Pojďme se podívat na nejdůležitější otázky, které si položit, pokud vybíráte hodinky, ve kterých budete plavat.
Kdo jak bude hodinky na plavání používat?
První otázkou je, kam budete hodinky nosit? To je hodně důležitá otázka. Obecně se dá říct, že hodinky určené pro plavání jsou zaměřeny spíše na bazénové plavce, zatímco hodinky s GPS a Multisport hodinky jsou vhodnější pro nadšence plavání v otevřené vodě a triatlonisty.
Hodinky specifické pro plavání totiž mají speciální funkce, jako jsou možnosti počítání uplavaných bazénů či možnost měřit délku tempa i jejich počet. GPS a Multisport hodinky jsou zaměřeny spíše na měření celkové uplavané vzdálenosti v mílích nebo kilometrech, nebo umí i sledování rychlosti plavání v otevřených vodních plochách. Záleží tedy hlavně na tom, co od takových hodinek na plavání očekáváte. To si vždy před nákupem promyslete.
Jak jste asi správně pochopili, chytré hodinky na plavání nejsou jen vychytávkou (gadgetem), která vám umožní zjistit čas potřebný k přeplavání vzdálenosti. Toto chytré zařízení poskytuje svému majiteli řadu různých (a důležitých) dat.
Pro fanoušky plavání to mohou být docela jednoduché informace: rychlost plavání v určité vzdálenosti, srdeční puls atd. Pro profesionální sportovce je zase důležité sledovat mnoho různých ukazatelů: čas strávený u bazénu, průměrný čas plavání v bazénu, ukazatele tělesných změn, přehledné statistiky efektivity tréninku a počet záběrů rukou během plavání. Takové hodinky se mohou stát takovým malým kapesním trenérem, který pomůže udržovat kvalitní a přesné statistiky.
Jaký je rozdíl mezi sledováním plavání v bazénu a v otevřené vodě?
Plavec v bazénu
Bazénový plavec obvykle plave v bazénu (překvapivé, že?) a chce vidět základní měření týkající se uplavané vzdálenosti a rychlosti. Hodinky určené pro plavání v bazénu mají skvělé funkce, která vám umožní pečlivě analyzovat trénink – měřit vzdálenost, rychlost plavání a i udělaná tempa. Tyto hodinky se vyznačují následujícími vlastnostmi:
- Snímač uplavání jednoho bazénu (hodinky počítají kolik bazénů jste uplavali)
- Počítání záběrů při plavání (počítání udělaných temp) a také jejich frekvenci.
- Možnost ručního zadání délky závodu.
- Tempo a rychlost vašeho plavání.
- Měření srdečního tepu plavce.
Plavec v otevřené vodě
Vodotěsné hodinky pro plavání v otevřené vodě (moře, řece, jezeru a jiné vodě) nejsou logicky vybaveny snímačem uplavání počtu bazénů. Tam to nedává smys. Mají ale GPS, které ukazuje polohu plavce a označují ji na mapě. Plavecké hodinky pro plavání v otevřené vodě pomáhají analyzovat rychlost plavání na určitou vzdálenost. V těchto hodinkách také není žádná funkce ručního zadávání délky závodu.
Vodotěsnost hodinek se často měří pomocí hodnocení atmosfér (ATM) v rozmezí od nuly do 20, což odpovídá tomu, jak hluboko můžete plavat nebo se potápět, když máte hodinky na sobě. Pro plavání a potápění v bazénu hledejte hodinky s hodnocením alespoň 5 ATM (50 metrů). Pokud surfujete nebo šnorchlujete, hledejte hodinky s hodnocením 10 ATM (100 metrů). A pokud máte rádi potápění a vysokorychlostní vodní sporty, pravděpodobně budete hledat hodinky 20ATM (200 metrů). Při nakupování mějte na paměti, že někteří výrobci uvádějí pouze hodnocení hloubky a nikoli ATM.
Jak poznat, že hodinky jsou určeny pro plavání?
Jednoduché vodotěsné hodinky si celkem snadno spletete s hodinkami, které jsou přímo určeny přímo pro plavecký trénink. Pro plavecké hodinky existuje několik kritérií:
- Chytré hodinky na plavání musí mít velký kulatý nebo čtvercový displej s výraznými čísly, aby bylo snazší sledovat statistiky a data i ve vodě.
- Měly by také mít pevný pogumovaný řemínek. Ten bezpečně fixuje hodinky na ruce a nedovolí, aby při tréninku sklouzly.
- Snímače srdečního tepu musí být nainstalovány na zadní straně hodinek.
