Hodinky Patek Philippe – zajímavosti o této značce hodinek

Estimated read time 6 min read

Hodinky Patek Philippe jsou opravdu něco extra. Hodinky této značky jsou doslova luxusem v hodinářském odvětví, definují slovo preciznost a um hodinářů. Patek Philippe je známá jako jedna z nejexkluzivnějších a nejluxusnějších hodinářských značek na světě. Jejich hodinky jsou nefalšovaným a skutečným ztělesněním hodinářství, jsou navíc opravdu hodně vzácné.

Vzhledem k jejich omezené povaze a omezenému počtu je poptávka po hodinkách Patek Philippe velmi vysoká a sběratelé jsou připraveni zaplatit značné částky, aby je získali. Na některé jejich modely dokonce sběratelé čekají mnoho let.

Historie Patek Philippe

Zakladatel této firmy je polský hodinář Antoni Norbert Patek, který začal roku 1839 vyrábět kapesní hodinky. Později přibírá do firmy také hodináře Francisze Czapka, který ale zanedlouho ze společnosti odchází. V roce 1844 se pak spojuje Patek s francouzským proslulým hodinářem Adrienem Philippem. Tak vzniká název značky – Patek Philippe.

Antonin Norbert Patek by obchodník, jezdil po světě a staral se o odbyt a prodej hodinek. Hodinář Adrien Philippe se pak staral o výrobu hodinek. Firma se začala soustřeďovat mimo klasické hodinky „pouze“ ukazující čas i na velmi složité multifunkční modely hodinek, tzv. komplikace.

Komplikací se v hodinářském slovníku nazývají takové hodinky, které kromě času ukazují např. měsíční fáze nebo jsou opatřeny bicím mechanismem.

Firma Patek Philippe v této době také nabírá kromě hodinářů i designové návrháře a šikovné zlatníky – hodinky Patek Philippe se stávají stále luxusnějším zbožím a získávají úrovně velmi drahých klenotů.

Patek Philippe se soustředí i na výrobu hodinkových specialitek – vyrábí tak moc složité miniaturní mechanismy, že laik nechápe a odborník se tiše diví – třeba světovým hodinkovým klenotem jsou složité kapesní hodinky Patek Philippe´s Supercomplication z roku 1932 v ceně 200 milionů korun.

Patek Philippe je také značka, která prodala zatím vůbec nejdražší hodinky na světě. Vítěz aukce zaplatil za náramkové hodinky Patek Philippe 1518, což je model z roku 1943, přes 11 milionů dolarů (zhruba 280 milionů korun). Cena vydraženého modelu tak dosáhla téměř čtyřnásobku původně odhadované ceny 3 milionů dolarů.

Zajímavosti o hodinkách Patek Philippe

1. Společnost Patek Philippe dodala hodinky královně Viktorii

Patek Phillipe dostal čestný úkol dodat hodinky královně Viktorii a princi Albertovi v roce 1851.

2. Patek Philippe má exkluzivní klientelu

Patek Philippe se hodně blíží skutečné hodinářské dokonalosti a ano, můžete očekávat, že značka bude mít mezi všemi značkovými hodinkami top exkluzivní klientelu. Patek Philippe dodal hodinky Christianovi IX., Princezně Louise z Dánska, italskému Victorovi Emmanuelovi III., Husajnovi Kamelovi a mnoha dalším.

3. Patek Philippe vytvořil jedny z nejkomplikovanějších mechanických hodinek, jaké byly vyrobeny v roce 1989

Tento typ hodinek byl vyroben k 150. výročí firmy Patek Philippe. Hodinky mají 39 komplikací, včetně data Velikonoc, času východu slunce, hvězdného času a mnoha dalších funkcí.

4. Patek Philipe byl vždy v soukromém vlastnictví

Společnost je ve vlastnictví rodiny Sternů od roku 1932 a od konce roku 2000 ji vedl Philippe Stern a jeho syn Thierry Stern. Thierry Stern převzal vedení společnosti od svého otce v roce 2010.

Filosofii firmy velmi trefně vystihuje následující moto: „Hodinky Patek Philippe ve skutečnosti nikdy nevlastníte, ale přechováváte je pro další generace“. Nadčasový slogan si tato značka může rozhodně dovolit.

5. Oficiální jméno společnosti Patek Philippe je Patek Philippe et Cie

Jinými slovy, Patek Philippe a spol.

Společnost sídlí ve Vallée de Joux ve Švýcarsku.

6. Patek Philippe byl uveden na americký trh v roce 1935

Prostřednictvím newyorské agentury Henri Stern Watch Agency byl Patek uveden na trh USA v roce 1935.

7. Patek Philippe hledal kupce v roce 1932

Kvůli globální ekonomické krizi v roce 1932 se Patek Philippe dostal do finanční krize a hledal kupce. Patek, stejně jako většina ostatních švýcarských hodinářských společností, se potýkal s problémy v důsledku krachu akcií v roce 1929 – potýkali se zejména s tím, že zákazníci neplní své platební povinnosti.

8. Patek nechtěl, aby ho získal konkurent

Ředitelé společnosti Patek kontaktovali bratry Charlese a Jean Sterny ze společnosti Cadrans Stern Frères, se kterou značka Patek spolupracovala dříve, protože pro ně vyráběli špičkové ciferníky a byli jedním z nejlepších dodavatelů společnosti Patek. Vzhledem k tomu, že bratři chtěli zachovat švýcarskou hodinářskou tradici, bratři Sternovi pomohli Patkovi Philippovi a v roce 1932 převzali podíl ve společnosti. Během roku bratři získali celou společnost Patek Philippe.

9. Uvádí se, že Patek Philippe vyrobil od roku 1839 méně než 1 milion hodinek

To ukazuje, jak moc exkluzivní je tento švýcarský výrobce hodinek, vzhledem k tomu, že se jedná o číslo, které je nižší než celková roční produkce hodinek některých z hlavních společností vyrábějících luxusní hodinky. Vzhledem k tomu, že Patek Philippe je velmi omezen svými produkčními počty, je toto číslo pouze odhadem.

10. Výroba nejzákladnějších hodinek Patek Philippe trvá devět měsíců

A to jsou jen ty „nejzákladnější“ hodinky od Patek Philippe. Jejich nejmodernější hodinky se vyrábějí podstatně déle. Ve skutečnosti trvá výroba složitějších hodinek více než dva roky.

11. Pouze vybrané osoby mohou nakoupit hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300G

Hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. Model 6300G byly vydány v roce 2016 a obsahují 20 komplikací: pět funkcí zvonění – Grande a Petite Sonnerie, opakovače minut a data a alarm.

Chcete-li mít šanci vlastnit jedny takové hodinky, musíte požádat o jeho zakoupení. Lidé, kteří se přihlásili, budou pečlivě vybráni rodinou Sternů, rodinou, která nyní značku vlastní. Důvodem je to, že Patek chce zajistit, aby hodinky šly pouze ke sběratelům, kteří je „skutečně ocení“. Tento proces může trvat až dva roky.

12. Společnost v roce 2010 vyrobila 40 000 hodinek

Podle Thierryho Sterna pak v roce 2012 vyrobili 50 000 hodinek.

Co si ještě o hodinkách Patek Philippe přečíst?

FOTOGALERIE: Hodinky Patek Philippe

[Best_Wordpress_Gallery id=“63″ gal_title=“Patek Philippe“]

VIDEO: Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 5175

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.