: Pavel Horelica

V nekonvenčních věcech je určitá krása. Asymetrické případy se odvažují vypadat jinak a nesledovat nastolený trend. To je přesně důvod, proč jsou tak populární. Na první pohled vypadají asymetrická pouzdra hodinek trochu jako kulatá pouzdra, ale korunka je mnohem širší a má výrazný vzhled.

Tento tvar pouzdra hodinek získal důležitost v hodinářském průmyslu, když Omega Speedmaster vyšla s ciferníkem „asymetrical T“ – vznikly jedny z nejpopulárnějších hodinek všech dob. Tento tvar je velmi populární a lze jej vidět na mnoha typech hodinek, jako jsou potápěčské hodinky, mechanické hodinky, chronografy a mnoho dalších.

Trojúhelníkové pouzdro hodinek pouzdro hodinek

Trojúhelníkové hodinky
Trojúhelníkové hodinky, Zdroj foto: S povolením společnosti Alexora

S trojúhelníkovým tvarem hodinek se moc nesetkáte. Z 90% ho najdete u ženských hodinek, málokdy u pánských. U žen tyto hodinky mývají velmi úzký řemínek a jsou vhodné do společnosti. Ženy trojúhelníkové hodinky mají celkem rády.

Cushion tvar hodinek (tvar polštáře)

Cushion tvar hodinek
Cushion tvar hodinek, Zdroj foto: S povolením společnosti Longines

Tvar cushion (polštáře) u hodinek je posledním tvarem na tomto seznamu a je to určitě jedinečný tvar hodinek. Mnoho nadšenců hodinek označuje tvar polštáře jako tvar „squircle“ a je to nejlepší způsob, jak tento tvar popsat, protože má charakteristický čtvercový profil, ale zaoblené hrany.

Tento tvar pouzdra u hodinek proslavil Panerai Radiomir v roce 1940. Od té doby se stal důležitým a byl viděn na potápěčských a sportovních hodinkách. Stejně populární je však i na špičkových hodinkách.

Navzdory skutečnosti, že výraz polštář a tonneau jsou používány zaměnitelně, jsou to dva různé tvary a nadšenci do hodinek mohou mezi nimi snadno poznat rozdíl.

VIDEO: Malý přehled tvarů pouzder hodinek

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.