- Úroveň odolnosti proti vodě je u těchto hodinek opravdu vysoká. Označuje se zkratkou IPX. Pokud zkratka obsahuje 0, hodinky pro vás rozhodně nejsou vhodné. Nejlepší je dát přednost hodinkám se značkami IPX8 a IPX9. Jsou odolné proti většímu ponoření do hloubky a mohou být pod vodou po dlouhou dobu.
- Ovládací tlačítka by měla být jasná a velká a umístěna po stranách displeje. Měly by být dobře stisknutelné, aby se usnadnilo ovládání hodinek ve vodě.
Nejdůležitější věcí, na kterou byste se měli při nákupu hodinek na plavání dívat, je úroveň voděodolnosti a přítomnost potřebných senzorů a funkcí.
Které hodinky jsou nejlepší na plavání?
Pochopte, že hodinky na plavání v bazénu nejsou jen stopky, ale jsou plnohodnotným nástrojem pro sledování aktivity při tréninku. Takové hodinky by měly umět shromažďovat následující informace:
- Vzdálenost a počet přeplavání délky bazénu. Na plaveckých hodinkách, které počítají kola, úzce souvisí dva parametry. Například musíte uplavat 1 kilometr a bazén, který je dlouhý 50 metrů. V tomto případě je potřeba nastavit délku bazénu a na konci tréninku pak můžete počet bazénů vynásobit 50 metry. Je důležité si uvědomit, že mnoho hodinek začíná uvažovat o dalším bazénu až po dotknutí se konce bazénu, takže s tím počítejte.
- Rychlost a čas plavání. Hodinky pro plavecký trénink dokážou vypočítat rychlost a čas vašeho plavání.
- Počet a frekvence záběrů při plavání. Senzor počítá tempa, takže může zobrazit podrobné údaje o tempu, které provedete v aktuální vzdálenosti. Proto je důležité, aby plavecké hodinky s měřičem tepu měly kvalitní senzor.
- Měření tepové frekvence a tepu. Tep je měřen takřka všemi hodinkami, protože je to důležitý bod pro analýzu účinnosti tréninku. Tep lze měřit hodinkami, pokud je doplněn speciálním vysílačem, který by sbíral informace.
- Spotřeba kalorií. Na základě rychlosti plavání a vzdálenosti budou hodinky schopny vypočítat, kolik kalorií bylo vynaloženo v jednom bazénu nebo za celou tréninkovou vzdálenost.
Jaký je rozdíl mezi hodinkami na plavání pro profesionály a amatéry?
Pro profesionální sportovce je důležité, aby hodinky poskytovaly přesné statistiky s minimálními chybami. U profesionálů se vše počítá a i minimální odchylky jsou zde problémem. U profesionálů se často používají modely s prsními senzory. Pro běžné fanoušky je důležité vzít v úvahu rychlost a vzdálenost. Mnoho fanoušků neuvažuje o počtech bazénů a úderech rukou. Pro kvalitní statistiku tréninku to nepotřebují.
Hodinky pro plavání lze také synchronizovat s vaším smartphonem a stahovat informace do speciální aplikace. To vám umožní vytvořit úplnější statistiky a uložit více dat. Také všechna data můžete sdílet s kolegy a porovnat se s úspěchy každého z nich.
Nejlepší hodinky na plavání
Garmin Forerunner 945
Garmin Forerunner 945 jsou vynikající plavecké hodinky a lze je zakoupit v balíčku s monitorem srdečního tepu na hrudním pásu určeným pro bazén.
Specifikace:
- Vodotěsnost: Až 50 m
- Display: Ano, barevný dotykový, krásně viditelný a přehledný
- Měřič tepové frekvence: Ano
- Sledování aktivity: Ano
- GPS: Ano
- Výdrž baterie: Až dva týdny
- Kompatibilita: Android/iOS
Důvody pro koupi:
- Snímač tepové frekvence spolehlivě funguje pod vodou
- Vynikající nástroje a funkce pro sledování plavání
- Vestavěný hudební přehrávač
Garmin Forerunner 945 jsou mým TOP tipem pro nejlepší plavecké hodinky a jsou dokonce k dispozici v sadě se dvěma monitory srdečního tepu na hrudním pásu: jedním pro běh a cyklistiku a druhým speciálně navrženým pro bazén.
