Jak chytré hodinky měří stres?

Estimated read time 5 min read

Obecně jsou chytré hodinky velkým hitem posledních let. Úžasné funkce chytrých hodinek nám umožňují měřit mnoho úžasných věcí – měří nám krevní tlak nebo tep srdce. Nebo nás více motivují k pohybu a fitness cvičení. Chytré hodinky, díky svým funkcím, mohou různými cestičkami a motivací zlepšit fyzickou i duševní pohodu člověka.

A to není vše. Moderní chytré hodinky umožňují lidem sledovat i jejich úroveň stresu. Nejen to, také vám mohou něco říct i o typu stresu, kterým trpíte! Super, že? Ale jak to hodinky dělají? Jak mohou chytré hodinky sledovat stres?

Právě o tomto i povíme v dnešním našem článku.

Jak chytré hodinky měří váš stres?

Chytré hodinky používají ke sledování úrovně stresu monitoring srdečního tepu. Existuje jedna veličina: variabilita srdeční frekvence. Variabilita srdeční frekvence měří časový interval mezi údery srdce. Srdeční frekvence by se mohla na první pohled zdát konstantní, ale pokud ji změříte s velkou přesností (až na 0,001 s), tak zjistíte, že mezi vzdálenostmi po sobě jdoucích tepů jsou větší či menší rozdíly. A právě tomu se říká variabilita srdeční frekvence (heart rate variabilty – HRV).

Říká se, že pokud máte vysokou variabilitu srdeční frekvence, pak je to dobré. A osoby s nízkou hodnotou HRV jsou spojeny se stresem. Nízká variabilita je spojena s extrémní psychickou nebo fyzickou zátěží, stresem, nemocí nebo přetrénováním. Vysoká variabilita je spojena s odpočinkem a trávením, celkovou kondicí a dobrým zotavením.

Lidé s nízkou variabilitou srdeční frekvence tak mohou častěji trpět cukrovkou, srdečními chorobami a cholesterolem.

Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu.

Náš srdeční tep „pumpuje“ podle naší duševní a fyzické aktivity. Pokud se procházíte, vaše srdeční frekvence bude normální, při porovnání s běžícím člověkem. Podobně se srdeční frekvence napjatého člověka bude lišit od srdeční frekvence šťastného člověka. Všechno se to děje, když naše tělo uvolňuje stresové hormony, když jste psychicky nebo fyzicky ve stresu.

Jednoduše řečeno, stres způsobuje, že se váš dech zrychluje, vaše svaly se napínají a váš srdeční tep se zvyšuje.

Vědci poprvé spojili variabilitu srdeční frekvence se stresem v 60. letech 20. století, kdy si lékaři uvědomili, že testy u dětí, které byly před narozením ve stresu, odhalily pravidelnější rozestupy mezi jejich srdečními tepy ve srovnání s těmi, které ve stresu prokazatelně nebyly. Následné studie spojily změny variability srdeční frekvence s řadou nemocí, od srdečních chorob přes cukrovku až po posttraumatickou stresovou poruchu.

Ačkoli si většina lidí intuitivně myslí, že srdce bije velmi pravidelným rytmem, není tomu tak. Ve skutečnosti u zdravých mladých dospělých se interval mezi srdečními tepy přirozeně mění do té míry, že se srdeční rytmus během jednoho dechového cyklu (jednoho nádechu a jednoho výdechu) může změnit o 10 až 15 tepů za minutu. Zdravé srdce prostě není metronom.

Jak tedy chytré hodinky pomáhají zvládat stres?

Od stresu se dá vlastně ulevit při jakékoli fyzické aktivitě. Třeba pravidelné cvičení a meditace vám mohou pomoci regenerovat se ze silného stresu nebo napětí.

Chytré hodinky vás monitorují a také motivují vás k tomu, abyste byli fit, takže fungují jako průvodce fitness.

Chytré hodinky sledují vaše typy stresu nebo nemocí, kterými můžete trpět, pomocí monitoru srdečního tepu a navrhnou vám různé druhy cvičení, které byste si měli dopřát.

Chytré hodinky a fitness trackery tedy využívají údaje o tepové frekvenci k měření stresu. Chcete-li zkontrolovat přesnost hodinek v tomto směru, můžete výsledek získaný z vašeho fitness trackeru porovnat s údaji od vašeho lékaře.

Takže odpověď na otázku, jak hodinky mohou měřit náš stres? Hodinky prostě měří stres na základě variability srdeční frekvence (HRV), která se nepřetržitě vypočítává ze záznamu srdečního tepu shromážděného ze snímače srdečního tepu umístěného na hodinkách. HRV je míra změny času mezi jednotlivými srdečními tepy. Tato změna je řízena autonomním nervovým systémem těla (ANS), který automaticky reguluje naši srdeční frekvenci, krevní tlak, dýchání a trávení.

Vyšší HRV je dobré, zatímco nižší HRV indikuje únavu, žízeň a stres. Samozřejmě chytré hodinky nejsou nejpřesnějším způsobem měření statistik vašeho srdce a zdraví, ale jsou v tomto smyslu skvělé pro rekreační / laické účely. A jsou i docela přesné 🙂

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.