Jaké hodinky nosí britská královna Alžběta? A jaké další členové královské rodiny?

Estimated read time 7 min read

V tomto konkrétním článku se podíváme na život, úspěchy a sbírku hodinek jedné z nejvýznamnějších historických postav minulého století – královny Alžběty II.

Královna Alžběty II., které je 95 let, zažila během svého života neuvěřitelné množství historie a byla také její součástí, díky čemuž se stala jedinečnou a obdivovanou postavou, zejména v Británii, ve Spojených státech a Kanadě.

Podívejme se spolu na její sbírku hodinek.

Jaké hodinky jsou ve sbírce britské královny Alžběty?

Jedním z méně známých faktů o královně Alžbětě je, že je známou sběratelkou luxusních hodinek, a to již nějakou dobu.

Britská královská rodina je překvapivě nadšeným sběratelem hodinek. Mají nespočet hodinek od Patek Philippe a Cartier, a dále příležitostně hodinky značek Rolex a Omega. Rodina také vlastní některé hodně zajímavé hodinky od značek Vacheron Constantin, Audemars Piguet a Breguet. Jsou majiteli některých skutečně jedinečných hodinek.

Královna Alžběta známá tím, že má ve své sbírce tyto hodinky:

 • Patek Philippe Golden Ellipse
 • Patek Philippe 4975/1G
 • Jaeger-LeCoultre Caliber 101
 • Contemporary Jaeger-LeCoultre Caliber 101
 • Jaeger-LeCoultre Reverso
 • Vacheron Constantin
 • Omega Ladymatic
 • Audemars Piguet Jules Audemars

Je také známo, že královna Alžběta také ráda příležitostně rozdává hodinky jako dárky různým lidem. Jedny hodinky třeba dala princezně Dianě po svatbě s princem Charlesem.

Můžeme tedy říci, že královna Alžběta II. je docela sběratelkou hodinek. Podle některých odhadů měla ve své sbírce nejméně 14 velmi cenných hodinek (mnohé od Patek Philippe a Jaeger-LeCoultre, třeba konkrétně hodinky Jaeger-LeCoultre Caliber 101 měla v den své korunovace v roce 1953). Tyto hodinky, které byly vyvinuty někdy ve dvacátých letech, jsou stále považovány za hodinky obsahující nejmenší mechanický strojek na světě. Jaeger-LeCoultre pak na oslavu jejího diamantového jubilea v roce 2012 daroval královně moderní verzi Calibre 101, které můžete vidět na obrázku níže.

Jaeger-LeCoultre Caliber 101
Jaeger-LeCoultre Caliber 101, Autor: se souhlasem Jaeger-LeCoultre

Královna dříve vlastnila hodinky Vacheron Constantin, které darovala lady Dianě po svatbě s princem Charlesem.

V kolekci Jejího Veličenstva jsou také Omega Ladymatic, které vlastní od začátku sedmdesátých let, a Patek Philippe Golden Ellipse – hodinky, jejichž velký fanoušek je i kanadský rapper Drake. V posledních letech byla královna Alžběta II. viděna s hodinkami Audemars Piguet Jules Audemars.

Jaké hodinky vlastní Charles, princ z Walesu

Charles, syn královny Alžběty II., má tuto sbírku hodinek

 • Patek Philippe 3445 Calatrava
 • Parmigiani Fleurier 18K
 • Chronograf Parmigiani Fleurier Toric.
 • Jaeger-LeCoultre Reverso
 • Cartier Santos
 • Hamilton RAF Pilot’s Chronograph
 • Patek Philippe 2503
 • vlastní unikátní hodinky Breguet
 • Patek Philippe Disco Volante 255

Stejně jako jeho matka, je i princ Charles vášnivým sběratelem hodinek. Princ z Walesu také zaškrtává pomyslná políčka Cartier, Jaeger-LeCoultre a Patek Philippe, ale má také v oblibě hodinky Breguet, Hamilton a Parmigiani.

Švýcarská značka Parmigiani vyrábí výjimečné a originální hodinky, které by neměly chybět žádnému sběrateli ani milovníkovi luxusu. Vzácné hodinky Fleurier Toric se zlatým pouzdrem a černým koženým řemínkem jsou Charlesovými hodinkami už mnoho a mnoho let.

