Keramické hodinky – klady a zápory

Estimated read time 9 min read

Podívejte se na nabídku keramických hodinek

[wptb id=632]

Keramika je pravděpodobně nejméně doceněný materiál používaný při výrobě hodinek. V dnešní době mnoho výrobců hodinek používá keramiku – Rolex, Omega, IWC, Rado, Hublot. Plánujete si i vy koupit keramické hodinky? Než to uděláte, přečtěte si tento článek o výhodách a nevýhodách keramických hodinek.

Co jsou to keramické hodinky?

V průběhu minulého století různé společnosti experimentovaly při výrobě hodinek s různými materiály. Od drahých kovů, přes dřevo, až po karbon. Zjistili, že hodinky mohou být vyrobeny z téměř jakéhokoliv materiálu. A jedním takovým zajímavým materiálem je keramika. Ano, pouzdro, ciferník i řemínek hodinek mohou být vyrobeny z keramiky. Než budeme diskutovat o výhodách a nevýhodách keramických hodinek, musíme si nejprve odpovědět na základní otázku: „Co je keramika?“.

Keramika je vlastně jakýkoli materiál, který je pevný, anorganický a nekovový. To dává chemickým a materiálovým inženýrům dostatečný rozlet na to, aby vyvíjely stále nové a nové složení, díky kterým dosahují u výsledného produktu výrazné zlepšení jeho fyzikálních vlastností. Keramika použitá v hodinkách se hodně liší od keramiky používané v nádobí nebo keramice. Keramika v hodinkách je více podobná keramice používané NASA v jejich satelitech a raketoplánech. NASA používá keramické vlákno a keramický povlak k ochraně svých zařízení před teplem a jinými silami ve vesmíru.

K vytvoření keramiky pro hodinky se chemikálie, jako je oxid křemičitý, zahřívají, dokud nejsou roztaveny. Po ochlazení keramiky se mele do požadovaného tvaru a vyleští se. Během procesu zahřívání a chlazení může být keramika změněna na různé barvy. Pak se přidávají další chemikálie k vytvoření požadovaných vlastností keramiky. To je keramika používaná při hodinářství. I tu nejzákladnější a v konstrukci hodinek nejčastěji používanou strojírenskou keramiku (čili oxidy, karbidy a nitridy) můžeme s čistým svědomím nazvat high-tech materiál 21. století. K tomu nás opravňují její specifické danosti jako jsou vysoká tvrdost, nízká váha, chemická inertnost a jsou také hypoalergenní.

Klady keramických hodinek

Zde jsou některé z největších výhod keramických hodinek.

Hodně toho vydrží

Keramika je známá svou tvrdostí, zejména ve srovnání s ocelí nebo zlatem. Tento materiál je obvykle třikrát nebo čtyřikrát tvrdší než nerezová ocel. Je to materiál odolný proti poškrábání – ani po tolika letech nebude vykazovat známky nošení. Keramika navíc není ovlivněna ultrafialovými paprsky, což znamená, že barva nezmizí ani při pravidelnému vystavování slunečnímu záření. Některé značky používají keramiku třeba pro výrobu potápěčských hodinek, protože vydrží chemickou erozi, což je důsledek styku s mořskou vodou.

Jsou lehké

I když možná vypadá těžce, keramika je lehká. Je lehčí než většina kovů a může na této stupnici směle konkurovat hliníku. Keramika je lehká, obvykle má od 2 do 6 g / cm3, většinou kolem 3 g / cm3. Jsou lehčí než nerezová ocel (8 g / cm3) a titan (4,5 g / cm3). Keramické hodinky jsou proto lehké na zápěstí a snadno se nosí.

Jsou hypoalergenní

Protože keramické hodinky neobsahují kovy, jsou považovány za hypoalergenní. Na rozdíl od oceli, keramika nekoroduje, je v tomto směru hodně odolná. Většina lidí, dokonce i těch s citlivou pokožkou, může nosit keramické hodinky, aniž by došlo k podráždění kůže nebo alergické reakci, třeba kvůli niklu v hodinkách. Pokud trpíte právě alergií na nikl, mohou být skvělým řešením keramické hodinky.

Velká většina keramických směsí neobsahuje v základem stavu žádné kovy ani jiné látky, které by mohly vyvolávat alergické reakce.

Chcete dokonale černé hodinky? Skvělá volba je právě keramika

Keramické hodinky jsou k dostání v různých barvách. Keramika je vynikajícím materiálem k použití pro tmavé hodinky. Na rozdíl od různě potahovaných a stříkaných kovových hodinek, je barva keramických hodinek charakteristická pro samotný materiál, díky čemuž je barva skvěle odolná vůči vyblednutí a opotřebení.

