Jak použít hodinky jako kompas?

Estimated read time 5 min read

Náramkové hodinky jsou fakt hodně šikovné přístroje. Jistě, ukazují nám čas, některé umí také přehrát hudbu i videa nebo dokonce změří váš srdeční tep a vaše spánkové vzorce. Tyto funkce umí mnoho chytrých hodinek, je to nejnovější evoluční krok v oboru hodinářství. Je to prostě tak, že se jednoduché náramkové hodinky nestále zdokonalují. Mají nové funkce, nové možnosti. Jdou stále dál.

Věděli jste ale také to, že hodinky mohou být i fantasticky přesný kompas? Tedy za předpokladu, že jsou nastaveny přesně a jsou analogové (omlouváme se fanouškům digitálních hodinek). Jasně, některé hodinky v sobě obsahují kompasy, ale pokud znáte určitou techniku, nemusíte za tuto funkci platit peníze navíc.

Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak používat jakékoli analogové hodinky jako kompas.

Co jsou to analogové hodinky?

Až do počátku 70. let byly v podstatě všechny náramkové hodinky analogové. To znamená, že všechny hodinky měly hodinovou a minutovou ručičku. První digitální hodinky se objevily až někdy v roce 1972 a stály tisíce dolarů – v průběhu následujících deseti let byly digitální hodinky nesmírně populární a staly se postupně až směšně levné.

Bylo to zčásti kvůli quartz revoluci, která téměř svrhla hodinářský průmysl ve Švýcarsku. Nárůst prodeje quartz hodinek (na baterie) a digitálních hodinek byl takřka totožný, lidé často považovali všechny quartz hodinky za digitální. Ve skutečnosti je však mnoho analogových hodinek napájeno z baterie.

Nyní, když chápeme rozdíl, si ukážeme, jak použít jakékoli analogové hodinky jako kompas.

Jak používat hodinky jako kompas na severní polokouli

Následující trik funguje pouze tehdy, pokud jste někde na severní polokouli. Nemějte obavy, trik může být vyladěn i pro jižní polokouli, to si ukážeme později.

Zatímco tradiční kompas je manipulován magnetickými poli, která přitahují jehlu na sever, co se týče hodinek, tak v jejich případě se hodinkový kompas spoléhá na další sílu přírody: slunce.

Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste ztraceni a nemáte k dispozici klasický kompas, vše, co potřebujete, jsou spolehlivé analogové hodinky a schopnost vidět slunce. Pojďme si projít krok za krokem to, co musíte udělat.

 1. Sundejte si hodinky ze zápěstí a držte je vodorovně k zemi.
 2. Najděte si hodinovou ručičku na ciferníku a namiřte ji ke slunci.
 3. Najděte přesný střed mezi hodinovou ručičkou a 12 hodinou na ciferníku. Ten ukazuje na jih.
Hodinky jako kompas na severní polokouli
Hodinky jako kompas na severní polokouli

Stačí tři jednoduché kroky a můžete určit jih. A pokud víte, že sever je opakem jihu, jste v pohodě.

Samozřejmě, zní to hodně snadně, že? Ale spoléháte se na několik důležitých drobností. Za prvé, pokud je zamračený den, může být hledání slunce docela obtížné. S tím se toho moc nadělat nedá, ale pokud je je vidět sluneční paprsek, hledejte stín nějakého objektu. Stín bude směřovat opačným směrem než slunce (za předpokladu, že nebude mít žádný jiný zdroj světla). Tato technika také nefunguje v noci, takže budete muset počkat do úsvitu.

Jak používat hodinky jako kompas na jižní polokouli

No, a pokud budete náhodou v Austrálii nebo někde jinde na jižní polokouli, budete muset tuto techniku ​​trochu přizpůsobit. Kroky se příliš neliší, ale vyžadují malou úpravu.

 1. Sundejte hodinky ze zápěstí a držte je vodorovně se zemí.
 2. Nasměrujte značku označenou jako 12 na ciferníku hodinek na slunce.
 3. Najděte přesný střed mezi 12 na hodinkách a hodinovou ručičkou. Ten ukazuje na sever.
Hodinky jako kompas na jižní polokouli.
Hodinky jako kompas na jižní polokouli.

A je to. To je všechno. Jen jednoduchá technika, která vám umožní najít cestu domů, pokud se ztratíte v lesích (a uvidíte na slunce, a máte hodinky).

Tato technika samozřejmě funguje, pouze pokud jsou vaše hodinky přesné. Pokud budete nosit jedny z těch hodinek, které neustále nějak podivně mění čas, půjdete špatným směrem.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.