8 nejlepších mluvících hodinek – nejen pro nevidomé nebo slabozraké

Estimated read time 8 min read

Hodinky pro zrakově postižené existují už opravdu mnoho let a přicházejí ve dvou základních variantách:

  • využívají možnost mluveného slova,
  • využívají braillovo písmo.

V některých případech využívají oboje.

Technologie, která umožňuje hodinám „mluvit“, existuje již někdy od 70. let 20. století, ale moderní mluvící hodinky jsou mnohem sofistikovanější. Navíc nyní integrují mnoho dalších funkcí.

Pokud vy nebo někdo ve vaší rodině bojujete s nějakým zrakovým postižením a hledáte hodinky pro nevidomé a slabozraké, které vám usnadní práci a vůbec celý život, přečtěte si náš článek o nejlepších mluvících hodinkách.

Historie „mluvících“ hodinek

V roce 1878, ne dlouho poté, co Thomas Edison vynalezl fonograf, vytvořil Frank Lambert první mluvící hodiny. Tyto hodiny nebyly vytvořeny s ohledem na zrakově postižené – ve skutečnosti v té době se na mnoha vynálezech objevovala novinka zaznamenaného zvuku. Byla to spíš taková zajímavost, než nějaká cílená pomoc zrakově postiženým.

Kromě toho, že Lambertův vynález byl prvními mluvčími hodinami, byla dříve uveden Guinnessovou knihou světových rekordů jako nejranější zvuková nahrávka na světě (do objevení dřívější nahrávky v Paříži v roce 2008).

V průběhu 20. století pokračovali další vynálezci a hodináři s vylepšováním tohoto původního návrhu. Mnoho z těchto hodinek bylo navrženo jako hračky pro děti, aby jim pomohly naučit se rozpoznávat čas, ale hodináři později pochopili, že tato technologie bude stejně užitečná jako vizuální pomůcka.

Jak technologie byla stále a stále vyspělejší, hodiny získaly větší slovní zásobu, byly schopny být i budíkem a měly i další užitečné funkce.

„Mluvící hodinky“ v dnešní době

Od doby Edisona a Lamberta se mluvící hodinky značně zdokonalily. To se asi dalo očekávat, protože hodinky obecně postupovaly co do dokonalosti v průběhu 20. a 21. století. Třeba jen z hlediska schopnosti měření času udělaly moderní náramkové hodinky ohromující skok vpřed.

Možnosti při nákupu mluvících hodinek

Některé z možností, které je třeba vzít v úvahu: náramkové hodinky nebo kapesní hodinky, natahovací nebo na baterii, velké a robustní nebo tenké a lehké – mluvící hodinky jsou k dostání v různých velikostech a tvarech – jak pro muže, tak pro ženy.

Další faktory, které přicházejí do hry, jsou trochu specifické (pro mluvící hodinky). Například nositel hodinek dává přednost mužskému nebo ženskému hlasu. Také hlasitost hodinek může být velmi důležitý faktor, v závislosti na tom, kde osoba tráví svůj čas.

Další možností, kterou je třeba mít v patrnosti je to, jak mohou být hodinky ovládány – některé hodinky mohou být ovládány hlasovými příkazy.

Pro starší osobu nebo někoho, kdo techniku moc nemusí, jsou jednodušší hodinky pravděpodobně lepší. Na druhou stranu, pro zrakově postižené osoby, které jsou stále docela aktivní a rádi používají nové technologie, existují hodinky, které mají opravdu mnoho funkcí. Všechny tyto faktory by měly být zváženy před zakoupením mluvících hodinek.

Pojďme se podívat na některé populární mluvící hodinky a na jejich vlastnosti.

Atomové mluvící hodinky Atomic

Atomové mluvící hodinky
Atomové mluvící hodinky – Five Senses

Mluvící hodinky Five Senses patří k nejjednodušším typům mluvících hodinek na trhu.Hlasová funkce je aktivována jediným velkým tlačítkem na přední části hodinek. Po stisknutí hodinky oznámí mužským hlasem čas, datum, den, měsíc a rok.

