Jaké hodinky měla Ripleyová ve filmu Vetřelci?

Estimated read time 6 min read

Ve vesmíru vás nikdo neslyší křičet… ale každý může vidět vaše hodinky. Ve filmu Vetřelci (1986) se Ellen Ripleyová (hraná Sigourney Weaverovou) po 57letém hyperspánku probudí, aby bojovala proti stejným slizkým Xenomorfům, kteří vyřídili její team z původního filmu z roku 1979, režírovaného Ridley Scottem.

Co bylo pro fanouška hodinek na tomto filmu opravdu úžasné? Každá z hlavních postav, a také některé vedlejší, ti všichni nosili opravdu jedinečné hodinky Seiko.

Tyto hodinky se staly velmi žádanými ve světě historických hodinek, a to z dobrého důvodu. Jsou to totiž hodinky, které úplně vyčnívají z davu a téměř nikdy předtím ani potom nebyly takové hodinky k vidění. Možná proto, že byli svým vzhledem tak „sci-fi“?

V tomto příspěvku vám ukážu, jaké hodinky každá z postav nosila. Tak, pojďme na to.

Ripleyová nosila hodinky Seiko Giugiaro 7A28-7000

Přibližně v době natáčení Vetřelců vyráběla společnost Seiko hodinky známé jako Quartz chronografy 7A28. To byl způsob, jak Seiko chtělo švýcarským hodinářům ukázat, jak dobré mohou být mechanické quartzové hodinky.

Seiko vyrobilo hodinky speciálně pro film Vetřelci a dokonce si na pomoc přizvala italského automobilového designéra – Giorgetta Giugiarota. Jak můžete vidět u tohoto modelu, jde o standardní chronograf 7A28, na pravé straně hodinek je však futuristický panel se standardními tlačítky chronografu (start/stop/reset), na tomto modelu ale zvětšenými a umístěnými vertikálně. To je velká změna.

hodinky Seiko Giugiaro 7A28-7000
Hodinky Seiko Giugiaro 7A28-7000 – všimněte si pravého panelu na hodinkách, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Vzhledem k tomu, že film Vetřelci se odehrával ve vzdálené budoucnosti, kde lidé zkoumají nejvzdálenější místa vesmíru, dává smysl vytvořit takové hodinky, jako jsou tyto, a rozhodně se hodí k vzhledu a k zaměření filmu. A když je spojíte se šíleně ošklivými vetřelci, které H. R. Giger vyrobil, máte unikátní film!

Seiko vyrobilo tyto hodinky již v roce 1983, později však byly znovu vydány s několika drobnými designovými změnami a novým názvem modelu – SCED035 a SCED037 (šedá a černá pouzdra hodinek). Pokud hledáte originál 7a28 7000, můžete ho vidět zde na obrázku výše.

Další hodinky, které Ripleyová v filmu měla jsou hodinky Casio F-91W.

Bishop nosil hodinky Seiko Giugiaro 7A28-6000

Bishop je díky scéně s nožem skoro tak slavný jako Ripleyová. Alespoň v mých očích. A v očích mnoha fanoušků tohoto filmu. Zpočátku je vědeckým důstojníkem na lodi, ale brzy převezme klíčovou roli ve filmu a pomůže zachránit Ripleyovou a několik zbývajících. Bishop je překvapivě android, z čehož Ripleyová ze začátku neměla zrovna dvakrát radost.

hodinky Seiko Giugiaro 7A28-6000
Hodinky Seiko Giugiaro 7A28-6000, které ve filmu Vetřelci nosil android Bishop, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Další hodinky ve stylu Giugiara jsou na Bishopově paži a je docela těžké je rozeznat. Ve scéně s nožem jdou ale celkem dobře zahlédnout a ještě pak v pár scénách ve filmu. Originální hodinky, které nosí Bishop, jsou Seiko Giugiaro 7A28-6000. Jsou také navrženy Giugiarem, můžete vidět i některé podobnosti s hodinkami Ripleyové. Jsou však zcela unikátní svým odsazeným a šikmým řemínkem a červeno-černým designem. Opět jsou tlačítka pro chronograf předimenzovaná, ale na rozdíl od 7000 výše jsou přesně tam, kde mají být.

Reedice bishopových hodinek vyšly v roce 2013. Jsou téměř shodné s originálem až na korunku na 3. hodině, místo na 8. hodině u 6000. Chybí také 4. tlačítko na 10. hodině. Je tam i několik dalších malých odlišností, takže při nákupu buďte ve střehu, protože mnozí budou tvrdit, že reedice hodinek je stejná jako ta původní, abyste za ně zaplatili více. Ale není to tak.

Hicks a další mariňáci nosili hodinky Seiko Pulsemeter S234-501A

Hodinky Seiko Pulsemeter S234-501A nosila řada mariňáků ve filmu Vetřelci. Můžete tyto hodinky krásně vidět, když přijdou poprvé přesvědčit Ripleyovou na začátku filmu, stejně jako když Hudson požádá Bishopa, aby udělal trik s nožem u snídaňového stolu.

Hodinky Seiko Pulsemeter S234-501A
Hodinky Seiko Pulsemeter S234-501A, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Jedná se o jedny z hodinek z filmu, které nejsou součástí série Giugiaro, ale i tak mají některé unikátní vlastnosti. Za prvé, byl to komplet s hrudním pásem, který mohl skutečně měřit váš puls. Dnes je to jednoduché s hodinkami Fitbit nebo Polar, ale v 80. letech to fakt nebylo tak běžné, jako je tomu dnes. Byl t velký hit.

Jinak se jedná o vcelku jednoduché digitální hodinky velmi připomínající hodinky Casio. Čtyři černá tlačítka po stranách pro nastavení času, dále klasické funkce jako budík atd. Dále jsou pod diplayem dvě velká tlačítka pro měření tepu. Levý je černý (označený „Pulse“ se srdcem v bílé barvě) a pravý stříbrný s nápisem „Touch Sensor“ („dotykový senzor“).

Pokud hledáte ten pravý model z filmu, uvědomte si několik věcí. Za prvé, je to Seiko Pulsemeter S234-501A, to je ten jediný správný model. Za druhé, spousta lidí si koupí podobné modely a nabarví si tlačítka na černo – protože u jiných modelů může být levé tlačítko v jiné barvě, jako je žlutá. Taky možnost, no. 🙂

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.