Jak vybrat správnou barvu ciferníku hodinek – co která barva znamená?

Estimated read time 6 min read

Ať už si to uvědomujete nebo ne, v každém okamžiku dne čerpáte informace z každé barvy, z každého odstínu, který vidíte.

Od toho, jak se cítíte, po oblečení, které nosíte, jídlo, které jíte, auto, které řídíte, a společnost, u které si kupujete pojištění – to vše je více či méně ovlivněno skrytým jazykem barev.

Barvy opravdu mají svoji sílu. A kvůli tomu chcete zajistit, že při výběru hodinek vyberte vhodnou barvu. A abyste se ujistili, že vyberete správnou barvu ciferníku hodinek, pojďme se podívat na některé z nejběžněji vídaných odstínů a tónů na trhu s hodinkami.

Samozřejmě, na čem při volbě správné barvy ciferníku skutečně záleží, jsou vaše osobní preference. Kromě značky hodinek je barva ciferníku tím nejlepším způsobem, jak něco říci o vaší osobnosti, stylu a o vašem oblečení v souladu s příležitostí.

Černá barva ciferníku hodinek: Síla, formálnost, praktičnost

Celkově vzato, černá je ta správná barva ciferníku pro svoji perfektní praktičnost – z prostého faktu, že hodinky s černými ciferníky se často objevují s bílými (světlými) nebo svítícími ručičkami, které usnadňují určení času v podmínkách slabého osvětlení a špatné viditelnosti. Černá barva se prostě dokonale hodí k čemukoliv.

Někteří se drží pravidla, že kupují hodinky s černým ciferníkem, pouze tehdy, pokud je černý i řemínek hodinek. Ale nesčetné množství Rolexek a dalších předních značek, které kombinují černé ciferníky se stříbrnými pouzdry a řemínky, dokazují, že to je chybná logika a že s černými ciferníky jde kombinovat v podstatě všechno.

Černý ciferník je perfektní pro tvoji praktičnost
Černý ciferník je perfektní pro tvoji praktičnost, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Modrá barva ciferníku hodinek: Důvěra, sebevědomí, inteligence

Hodinky s modrým ciferníkem jsou v poslední době horkým hodinářským trendem. Modrá, jako výrazná základní barva, je neuvěřitelně univerzální a snadno se kombinuje s většinou vašeho šatníku. Modrá barva se skvěle hodí i k obleku. Ideální je hledat hodinky s pouzdrem ze žlutého zlata nebo stříbra – ať už je to platina, bílé zlato nebo nerezová ocel. Modrý ciferník vypadá skvěle také s hnědými, stříbrnými i černými řemínky.

Modrý ciferník hodinek se hodí i pro formální příležitosti
Modrý ciferník hodinek se hodí i pro formální příležitosti, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Bílá barva ciferníku hodinek: Nevinnost a čistota

Pokud si kupujete své první vintage hodinky, s bílým ciferníkem neuděláte chybu. Bílá má univerzální přitažlivost, díky které se takové hodinky hodí do kanceláře i do baru. A protože bílá je neutrální, nikdy se nezaseknete ani při hledání vhodného oblečení k takovým hodinkám.

Bílý ciferník hodinek je naprosto univerzální
Bílý ciferník hodinek je naprosto univerzální

Červený ciferník hodinek – výstřednost a síla do života

Například červený ciferník hodinek může naznačovat, že jste akční a výstřední osoba. Červená je teplou stimulující barvou. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. A dále červená barva symbolizuje elán, lásku, erotiku, životní sílu, energii a radost. Pokud chcete zaujmout, rozhodně se vám to podaří s červenými hodinkami (nebo ciferníkem hodinek). Pokud chcete zaujmout jen mírně, volte tmavě červený ciferník hodinek a zbytek stříbrný (jako na fotce níže). Pokud chcete zaujmout hodně, vezměte si celé červené hodinky (ano, i řemínek).

Červený ciferník hodinek
Červený ciferník hodinek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Oranžový ciferník hodinek – společnost vám není cizí

Oranžová může vykazovat vřelost a tendenci být společenský. Oranžová barva je také symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím, nechuti a pesimismu. Oranžový ciferník je vyhrazen velkým optimistům. Oranžová barva vyvolává v mysli pocity nadšení a vzrušení. Oranžová je symbolem vitality, plodnosti, harmonie, optimismu, přináší radost, zahání únavu.

Oranžový ciferník
Oranžový ciferník, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Žlutý ciferník hodinek – když milujete pořádek

Žlutá často představuje ostražitost a sklon k pořádkumilovnosti a uspořádanosti. Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Žlutá je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Já mám žlutý ciferník ze všech barev nejradši.

Žlutý ciferník hodinek
Žlutý ciferník hodinek, autor obrázku: Pavel Horelica

Žlutá zvyšuje sebevědomí, takže je velmi dobrý nápad si vzít žluté hodinky na pohovor nebo na přijímačky 🙂

Zelený ciferník hodinek – když máte klid v uši

Zelené ciferníky mohou mít vojenskou konotaci, mohou dodat vašemu vzhledu nádech pohotovosti nebo důstojnosti. Dále zelená je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje

Zelená barva ciferníku hodinek
Zelená barva ciferníku, autor obrázku hodinek: Pavel Horelica

A co jiné jasné a výrazné barvy ciferníku hodinek?

Fialová, růžová, limetkově zelená atd. – i když je obtížné sladit tyto barvy s outfitem, jsou příležitostí dodat vám trochu neformálnosti a hravosti. Ale může to vyžadovat skutečnou sebedůvěru a styl, abyste je vytáhli.

Nebojte se nosit netradiční barvy ciferníku hodinek
Nebojte se nosit netradiční barvy ciferníku hodinek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Určitě si tyto hodinky neberte na formální příležitosti. Tam platí striktnější pravidla.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.