Garmin Forerunner 945 mají také vestavěný hudební přehrávač, takže jej můžete používat spolu s párem vodotěsných sluchátek, abyste si vychutnali své oblíbené skladby ve vodě, a hlavně je zde obrovská škála funkcí přizpůsobených plavání. Metriky plavání na otevřené vodě zahrnují vzdálenost (se sledováním GPS), počet/rychlost záběrů, vzdálenost a efektivitu a navíc spálené kalorie. Mají ještě více možností pro plavání v bazénu, jako je detekce stylu plavání, automatický odpočinek, specializovaná cvičení v bazénu (která lze stáhnout do hodinek přes Wi-Fi) a mnoho dalšího.
Přidejte k tomu obrovskou škálu dalších nástrojů pro sledování kondice plus funkce chytrých hodinek, jako jsou bezkontaktní platby, a jsou to výjimečné hodinky pro vodu i mimo ni.
Obecně je značka Garmin jedním z největších jmen ve světě sportovních hodinek. Jsou navrženy tak, aby vyhovovaly všem – od zkušených sportovců po začátečníky – těm, kteří potřebují sofistikovanou výhodu, aby se dostali před ostatní, i těm, kteří prostě začínají a hledají jen technickou jistotu. Hodinky Garmin Swim 2 se staly oblíbeným modelem mezi běžnými plavci a jsou vybaven monitorem srdečního tepu na zápěstí a možností GPS.
Garmin Swim 2 jsou navrženy tak, aby vydržely v pohodě i otevřenou vodu – voděodolné do 50 metrů a schopné přesně zaznamenávat vzdálenost, tempa i mnoho dalšího.
2. Coros Vertix 2
Super odolné plavecké hodinky – skvělé i pro vodní sporty.
Specifikace:
- Vodotěsnost: Až 150 m
- Display: Ano, barevný dotykový displej
- Měřič tepové frekvence: Ano
- Sledování aktivity: Ano
- GPS: Ano
- Výdrž baterie: Až 45 dní
- Kompatibilita: Android/iOS
Proč je koupit?
- Vhodné pro vodní sporty
- Dimenzovány do 150m
- Skvělá výdrž baterie
Jsou ale celkem drahé.
Coros Vertix 2 jsou superodolné multisportovní hodinky, které jsou skvělou volbou, pokud hledáte dobré plavecké hodinky, zejména pokud třeba jedete na dovolenou a nebudete je moci často nabíjet. Vertix 2 dokáží sledovat až 140 hodin s aktivovanou GPS nebo 240 hodin v režimu Ultramax, ať už jdete pěšky, na kole nebo plavete v bazénu (nebo všechny tři, s multisportovním triatlonovým režimem).
Vždy zapnutý 1,48palcový displej je výrazný a ostrý, s vysokým rozlišením, takže je snadné vidět na první pohled tréninkové statistiky a většinou se ovládá pomocí fyzických tlačítek, nikoli dotykové obrazovky (nezbytné, když máte mokré ruce). Na rozdíl od mnoha sportovních hodinek mohou Vertix 2 také přesně sledovat vaši srdeční frekvenci při plavání, čímž odpadá potřeba samostatného monitoru srdeční frekvence na hrudním pásu.
Jsou to velmi působivé plavecké hodinky, i když pokud máte rádi vysokorychlostní vodní sporty nebo potápění, budete na tom lépe s originálními Coros Vertix, které mají vyšší hodnocení voděodolnosti 15 ATM.
3. Suunto 7
Opravdu skvělé plavecké hodinky, které vám pomohou lépe trénovat.
Specifikace:
- Vodotěsnost: Až 50 m
- Display: Ano, barevný dotykový display
- Měřič tepové frekvence: Ano
- Sledování aktivity: Ano
- GPS: Ano
- Výdrž baterie: Až 40 dní
- Kompatibilita: Android/iOS
Důvody pro koupi:
- Rozumná cena
- Možnosti měření plavání v otevřené vodě i v bazénu
Skvělá výdrž baterie
Pokud hledáte plavecké hodinky střední třídy pro pravidelné cvičení, Suunto 7 jsou skvělé a všestranné.
K dispozici jsou profily pro plavání v bazénu a na otevřené vodě s měřením tempa a vzdálenosti pro oba. Snímač srdečního tepu poskytuje přesná měření pod vodou a hodinky za vás sledují délku plavání a počet temp. Nástroje pro zotavení vám pomohou efektivně naplánovat trénink, abyste z každého tréninku vytěžili maximum, a je zde k dispozici záznamník pro sledování.
V telefonu budete muset mít nainstalovanou aplikaci Suunto i Google Fit, což je o něco větší problém, než bych si přál, ale není to zase až tak nepříjemné. Suunto 9 vyšší třídy je o něco sofistikovanější zařízení, ale 7 je v této cenové hladině těžké porazit.
A jaké hodinky při plavání používáte vy?
+ There are no comments
Add yours