5 důvodů, proč školy někdy zakazují chytré hodinky

Estimated read time 7 min read

Vím, co si asi myslíte. Proč by web o hodinkách měl publikovat článek, které je proti chytrým hodinkám?

Za prvé, i když milujeme chytré hodinky (a samozřejmě hodinky obecně), chceme také pokrýt obě strany příběhu a podívat se na jejich klady i zápory.

Za druhé, chápeme, že různí lidé mají různé perspektivy. Někteří čtenáři se nás ptali na články, jako je seznam nejlepších chytrých hodinek pro děti. V něm se vlastně tyto hodinky chválí, ukazují se jejich výhody a doporučení je kopit chytré hodinky pro děti. Ale i tak nejsou vždy vhodné.

Většina výrobců chytrých hodinek vám řekne, že jejich produkty jsou odpovědí na všechny vaše problémy, protože to je podstata marketingu. Dobré produkty řeší špatné problémy. Ale uznáváme, že někdy dobré věci mohou být v určitých situacích nevhodné.

A konečně, a více osobně, jsem rodič, který používá chytré hodinky. Mám opravdu silně pozitivní vztah k této technologii. Lákavá záře textových upozornění a jemné vibrace příchozího telefonátu na mém zápěstí se mi prostě líbí. Pocit spojení s mými přáteli a rodinou mi přináší radost.

Svým dětem ale do školy nepořizuji chytré hodinky. Proč? Z důvodů, o které se s vámi chystám podělit.

Než začneme

Než budu pokračovat, rád bych objasnil několik věcí: Netvrdíme, že rodiče, kteří dávají dětem chytré hodinky, se o své děti nestarají. Mnoho rodičů věří, že by děti měly nosit chytré hodinky, a to i ve školách. Brouzdání na internetu vás přivede ke spoustě článků, které ukazují, jak je super, že děti nosí chytré hodinky. A je to tak v pořádku.

My zde ukážeme jen pár důvodů, proč chytré hodinky nemusí být tak super dávat dětem do školy.

Důvody, proč by školy měly zakázat chytré hodinky

Tak, jdeme na to.

Bezpečnost

Mnoho hodinek určených speciálně pro mladší děti je vybaveno vestavěnými kamerami a mikrofony, které rodičům umožňují sledovat aktivity a bezpečnost jejich dětí.

Rodiče bohužel nejsou jediní, kdo mají takový přístup ke svým dětem.

Hackeři si také mohou zahrávat se službou určování polohy v chytrých hodinkách vašeho dítěte, sledovat jejich polohu a dokonce jim umožňují posílat vám falešné signály o poloze. Myslíte si, že vaše hodinky vždy a za každých okolností zaručují, že budete vždy v pohodě sledovat, kde se vaše dítě nachází, ale není tomu tak. A to je hodně děsivá myšlenka.

Tyto problémy vznikají kvůli nedostatku řádného a bezpečného šifrování – překládání dat do jiného kódu, ke kterému je přístup pouze s určitým klíčem nebo heslem. To znamená, že informace z chytrých hodinek vašeho dítěte lze odesílat na servery po celém světě v původní podobě, což je pro hackery fajn informace, pro nás, jako pro rodiče už horší.

Když se podíváme na tyto bezpečnostní obavy s ohledem na školy našich dětí, je jasné, že chytré hodinky ve školách představují bezpečnostní riziko nejen pro nositele hodinek, ale také pro jejich spolužáky a zaměstnance školy.

Ve skutečnosti mnoho výzkumů ukázalo, že takřka všechny dětské hodinky je snadné hacknout.

Soukromí

Když pošlu své dítě do školy, chci si jej představit ve třídě, kde jsou v bezpečí, jak se učí, rozvíjí se v kvalitního a dobrého člověka, který bude pozitivně přispívat světu. Nerad si myslím, že je moje dítě zranitelné vůči vnějšímu světu, když je uvnitř své školy.

Ale zranitelné je.

Výzkum ukázal, že mnoho chytrých hodinek lze snadno hacknout. Neautorizované osoby mohou poslouchat rozhovory vašeho dítěte, okolí, volat z jeho čísla a další. To znamená, že mohou získat nelegální přístup k telefonním číslům, adresám a dalším informacím uloženým v chytrých hodinkách dítěte.

Nechci, aby někdo cizí na druhém konci světa, nebo dokonce na druhé straně města, znal adresu školy mého dítěte, natož kde žijeme, nebo jiné naše osobní údaje.

Ve školním prostředí mohou hackeři získat informace o našich dětech a přístup k nim nelegálním nasloucháním aktivitám ve třídě a přestávkám. Díky chytrým hodinkám tak dáváme ve skutečnosti hackerům do ruky silný nástroj.

Rozptýlení

Když odložíme obavy o bezpečnost a soukromí, mohou chytré hodinky také výrazně narušit učení našeho dítěte.

Řeknu k tomu jen dvě slova: vnější rozptýlení. Jako rodič vám mohu říci, že polovina bitvy spočívá v získání a udržení pozornosti dětí.

Neustálá upozornění na hodinkách a přitažlivost her mohou směrovat soustředění dítěte více na jeho zápěstí, než na učivo. A to asi nechcete. Chytré hodinky ve skutečnosti umí děti tak „parádně“ rozptýlit, že některé veřejné školy v Austrálii jejich používání během školního dne úplně zakazují.

Možnost podvádění

Asi to není nic nového. V minulosti jsme také používali taháky, že? Taháky na ruce, na propisce, v pouzdře. Pamatujete?

V dnešní době mohou studenti podvádět téměř neznatelně přímo ze svých chytrých hodinek. Ve skutečnosti někteří studenti kupují chytré hodinky právě za tímto účelem. Prohlížení obrázků odpovědí a poznámek, vyhledávání na internetu a funkce přehrávání videa a zvuku umožňují studentům velmi snadno podvádět.

Problém se stal tak všudypřítomným, že mnoho škol a vysokých škol v době testování chytré hodinky opravdu zakazuje. Malé děti nemusí mít přístup k takovým technologiím, které mohou vést k podvodu 🙂

Shrňme si to

Jak jsem zmínil, obecně mám rád nositelné technologie. Věřím, že klady obecně převažují nad zápory.

Jak jsem však zmínil na začátku tohoto článku, i dobré věci mohou být špatné na špatných místech. Zapojený toustovač na kuchyňském stolej je dobrý. Zapojený toustovač ve vaně je špatný.

Chytré hodinky mohou poskytnout další konektivitu a dát nám jisté bohatství do našeho života. Pokud jsou ale zneužity v prostředích, jako jsou školy, mohou naše děti připravit o možnosti vzdělávání a také ohrozit bezpečnost a soukromí. Dle mého ve škole nevýhody chytrých hodinek převažují nad výhodami.

A jak to vidíte vy? Budeme rádi za komentář pod článkem.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.