Ciferníky hodinek z hodně neobvyklých materiálů. Co třeba džínový ciferník?

Estimated read time 8 min read

Ciferníky (neboli číselník hodinek) je místem, kde se odehrává hlavní show – na ciferník se u hodinek díváme nejčastěji. Je to také místo, kde se dá experimentovat s nekonvenčními a netypickými materiály, které jinde v hodinkách nemohou být použity. Ciferníky hodinek lze vyrobit ze široké škály materiálů, od banálních po bizarní (i když práce s téměř jakýmkoli materiálem zde s sebou nese své vlastní výzvy).

Zde jsou některé neočekávané materiály, které hodináři použili jako číselníky (ciferníky).

Papírový ciferník hodinek

Ciferník hodinek Citizen Chronomaster je ve skutečnosti vyroben z různých materiálů ve více vrstvách, ale to, co vidíte úplně nahoře, je měkká struktura japonského papíru. Jeho výroba je považována za tradiční japonské umění, je obvykle vyráběn ručně pomocí místních rostlinných vláken. V Chronomasteru je papír vklíněn mezi vrstvu solárních článků a čirou (průhlednou) vrstvu, takže grafické prvky jako tištěný text nebo logo mají jemně plovoucí vzhled.

Ciferník Citizen Chronomaster je vyroben z papíru
Ciferník Citizen Chronomaster je vyroben z papíru, zdroj obrázku:

Dřevěný ciferník

Textuře dřeva se nic nevyrovná a v hodinářství se dřevo dostalo do různých částí hodinek. I do ciferníku. Hodinky s dřevěným ciferníkem nejsou vůbec neznámé, dokonce se dřevo objevilo i na hodinkách Rolex President, ale i tak je tento materiál u hodinek relativně vzácný. Ciferníky hodinek Breitling Premier, vyrobeny pro luxusní automobilku Bentley, používají jilmové dřevo s nádherně tmavou a bohatou texturou, která má odkazovat na prvky interiéru Bentley.

Hodinky mají unikátní hnědý jilmový ciferník, který je inspirován dřevěnou palubní deskou legendárního Blower Bentley z roku 1929
Hodinky mají unikátní hnědý jilmový ciferník, který je inspirován dřevěnou palubní deskou legendárního Blower Bentley z roku 1929, zdroj obrázku: Instagram Breitling

Ciferník hodinek z vaječných skořápek

U špičkových značek, jako jsou třeba hodinky Jaquet Droz, najdete více experimentů s exotickými materiály a technikami. Vaječná skořápka někdy pouze popisuje barvu, ale zde jsou to skutečné skořápky křepelčích vajec rozbité na tisíce kousků a poté pečlivě vybrány tak, aby vytvořily uměleckou mikromozaiku — v motivu afrického slona. Výroba tohoto jedinečného uměleckého díla trvá řemeslníkovi asi 200 hodin a hotový design je pokryt vrstvou bezbarvého laku.

Hodinky Jaquet Droz s ciferníkem z křepelčích vajíček
Hodinky Jaquet Droz s ciferníkem z křepelčích vajíček, zdroj obrázku: Instagram Jaquet Droz

Ciferník hodinek z džínoviny nebo kůže

Džínový ciferník? Vlastně proč ne. Hublot je značka, která si klade za cíl používat unikátní design a nekonvenční materiály – a mezi takové příklady patří Classic Fusion s koženým ciferníkem. Hodinky Classic Fusion Jeans pak používají modrý denimový ciferník, který se zdá být téměř součástí stejného džínového řemínku. K džínové bundě a riflím, co myslíte? 🙂 Nebo je to už moc?

Classic Fusion Jeans
Classic Fusion Jeans, zdroj foto: s laskavým svolením společnosti Hublot

Ciferník z mince

Materiál samotné mince zde není středem zájmu, i když některé mince jsou stále pozoruhodné jako drahé kovy. Zajímavější je bezesporu známý vzhled mince používané jako ciferník hodinek.

Řada hodinářských společností tento přístup v průběhu let zvolila, ale žádná není pro něj dnes známá jako Corum, která ve své nabídce udržuje stále hodinek Coin. Stříbrné a zlaté mince se pro použití jako číselníky hodinek často vodorovně půlí, aby se takto ztenčily. Pozoruhodné je také to, že strany pouzdra hodinek jsou opatřeny povrchovou úpravou „okraj mince“ (pouzdro hodinek má čárky jako mince na svém boku), aby produkt působil co nejvěrněji.