Opravdu, keramické hodinky jsou krásně sytě barevné. A je to právě barevná variabilita, spolu s dalšími výše uvedenými vlastnostmi, proč si keramické hodinky na svou stranu získávají stále více zákazníků.

Tepelná odolnost

Ve srovnání s hodinkami z titanu nebo nerezové oceli je méně pravděpodobné, že se keramické hodinky zahřejí. To je hlavní výhoda, pokud pracujete v horkém prostředí, a jedním z důvodů, proč třeba nejlepší hodinky pro kuchaře jsou keramické nebo alespoň částečně vyrobené z keramiky (řemínek na hodinky nebo pouzdro hodinek).

Nevýhody keramických hodinek

Kromě všech výhod, které jsme zmínili, je zde i pár nevýhod – ty je také dobré zvážit před nákupem keramických hodinek.

Jsou potenciálně křehké

I když je keramika odolná proti poškrábání a hodně stálá i trvanlivá, není odolná vůči roztříštění (hlavně kvůli její molekulární struktuře). Pokud keramické pouzdro spadne přímo na tvrdý povrch, je zde velká šance, že se může rozbít.

Je obtížné je vyrobit

To vás jako zákazníka nemusí úplně zajímat, ale zmíníme to. Procesy při výrobě keramiky jsou komplikované. Tavení materiálu a chlazení vyžaduje hodně času a energie – je obtížné vše zvládnout. Po vytvarování musí keramika podstoupit leštění, aby se vyhladil povrch hodinek. To také zvyšuje cenu a je to jeden z důvodů, proč keramické hodinky bývají dražší, než jejich kovové protějšky.

Mohou být docela drahé

Jak jsme právě zmínili, protože keramické hodinky je obtížné vyrobit, často jsou ve srovnání s hodinkami z jiných (tradičnějších) materiálů o něco dražší. Keramika se v hodinkách moc často nepoužívá. Obvykle je vyhrazena pro použití v limitovaných edicích nebo při výrobě dražších hodinek.

Jak již bylo řečeno, není nemožné najít cenově dostupné keramické hodinky, jako jsou pánské keramické hodinky Pearl Dial nebo dámské keramické hodinky Ceramic White Day and Date – obě hodinky jsou od společnosti Skagen – minimalistické dánské značky hodinek.

Historie použití keramiky v hodinkách

Rado byla první značka hodinek, která experimentovala s keramikou, když v roce 1962 uvedla na trh první hodinky na světě odolné proti poškrábání. V roce 1973 začala společnost Omega vyvíjet produkty vyrobené z cermetu, keramického materiálu vyrobeného z karbidu wolframu a oxidu hlinitého.

Hodinky Omega Ceamet Seamaster
Hodinky Omega Ceamet Seamaster

Po osmi letech pak přišel Omega Ceamet Seamaster, označovaný jako „černý tulipán“ kvůli jeho výraznému černému pouzdru. V té době bylo ještě extrémně drahé takové hodinky vyrábět, takže byly k dispozici pouze na speciální objednávku. Nakonec se obě zmíněné značky proslavily svým přínosem při propagaci keramiky ve světě hodinek.

V roce 1986, IWC dokázali, že keramika může být použita v luxusním hodinářství – potvrdili to vydáním IWC Da Vinci Ref. 3755 – první perpetuální kalendář, který měl keramické pouzdro. Bylo to také poprvé, kdy lidé měli na výběr barvu (černou nebo bílou keramiku).

V roce 2000 Chanel ukázal, že keramické hodinky mohou být také módní. Chanel J12 byly první celokeramické hodinky z tohoto luxusního módního domu. Byly navrženy Jacquesem Helleuem a byly pojmenován po jachtách třídy J používaných v jachtingovém závodě Amerického poháru.

Hodinky Chanel J12
Hodinky Chanel J12

V roce 2013 dosáhly společnosti Rolex a Omega významných průlomů v technologii zpracování keramiky. Rolex vydal GMT-Master II Ref. 1157610 BLRN, hodinky s modrou a černou keramickou vložkou. Mezitím Omega vydal Speedmaster Dark Side of the Moon, první keramický chronograf, který měl z keramiky číselník, tlačítka a přezku. Byl to obrovský úspěch, to díky svému jedinečnému vzhledu.

Prohlédnout keramické hodinky

Shrňme si to

Doufejme, že tento článek o výhodách a nevýhodách keramických hodinek vám pomůže při rozhodování, zda jít při nákupu hodinek právě do tohoto materiálu.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.