Hodinky jsou hodně zajímavá zařízení a vždy byly tak nějak fascinujícími objekty. To díky své přenositelnosti, vysoké sofistikovanosti, umělecké a mechanické kvalitě.
Ještě zajímavější je skutečnost, že veškerá tato sofistikovanost je zasazena do tak malého prostoru. Možná jste si všimli, že na některých hodinkách je napsáno, že obsahují šperky. Přemýšleli jste někdy, co to znamená? Proč hodinky mají šperky? A jsou v hodinkách lepší safíry, rubíny nebo smaragdy?
V tomto článku se blíže podíváme na šperky obsažené v hodinkách a mrkneme i na to, zda jsou některé lepší než jiné.
Proč jsou v hodinkách šperky?
Celá v je ve skutečnosti jednodušší, než si myslíte. Drahé kameny nebo šperky se používají v hodinkách k zabránění nebo snížení tření mezi povrchy pohybujících se kovových částí uvnitř hodinek.
Když se kov otře o kov bez mazání, pohyblivé části, jako jsou čepy a ložiska v hodinkách, se mohou rychle opotřebovat, což může vést k poškození hodinek. Ačkoli v raných dobách byly používány pravé polodrahokamy, jako jsou rubíny, smaragdy a safíry, dnes byly pro tento účel vyvinuty syntetické kameny.
Kde jsou drahé kameny používány uvnitř hodinek?
Většina hodinek obvykle má drahé kameny ve svých otočných částech. Můžete je také najít v anti-shock mechanismu.
Protože šperky jsou drahé, „vyčůraní“ výrobci někdy přidávají drahé kameny i do hodinek na místech, kde nejsou vyžadovány, a zbytečně tím zvyšují cenu hodinek.
To pak vede k mylné představě, že hodinky jsou extra sofistikované, ačkoli jsou to jen jednoduché a levné hodinky, jejichž cena se nafoukne kvůli dalším šperkům. Ve skutečnosti mohou tyto další klenoty působit na úkor pohyblivých částí.
Rozdíl v počtu drahých kamenů u jednotlivých hodinek však závisí na množství pohyblivých částí. Obecně více klenotů si můžete všimnout zejména u automatických hodinek.
Odpověď na otázku, proč hodinky mají šperky a drahé kameny, je jednoduše omezit na odpověď, že jde o snížení opotřebení pohyblivých částí, aby hodinky měly delší životnost a vytvořily se delší intervaly mezi potřebnou údržbou.
Šperky pro přesnost hodinek
Dalším bodem, který stojí za zmínku, je přesnost hodinek. Všichni chceme mít přesné hodinky. Nejpřesnější švýcarské hodinky mohou mít obrovskou přesnost a nemusíte je opravovat měsíce ani roky. Jedním z faktorů přispívajících k přesnosti hodinek je počet a kvalita použitých drahých kamenů.
Vysvětlení je poměrně jednoduché. Největším omezením fungování hodinek je tření. Pokud mezi pohyblivými částmi hodinek naroste větší tření, nastane (extrémně) malé zpomalení. Přestože je toto zpomalení téměř nepostřehnutelné, v průběhu času se vytvoří rozdíl v několika sekundách nebo dokonce minutách.
Tření mezi pohyblivými částmi může být výrazně sníženo přidáním ložisek drahých kamenů ke kritickým částem, čímž se zvyšuje přesnost hodinek.
To nás přivádí k druhé otázce – jsou lepší safíry, rubíny nebo smaragdy? Podívejme se na tuto zajímavou otázku a uvidíme, jestli na ni najdeme jednoduchou odpověď.
Drahé kameny v hodinkách – jsou lepší safíry, rubíny nebo smaragdy? Nebo snad diamanty?
Drahé kameny, jako je diamant, safír, rubín a granát, jsou používány v pohyblivých částech hodinek někdy od roku 1704. Safíry se také používají ve sklíčku hodinek – to kvůli jejich tvrdosti – takové sklíčko je pak parádně odolné proti poškrábání.
V průběhu let byl vyvinut syntetický safír a dnes se používají nejvíce buď syntetické safíry nebo syntetické či pravé rubíny. Smaragdy se používají pouze pro zdobení hodinek, například hodinky Piccadilly Princess Royal Emerald Green jsou zdobeny smaragdy – cena hodinek je přibližně milion dolarů.
Některé mechanické součásti hodinek musí vykonat desítky tisíc kmitů za hodinu. Tak velká frekvence přináší vysoké nároky na kvalitu zakončení čepů a ložisek hřídelí koleček. Pro snížení tření mezi kovovými součástkami, které snižuje přesnost chodu hodinkového strojku, se v hodinářství používají drahokamy – granáty, safíry a rubíny. Pro tyto účely se převážně používají umělé syntetické rubíny.
Opravdu se nedá říci, zda je safír nebo rubín lepší pro použití jako ložiskový kámen v hodinkách. Ať už se používají safíry nebo rubíny, hladkost pohybu závisí pouze na úrovni sofistikovanosti a designu vnitřních částí konkrétních hodinek.
Díky pevnosti a tvrdosti rubínu se rubínové ložisko nikdy nevydře a hodinky mohou spolehlivě fungovat desítky let.
Obecně lze říci, že rubín je asi nejvýhodnějším kamenem používaným v hodinkách – jak je ostatně vidět ve většině hodinek, které jsou dnes na trhu. Bylo by však nesprávné tvrdit, že jakýkoli konkrétní klenot je lepší než ten druhý ze tří zmíněných.
A kolik kamenů se používá? Obecně lze říci, že čím více má strojek kamenů, tím je kvalitnější. Téměř vždy je počet kamenů uváděn na číselníku hodinek, což potvrzuje důležitost této informace pro budoucího majitele hodinek. Díly, které totiž nejsou uloženy v kamenech, čeká při denním nošení hodinek do budoucna výměna, čímž naroste cena opravy hodinek. Zaměříme-li svoji pozornost na automatické hodinky, tak ty mívají nejčastěji od 23 do 42 kamenů.
+ There are no comments
Add yours