Parmigiani Fleurier
Parmigiani Fleurier, Zdroj: se souhlasem šperkařské firmy BENY

Kolekce hodinek Prince z Walesu také obsahuje unikátní hodinky Breguet, které mu společnost darovala jako dárek k 60. narozeninám, Patek Philippe Disco Volante, které vlastní již od mládí, Hamilton RAF Pilot’s Chronograph, které dostal na začátku sedmdesátých let při výcviku tryskového pilota a Jaeger-LeCoultre Reverso.

Princ William, vévoda z Cambridge

Sbírání hodinek se (možná jen zdánlivě) netýká mladších generací rodiny, protože třeba princ William nosí vždy hodinky Omega Seamaster Professional 300M. A to při každé příležitosti.

Omega Seamaster Professional 300M
Omega Seamaster Professional 300M, Zdroj: se souhlasem OMEGA®

Hodinky byly darem od jeho matky a byly na zápěstí vévody z Cambridge takřka při každé důležité události, od svatby s Kate Middleton až třeba po premiéru filmu No Time To Die.

Princ Harry, vévoda ze Sussexu

Harry nosí zejména tyto hodinky:

 • Rolex Explorer II
 • Breitling Aerospace Avantage

Williamův bratr Harry je známý tím, že nosí několik různých hodinek. První je jeho limitovaná edice Rolex Explorer II, která byla součástí speciální objednávky 48 exemplářů, které dostali členové jeho pluku útočných vrtulníků Apache. Původní Explorer byl vytvořen společností Rolex na oslavu sira Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye, kteří se stali prvními muži, kteří dosáhli vrcholu Mount Everestu v roce 1953.

Princ Harry také nosí speciální verzi Breitling Aerospace Avantage, která byla také předána pilotům Apache, kteří létali v bojových misích. Na ciferníku je vyobrazení vrtulníku Apache na pozici 3 hodin a Army Air Corps Wings na pozici 9 hodin.

Catherine, vévodkyně z Cambridge

Ta má hodinky Cartier Ballon Bleu.

Vévodkyni z Cambridge můžete zahlédnout pouze s jedněmi náramkovými hodinkami, 33mm Cartier Ballon Bleu s pouzdrem z nerezové oceli a stejným řemínkem. Hodinky mají stříbrný ciferník a modré ručičky ve tvaru meče, které doplňují její safírový zásnubní prsten.

Meghan, vévodkyně ze Sussexu

Má tyto hodinky:

 • Cartier Tank
 • Cartier Tank Francaise

Vévodkyně ze Sussexu vlastní pár hodinek Cartier Tank. První jsou její vlastní hodinky, dvoubarevný exemplář zakoupený, když hrála v televizním pořadu Suits, se zprávou „To MM, from MM“ vyrytým na zadní straně pouzdra. Stejné hodinky nosí její postava z obleků, Rachel Zane.

Cartier Tank Francaise
Cartier Tank Francaise, Zdroj: Se souhlasem firmy Cartier

Druhé hodinky Cartier Tank Meghan Markle, celozlaté Francaise, dříve patřily princezně Dianě. Příběh vypráví, že to byl původně princ William, kdo převzal hodinky po smrti své matky v roce 1997, než je dal princi Harrymu výměnou za zásnubní prsten Kate Middletonové.

Cartier Tank pochází z roku 1918 a čerpá designovou inspiraci z tehdy nových vojenských tanků Renault, které viděl Louis Cartier během první světové války. Mezi další celebrity, které nosí Cartier Tank, patří Jackie Kennedy, Yves Saint Laurent a Andy Warhol. Tank Francaise byly představeny v roce 1996.

Princezna Diana

>Princezna Diana měla tyto hodinky:

 • Cartier Tank Francaise
 • Cartier Tank s řemínkem z aligátora
 • Patek Philippe Calatrava 3618
 • Vacheron Constantin 4481

A konečně princezna Diana měla také působivou sbírku hodinek. Už jsme ve článku zmiňovali Cartier Tank Francaise, který nyní nosí Maghan Markle, ale Diana měla také druhé Cartier Tank, s řemínkem z aligátora.

Diana také nosila diamantové Vacheron Constantin z roku 1947, který jí darovala královna, a zlaté Patek Philippe, který jí daroval princ Charles.

Jako zajímavost uveďme, že Diana nosila dvoje hodinky Patek Philippe na jednom zápěstí (často proto, aby přinesla štěstí princi z Walesu během jeho zápasů v pólu v 80. letech).

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.