Jak chytré hodinky či fitness trackery měří vystoupaná patra?

Estimated read time 3 min read

Jak možné dobře víte, počítání vystoupaných pater je jedna z často měřených veličin, které fitness trackery nebo chytré hodinky měří. Je ale dobré vědět, jak toto měření probíhá – obecně se dá říci, že počítání stoupání do schodů je náročnější než počítání prosté chůze. Většinou vám chytré hodinky či sport trackery jednoduše určitou výšku převedou na počet pater. Logické, že? Ale „patro“ je velmi různorodá záležitost.

Zpravidla zde GPS nehraje vůbec žádnou roli. Jasně, většinou chodíte do patra v jednom domě, takže GPS zde nedává opravdu smysl. To ale také tedy znamená, že se zde projevují všechny ty problémy, které měření výšky přináší.

Pokud zařízení nemá výškoměr, tak se používá právě počet kroků vztažený k délce kroku – při chůzi do schodu jsou totiž kroky kratší. Případně se zařízení nějak jinak snaží poznat rozdíl mezi běžným krokem a stoupáním (například akcelerometr). Právě to, že chůze do schodů vyžaduje kratší kroky by měla znamenat, že pokročilejší zařízení umí rozpoznat běžnou chůzi do kopce od chůze do schodů. Pamatujte ale i na to, že vaše zařízení může požadovat kalibraci či nastavení parametrů (v tomto případě například možnost nastavit běžnou délku vašeho kroku).

Moderní zařízení používají při měření vystoupaných pater změnu nadmořské výšky při stoupání – používají tedy vnitřní barometr. Na jedno vystoupané patro jsou počítány 3 metry (či 10 stop). Chytré hodinky či trackery tedy neměří patra jako taková, ale počítají převýšení cca 3 metry, což odpovídá v realitě 16-18 schodům (tedy cca tedy jedno patro).

Co nedělat?

 • Při stoupání se nedržte zábradlí a nepřeskakujte schody.
 • Ve větrném prostředí zakryjte zařízení rukávem nebo bundou, protože silné poryvy větru mohou způsobit chybná měření.

Neodpovídá počet pater skutečnosti? Malé otvory barometru se nacházejí na zadní straně zařízení v blízkosti nabíjecích kontaktů. Vyčistěte oblast v okolí nabíjecích kontaktů. Pokud jsou otvory barometru zablokovány, nemusí barometr fungovat správně. Zařízení také můžete opláchnout vodou. Po vyčištění nechejte zařízení zcela uschnout.

A co vy? Měříte si někdy vystoupaná patra?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.