Hodinky bez niklu – nejlepší hodinky při alergii na kov?

Estimated read time 6 min read

Zajímavé hodinky bez niklu

[wptb id=621]

Hodinky mohou být šperkem, mohou být i módním doplňkem, který může výrazně vylepšit to, jak vypadáte. Bohužel, některým lidem je možnost nošení běžně dostupných náramkových hodinek odepřena. Jsou to lidé, kteří mají alergii na nikl – ten jim může způsobit problémy – od mírného podráždění pokožky, až po velmi bolestivé vyrážky na místě, kde se hodinky s niklem dotýkají pokožky.

U lidí, kteří trpí alergií na nikl, mohou být kovové hodinky příčinou neustálého nepohodlí. Plastové hodinky mohou být vhodnou alternativou, ale až příliš často vypadají levně. A speciálně vyrobené hodinky bývají zase velmi drahé. Naštěstí existuje pro lidi s alergií na nikl i další možnost – možnost, která vypadá stylově, ale nevyčerpá váš bankovní účet.

Alergie na nikl = nepříjemná, dráždivá vyrážka

Když jsem byl malý, vždycky jsem si myslel, že hodinky jsou super věc. Každé narozeniny jsem si přál nové hodinky. Nejprve to byly hodinky s kreslenými postavičkami, pak digitálky, a jak jsem stárl, hodinky, které jsem nosil, vždy měly super funkce i design. Miloval jsem, jak moje hodinky vypadají, ale absolutně jsem nenáviděl jejich nošení. Bez ohledu na to, jak jsem je nosil, obtěžovali mne. Moje zápěstí svědilo a já je neustále sundával, abych se poškrábal. Kdybych hodinky často během dne nesundával ze zápěstí, měl bych dozajista hodně nepříjemné červené pupínky.

Nakonec jsem se rozhodl, že moje kůže prostě nemá ráda náramkové hodinky a neměl jsem jinou možnost, než se jich vzdát. Měl jsem kapesní hodinky asi rok, ale nebyly moc praktické (a vypadal jsem s nimi fakt blbě). Když se vlastnictví mobilních telefonů stalo normou, náramkové hodinky vypadaly jako zbytečná věc (čas máte na mobilu, ne?), takže jsem na jejich nošení rezignoval. Tehdy jsem to nevěděl, ale problémy mi způsoboval nikl v hodinkách.

Naštěstí na trhu nyní existuje několik cenově dostupných hodinek bez niklu. V tomto článku je máme hned na začátku.

Nikl v hodinkách

Nikl je běžný ve všech druzích šperků, včetně náušnic, náhrdelníků, náramků a samozřejmě i v hodinkách. Ve skutečnosti je nikl pátým nejčastějším prvkem na Zemi, což je pro ty z nás, kteří jsou na něj alergičtí, docela blbé.

Protože nikl je kov s vysokou teplotou tání, který jen tak nekoroduje, je ideální pro použití v mnoha výrobcích, v malých i velkých. Pro většinu lidí, za předpokladu, že jejich alergie na nikl není extrémně závažná, nemá náhodný kontakt s niklem žádný znatelný příznak. Dlouhodobý kontakt na druhé straně může způsobit velké nepohodlí.

Dnes je mnoho hodinek propagováno, že jsou z nerezové oceli. Předtím, než byl tento typ oceli široce používán ve výrobě hodinek, byla slitina známá jako „niklové stříbro“ (kombinace niklu, zinku a mědi) nejběžnějším materiálem používaným v hodinkách.

Nikl se díky své odolnosti vůči korozi nachází na různých částech hodinek, protože se používá při galvanickém pokovování. To pomáhá zajistit, aby kovové části byly odolné vůči korozi. Tento „povlak“ také udržuje kovové povrchy lesklé a nové. Obecně lze říci, že když je v hodinkách kov, existuje velká pravděpodobnost, že je v nich nikl.

Niklové ionty se dostávají ze slitiny velmi snadno, zejména když přicházejí do styku s elektrolytovou tekutinou, jako je pot. Jako dítě, kdykoli se moje zápěstí trochu zpotilo, kůže začala hodně svědit.

Zákazník mnohokrát vidí nápis „z nerezové oceli“ a předpokládá, že z tohoto důvodu jsou hodinky zcela bez niklu. Různé druhy nerezové oceli však obsahují jak chrom, tak nikl – tyto prvky se přidávají, aby se zabránilo rzi. A zatímco někteří milovníci hodinek doporučují nákup nerezové oceli 316L, to opravdu není řešení, protože stále obsahuje mezi 8-10,5% niklu.

Hodinky bez niklu

Většina náramkových hodinek na trhu bude buď vyrobena s kovovým pouzdrem hodinek, kovovým řemínkem, nebo s obojím. Hodinky, které ani jedno z toho nemají, stále mohou mít kovové části. I když kov na hodinkách nevidíte, neznamená to, že v hodinkách nebudou vnitřní části, které by mohly vyvolat alergickou reakci.

Pokud jste se, stejně jako já, vyhýbali hodinkám jen kvůli vaší alergii na nikl, stále pro vás existují možnosti, jak můžete nosit náramkové hodinky. Při hledání správných hodinek hledejte označení „nickel-free“ (neboli bez niklu) nebo „hypoallergenic“ (neboli hypoalergenní).

Další možností je titan, který je přirozeně hypoalergenní kvůli přirozeně se vyskytující oxidové vrstvě, která pokrývá kov. Tato vrstva je užitečná u hodinek hned ze dvou důvodů. Za prvé je mimořádně odolný proti korozi, a za druhé zabraňuje interakci kovu s lidskou kůží, což způsobuje právě alergické reakce.

Zobrazit všechny hodinky s titanem

 

Z tohoto důvodu mohou lidé, jejichž kůže nereaguje dobře na nerezovou ocel (včetně mě), mít titan jako alternativu. Takže, podívejme se na několik druhů hodinek bez niklu.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.