Co jsou to vintage hodinky a jak je koupit bez rizika?

Estimated read time 7 min read

Obecně lze říci, že trh s vintage hodinkami je na vzestupu. Co jsou vlastně ty vintage hodinky? Jsou to historické, staré, klasické hodinky. Ono vlastně neexistuje žádné pevné pravidlo o tom, co kvalifikuje hodinky jako vintage. Někteří lidé si myslí, že jsou to všechny hodinky, které byly vyrobeny před rokem 1980, zatímco jiní budou tvrdit, že jsou to všechny hodinky starší 25 let nebo 50 let.

Každý však asibude souhlasit s tím, že vintage hodinky jsou ty historické (někdy i cenné) kousky. Každý vintage kousek může mít patinu z let nošení hodinek. Tato patina na hodinkách je obecně velmi žádaná – vintage hodinky se nikdy nedolakovávají a nechává na nich tato patina, protože ta jim dává jejich charakter.

Vintage hodinky jsou přitažlivé pro mnoho lidí, protože nás spojují s okamžiky nebo lidmi z minulosti. Vintage hodinky jsou dokonalými případovými studiemi návrhů a inovací své doby, přičemž si zachovávají ducha hodinářství. V dnešní době je prostě mnoho toho, co je vytvořeno v rychlosti a jen na jedno použití, tyto hodinky naopak skutečně obstály ve zkoušce času. I proto jsou hodně oblíbené.

Jak bez rizika koupit vintage hodinky?

Pokud nejste v oboru hodinářství kovaní nebo nemáte dlouholeté zkušenosti jako sběratel hodinek, nákup vintage (historických) hodinek může být skličující a i celkem riskantní proces.

Stejně jako jejich konstrukce je i trh vintage (historických) hodinek neuvěřitelně složitý a nuanční. Namísto jednoduchých mechanických kol, pohonů a pružin, s nimiž se musíte vypořádat, máte k dispozici nekonečné množství stylů, modelů, nové terminologie, specifikací a historických odkazů, které vám dokonale mohou zamotat hlavu.

To ztěžuje příležitostnému kupujícímu ponořit se do tohoto trhu a uskutečnit úspěšný nákup vintage hodinek. Zejména on-line aukce a internetové stránky usnadňují získat trochu znalostí a koupit si takzvané „klasické“ nebo „vintage“ hodinky.

Co byste tedy měli dělat, když si takové klasické hodinky chcete koupit? Jak víte, kteří jsou vážení výrobci hodinek nebo která časová období mají zvláštní význam? Jak zjistíte, které modely jsou vzácné a kolik byste za ně měli zaplatit? No, jak říká mnoho odborníků a sběratelů, to vše získáte časem a zkušenostmi. Ale dobrá zpráva je, že k tomu, abyste mohli začít, nepotřebujete odborné znalosti a trénované oko.

Níže je stručný průvodce pro kupující ve světě historických (klasických) hodinek. Skládá se ze čtyř fází nebo oblastí:

 1. Pochopení toho, co patří do kategorie vintage hodinek,
 2. Seznámení se značkami a modely,
 3. Provenience (tedy historie a původ hodinek),
 4. Posouzení stavu.

Co jsou to vlastně vintage hodinky?

Definice toho, co dělá hodinky vintage, se může značně lišit, ale obecně se říká, že je to cokoliv staré 25-30 let nebo starší. Ale věk sám o sobě nestačí na to, aby se něco kvalifikovalo jako vintage.

Chcete-li odlišit vintage od jiných stylů, jako je retro, starožitnost nebo prostě staré, hodinky by měly ztělesňovat vlastnosti, jako je nadčasovost, klasika, funkčnost a především vysoce kvalitní zpracování a konstrukce. Na to pamatujte.

Starožitné hodinky jsou staré minimálně 100 let. Vintage hodinky jsou staré minimálně 20-30 let (či více). Jakékoli hodinky mladší 20 let budou pravděpodobně klasifikovány jako jednoduše „staré“ – ani moderní, ani zcela staré.

Význam značky a modelu

Výrobce a značka vypovídají o hodinkách hodně, a když jsou hodinky vintage, vypovídají ještě víc.

Je možné, že společnost je historická, notoricky známá nebo že už ukončila činnost. Nebo že konkrétní model je vzácný, protože jde o limitovanou edici, jeden z mála vyrobených nebo první, který představuje konkrétní specifikaci, styl, komplikaci nebo kalibr. Nejčastěji jde o kombinaci obojího.

Provenience a vlastnictví

Provenience hodinek (jejich historie a původ) může hrát obrovskou roli ve významu a ceně historických hodinek.

Například nikdy nenošené hodinky od jediného majitelem přinesou mnohem více než hodně opotřebované hodinky, které prošly rukama bezpočtu lidí. A co víc, i příběh samotných majitelů, může výrazně ovlivnit hodnotu hodinek.

Takové hodinky s bohatou a královskou historií jsou nejčastěji vyhrazeny pro soukromé prodeje, špičkové aukční domy a zavedené maloobchodníky. Zatímco hodinky s rozmanitějším a obyčejnějším pozadím jsou obvykle ty, které lze nalézt na bleších trzích, v obchodech se starožitnostmi a na stránkách jako eBay.

Hodinky s historickým významem, původním zamýšleným účelem nebo původem vlastnictví někým významným mívají pro sběratele velkou hodnotu.

Posouzení stavu

Posoudit stav hodinek je umění, jehož zvládnutí může trvat roky. Ale je snadné pochopit základy a odhalit zjevné křáp od skrytého drahokamu.

První věc, kterou je třeba zvážit, je to, co můžete vidět. Došlo k nějakému poškození povrchu a vnějšího obalu, např. škrábancům, promáčklinám, odštěpkům nebo dokonce rytinám? Jak čistý je ciferník a sklíčko hodinek? Dále se podívejte trochu blíže na zadní část hodinek a strojek. Je nějaké poškození způsobené rzí nebo oxidací?

Budete také chtít zkontrolovat, zda hodinky odpovídají období, o kterém prodejce tvrdí, že z toho období hodinky pochází. A také, zda byly hodinky servisovány a byly vyměněny nějaké originální díly.

Co radím

Než si koupíte jakýkoli vintage kousek, nezapomeňte se nejdříve vzdělávat. Proveďte průzkum značky a modelu, na který se díváte. Zkontrolujte sériové číslo a zjistěte co nejvíce informací.

Podívejte se na patinu hodinek. Proč? Protože patina znamená charakter. Pokud se chystáte na vintage hodinky, kupte si kousek, který má nějakou historii. Ujistěte se, že hodinky nebyly vyleštěné, aby vypadaly jako nové, nebo že ciferník, ručičky nebo jiné komponenty také nejsou nové.

Za kolik se mohou prodat vintage hodinky?

Těžká otázka. Některé vintage hodinky dosahují v aukčních domech na závratné částky, protože jsou velmi vyhledávané sběrateli, kteří prahnou po jejich prestiži, historii nebo jedinečných kvalitách. Tak třeba kapesní hodinky Patek Philippe Henry Graves Supercomplication z roku 1925 vynesly na aukci Sotheby’s v roce 2014 neuvěřitelných 24 milionů USD.

Jiné historické hodinky však nejsou podle tržních standardů považovány za „výjimečné“ a nemají ani zdaleka takovou cenu. V konečném důsledku mají vaše hodinky takovou hodnotu, jakou je za ně někdo ochoten zaplatit.

Koupit dražší vintage hodinky bez rizika prakticky nejde, pokud oboru nerozumíte, na to pamatujte.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.