Hodinky Corum Coin
Hodinky Corum Coin, zdroj obrázku: Instagram Corum

Ciferník z leteckého kovu

Nezávislá značka Tockr se sídlem v Texasu vyrábí hodinky s ciferníkem vyrobeným z hliníku, jako je Tockr D-Day C-47. Ale není to ledajaký hliník. Je to kov zachráněný z výsadkového transportního letadla z druhé světové války a patina je snadno patrná.

Tockr D-Day C-47
Tockr D-Day C-47, zdroj obrázku: se svolením spol. Tockr

Okvětní lístky

V hodinkách Ballon Bleu de Cartier Floral-Marquetry Parrot namaloval Cartier na ciferník obrázek pomocí okvětních lístků. Okvětní lístky jsou barevné a k jedinečnému vzhledu kousku přispívá především jejich textura, která svou jemností kontrastuje se smaragdem použitým na oko a onyxem na zobák papouška. Samotný ciferník je z rhodiovaného bílého zlata, na lunetě je osazen diamant. Tyto hodinky jsou poměrně velké, 42 mm, na dámské hodinky. Mají bílý pásek z aligátora. Strojek je automatický strojek Cartier Calibre 049.

Ballon Bleu de Cartier Floral-Marquetry Parrot
Ballon Bleu de Cartier Floral-Marquetry Parrot, zdroj obrzázku: Facebook Cartier

Ciferník z asteroidu (meteoritu)

Většina asteroidů shoří, když se řítí atmosférou k Zemi a na několik posledních milisekund své existence se stávají padajícími hvězdami. Na Zem se jich ve finále dostane jen velmi málo. Ale asteroidy jsou i tak k dostání. Po rozřezání na tenké kousky dýhy mají zajímavou krystalickou strukturu.

Hodinky Jaeger-LeCoultre Master Calendar Meteorite mají ciferník z meteoritu. Meteorit použitý pro hodinky má velmi hlubokou texturu a podle Jaeger-LeCoultre je potažen rutheniem. Krystalická struktura meteoritového ciferníku vytváří překvapivě super ciferník hodinek, ale v podstatě je designově jedním z nejklasičtějších designů ciferníku hodinek.

Jaeger-LeCoultre Master Calendar Meteorite
Jaeger-LeCoultre Master Calendar Meteorite, zdroj obrázku: s laskavým svolením Jaeger-LeCoultre

Kámen, ze kterého je vyroben unikátní ciferník nového Master Calendar Meteorite, pochází z bloku meteoritu registrovaného ve Švédsku. Jakkoli je to krásné, je také těžké ho opracovat kvůli vysokému obsahu železa.

Ciferník z uhlí a oceli z Titaniku

Romain Jerome jsou mistři steampunkového stylu v hodinkách a luneta a pouzdro tohoto kusu obsahují malé množství zrezivělé stabilizované oceli z Titanicu spolu s dalšími materiály ze stejné loděnice, kde byla postavena nešťastná loď. Jsou to hodinky Romain Jerome Titanic-DNA. Černý číselník (ciferník) obsahuje uhlí získané z Titaniku. Je to velký kus 46 mm s automatickým mechanickým strojkem. Bylo vyrobeno několik edicí těchto hodinek a všechny byly limitované edice 2012 kusů. Všechny byly ihned vyprodané.

Romain Jerome Titanic-DNA
Romain Jerome Titanic-DNA, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Perleťový ciferník

Perleť je materiál, který se někdy používá při výrobě ciferníků luxusních hodinek. Materiál se nachází ve vnějším povlaku perly, a proto se takto i jmenuje. Jeho nejvýraznějším rysem je jeho iridescence, díky které se zdá, že mění barvu při pohledu z různých úhlů.

Iridescence je jev určitých povrchů, které podle všeho postupně mění barvu při změně úhlu pohledu nebo úhlu osvětlení.

Hodinky s perleťovým ciferníkem - Sinn Spezialuhren U50 S Mother-of-Pearl S
Hodinky s perleťovým ciferníkem – Sinn Spezialuhren U50 S Mother-of-Pearl S, zdroj obrázku: Instagram společnosti Sinn

Keramický ciferník

Keramika si zachovává barvu a je odolná proti poškrábání; to znamená, že pouzdro si vždy zachová svůj krásný vzhled. Keramika je jedním z nejtvrdších známých materiálů, což znamená, že konstrukce materiálu je extrémně tvrdá. Na druhou stranu, protože je tak tvrdý, je těžké do něj něco vyškrábat. I tak se z keramiky někdy ciferníky vyrábí.

A dále si o ciferníku přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.