Podle těchto 6 znaků poznáte kvalitní hodinky

Estimated read time 6 min read

Co dělá kvalitní hodinky kvalitními hodinkami? Každý na to má trošku jiný pohled a názor. My jsme sepsali na toto téma několik bodů, které jsou dle nás důležité.

Znak první: Hmotnost hodinek

Těžké jsou dobré. Těžké jsou spolehlivé. Pokud tyto hodinky nefungují, můžete do nich vždy zasáhnout. Guy Ritchie možná mluvil o zbraních, když napsal, že váha je známkou spolehlivosti, ale platí to také pro hodinky. Pravdou je, že kvalitní hodinky by se měly jít na ruce trošku cítit. Komponenty a součásti, z nichž jsou vyrobeny hodinky, jsou extrémně složité a zabírají hodně místa a hmotnosti. Když si je nasadíte, měly byste cítit, že to jsou skutečné hodinky, ne hračka. Jasně, hmotnost není ani zdaleka jediný ukazatel, ale až budete jednou svému synovi či vnukovi dávat svoje hodinky, tak ať se váš vnuk nezeptá, kde že je zbytek. Na to pozor 🙂

Znak druhý: Název, značka a tradice

Hodinky renomované značky budou vždy lepší, než hodinky, které nemají v zádech její tradici a pověst. Tradice prostě otevírají cestu k tomu, aby se z běžných hodinek staly hodinky mimořádné. Například během druhé světové války byli zajatým britským důstojníkům zabaveny náramkové hodinky. Když to zakladatel Rolexu Hans Wildorf zjistil, nabídl spojeneckým vězňům hodinky na objednávku, a zaplatí, vyhrají-li spojenci válku. V rámci tohoto programu bylo odesláno více než 3 000 hodinek a reputace Rolexu takto velmi vzrostla. Hodinky jsou něco, jejichž legenda by vás měla přežít. Je vážně nepravděpodobné, že by někdo na vašem pohřbu bojoval o to, kdo dostane vaše nová Casia.

Dobré hodinky bez dobré značky jsou právě jen dobré hodinky. Ale hodinky, které nesou značku renomovaného výrobce, se okamžitě promění ve skvělé hodinky.

Znak třetí: Švýcarská značka – je to marné, švýcary jsou švýcary

Švýcarská vláda vyvinula maximální úsilí, aby zajistila, že pouze hodinky, které splňují jejich přísné standardy, budou označeny jako švýcarské. Z právního hlediska mohou značku „Swiss Made“ nést pouze hodiny a hodinky, jejichž strojky byly ve Švýcarsku smontovány a zkontrolovány. Ty, které byly vyrobeny pomocí švýcarských součástek, ale smontovány byly jinde, nesou označení „Swiss Movement“. Jasně, i společnosti mimo Švýcarsko mohou nést své vlastní silné hodinářské tradice, to je jasné. Ale nejjistější známkou kvality a spolehlivosti jsou dvě jednoduchá slova: „Swiss Made“.

Znak čtvrtý: Přesnost

Je zřejmé, že hodinky by měly být schopny udržet čas po přiměřeně dlouhou dobu. Hodinky běžící na křemenném strojku jsou udržovány přesné díky oscilaci pečlivě broušeného křemenného krystalu, tak méně přesné mechanické hodinky jsou stále standardem luxusu. Tyto hodinky běží na přesných pohybech složité řady ozubených kol a pružin.

U hodinek, které běží na křemenném strojku, je udržována přesnost díky oscilaci křemenného krystalu.

Nejpřesnější hodinky na světě procházejí přísným testováním a nazývají se chronometry. Hodinky švýcarské výroby jsou testovány oficiálním švýcarským institutem pro testování chronometrů. Certifikace, jako jsou tyto, mohou znamenat rozdíl mezi hodinkami, které vydrží zub času, a hodinkami, které vaše vnoučata budou muset každý týden opravovat.

Znak pátý: Bez tikání

Kvalitní hodinky při tikání nikdy nevydají ten zvuk tik-tak. To je to, co odlišuje kvalitní hodinky od ostatních. Malá ručička hodin, která měří sekundy, hladce klouže, a vůbec nevydává žádný zvuk. Ve skutečnosti všechny hodinky tikají, ale v případě kvalitních hodinek je mechanismus tak dobrý, že tikání je hladké, bezchybné a prostě ho neslyšíte.

Tikání většiny automatických hodinek není obecně slyšet, pokud nedržíte hodinky velmi blízko u ucha, a to ani v úplně tiché místnosti.

Tento bod berte spíše jako doplněk. Quartzové hodinky, které nejsou obvykle „drahé“, obvykle nevydávají tikající zvuk. Hodinky s ručním natahováním nebo automatickými strojky vydávají někdy tichý zvuk tikání, ale je obvykle patrný pouze tehdy, když držíte hodinky u ucha a pozorně posloucháte.

Moderní hodinové strojky jsou ale obecně vyrobeny tak dobře, že z nich sotva něco slyšíte.

Znak šestý: Materiál hodinek

Kvalitní hodinky musí být vyrobeny z kvalitního materiálu. Nezáleží na tom, jak skvělý je strojek nebo jak skvělé funkce hodinky nabízí, pokud je pouzdro vyrobeno z horších materiálů, tak tyto hodinky vám stejně nebudou sloužit dlouho.

Materiál jako takový do značné míry určuje cenu hodinek. Zlato, titan a platina jsou skvělé, ale takové hodinky jsou samozřejmě velmi nákladné. Nerezová ocel nabízí vysokou hodnotu za rozumné peníze díky své odolnosti a svůdnému a leštěnému vzhledu. Super je navíc to, že nerezová ocel jen zřídka způsobuje kožní alergie. Dobré značky často používají nerezovou ocel 316L, která je čistší a nabízí lepší odolnost proti korozi. Keramika je také skvělá volba.

Hodinky vyrobené z kvalitních materiálů jsou často těžší než jiné hodinky. Proto mnoho nadšenců mluví „pocitu z hodinek“. Kvalitní hodinky prostě nevypadají jako hračka, ale jako skutečné hodinky.

A co vy? Co je pro vás znakem toho, že jsou hodinky opravdu kvalitní?


  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.