Pokud je nastaven budík, oznámí také tento čas. Nastavení časového pásma a alarmu hodinek vyžaduje stisknutí tří malých tlačítek na stranách ciferníku, což může být pro některé uživatele obtížné (i když toto nastavení je u mluvících hodinek normální).

Unisex mluvící hodinky
Unisex mluvící hodinky

Co je skvělé na hodinkách Five Senses, stejně jako na těchto Unisex mluvících hodinkách, je to, že se jedná o atomové hodinky. To znamená, že jakmile je časové pásmo zpočátku nastaveno, hodinky jsou automaticky nastaveny podle místních atomových hodin. Atomové hodiny jsou obecně nejpřesnější hodiny na Zemi, takže tyto hodinky jsou neuvěřitelně přesné a snadno se používají.

Jednoduchost hodinek Five Senses bude pro mnoho spotřebitelů lákadlem, zatímco tradiční analogový vzhled hodinek Unisex Talking Watch bude pravděpodobně přitahovat ty ostatní. Obě mají snadno čitelné ciferníky (displaye), takže pokud je zrakové postižení jen malé, bude mít uživatel také možnost vidět aktuální čas.

Dámské mluvící hodinky

I když je mnoho z mluvících hodinek na trhu obecně považováno za unisex, mnoho z nich vypadá na dámském zápěstí spíše neohrabaně – jsou velké a robustní. Existuje však několik mluvících hodinek speciálně navržených pro ženy – tyto hodinky mají opravdu menší velikosti pouzder pro elegantní, ženský vzhled. Pojďme se na některé z nich podívat.

Mluvící hodinky Simply Talking
Mluvící hodinky Simply Talking

Dámské mluvící hodinky Simply Talking mají pro ovládání funkcí jen jedno tlačítko – to pro snadné ovládání. Máte možnost přepnout z mužského na ženský hlas a ovládání je opravdu hodně jednoduché: stačí stisknout tlačítko a uslyšíte čas. Hodinky jsou dodávány v pouzdře se zlatým designem, bílým ciferníkem tvář a černými čísly na ciferníku.

Dámské mluvící hodinky TimeOptics
Dámské mluvící hodinky TimeOptics

Dámské mluvící hodinky TimeOptics přicházejí v elegantním dvoubarevném stříbrno-zlatém provedení. U těchto hodinek je možný mužský i ženský hlas. Hlas z hodinek oznamuje čas, den, datum a rok. Má také funkci alarmu a výhodou je ostrý a jasný hlas. Analogový displej má velká a tmavá kontrastní, tučná černá čísla a také kontrastní ručičky. Průměr pouzdra je 34 milimetrů, to je pro většinu žen ideální velikost a ve srovnání s některými výše uvedenými pánskými a unisexovými modely jsou toto určitě žensky vypadající hodinky.

Odolné mluvící hodinky

V dnešní době je docela snadné najít mluvící hodinky za méně než 1000 Kč, což je jistě skvělá zpráva. Bohužel, co ušetříte na nákladech, to se časem projeví. Pro většinu vlastníků mluvících hodinek, kteří budou dělat jen základní aktivity, to nebude problém. Pokud však žijete hodně aktivně, existuje u vás riziko pádu nebo nárazu do povrchů, mohou pro vás být lepší o něco odolnější hodinky.

Pojďme se podívat na pár odolných mluvících hodinek.

Mluvící hodinky značky Skmei
Mluvící hodinky značky Skmei

LED digitální vojenské hodinky od čínského výrobce Skmei mají konstrukci odolnou proti nárazům, která by měla chránit hodinky před náhodným pádem. Kromě toho se jedná o docela designově pěkné mluvící hodinky s velkým digitálním displejem a alarmem (s hudebním zvoněním, nikoli hlasem).

Uvědomte si, že zatímco je na nich napsáno „S-Shock“, rozhodně to nejsou hodinky řady G-Shock, které vyrobilo Casio.

A co vy? Jaké máte vy mluvící hodinky? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.