Jak správně dezinfikovat a umýt náramkové hodinky?

Estimated read time 8 min read

Potřeba sem tam vydezinfikovat náramkové hodinky není určitě nic nového pod sluncem. Je potřeba se smířit s tím, že náramkové hodinky (nebo i jiné podobně nositelné předměty) podléhají kontaminaci a je třeba je občas očistit. Když píšu tento článek, nespočet lidí se obává šíření nemoci COVID-19. Více lidí než kdy dříve se tedy mnoho lidí zajímá o ochranu před šířením virů a jiných patogenů, a proto chtěl nabídnout několik rad, jak správně sterilizovat / dezinfikovat vaše náramkové hodinky.

Abych odpověděl na otázku, jak správně dezinfikovat vaše náramkové hodinky, rozhodl jsem se požádat o radu respektované středisko servisu a oprav hodinek. Ti určitě mohou odpovědět na otázku, jak nejlépe sterilizovat náramkové hodinky.

Nejdůležitější v této diskusi není to, jak sterilizovat předměty, ale spíše jak sterilizaci udělat na náramkových hodinkách bez zbytečného rizika poškození – přeci jen náramkové hodinky jsou často jakýsi sentimentální a často i hodně choulostivý objekt. Hodinky jsou také cennými předměty, a byla by škoda, kdyby si takto někdo zničil svoje luxusní hodinky, když se je bude snažit vyčistit.

Otázky a odpovědi na téma dezinfekce hodinek

Otázka od Hodinky.info: Pokud se někdo obává, že se jeho hodinky dostali do kontaktu s virem nebo jiným infekčním agens, mohou být jeho hodinky nějak sterilizovány? Jsou všechny hodinky navrženy tak, aby je bylo možno sterilizovat, nebo jsou některé hodinky mnohem lepší volbou, pokud je jejich nositel potřebuje občas sterilizovat?

Servis hodinek: Pokud se někdo obává, že jeho hodinky byly v kontaktu s virem nebo původcem nějaké infekce, drtivá většina hodinek může být sterilizována v závislosti na jejich materiálu. Většina hodinek z ušlechtilé oceli a drahých kovů a třeba i s různými minerálními kameny nebude většinou dezinfekčních prostředků nějak ohrožena. Je však třeba postupovat opatrně, zejména pokud hodinky nejsou odolné vůči vodě.

Hodinky se dají jemně vydrhnout jemným kartáčkem.
Hodinky se dají jemně vydrhnout jemným kartáčkem.

Otázka od Hodinky.info: Tradiční způsoby, jak sterilizovat předměty, je jemně je drhnout isopropylalkoholem nebo pak jejich vaření. I když tyto techniky mohou velmi dobře pomoci při sterilizaci náramkových hodinek, mohou je také v průběhu procesu poškodit. Vzhledem k tomu, že náramkové hodinky jsou někdy choulostivé a často hodnotné položky, jaká je preferovaná technika používaná k jejich sterilizaci?

Servis hodinek: Pro řádnou sterilizaci a dezinfekci hodinek je důležité před samotnou sterilizací nejprve očistit všechny hrubé nečistoty. Chcete-li tak učinit, a pokud jsou hodinky odolné vůči vodě, doporučujeme vyčistit pouzdro a kovový náramek teplou vodou a jemným mýdlem a velmi měkkým kartáčkem na zuby. Používání vody s teplotou nad 90 stupňů způsobuje riziko roztahování těsnění, čímž se pak zase zhoršuje odolnost vůči vodě a obecně se to nedoporučuje. Proto se vaření vašich náramkových hodinek ve vodě za účelem sterilizace určitě nedoporučuje, protože by mohlo dojít k poškození při vystavení tak vysokým teplotám.

Jakmile jsou hodinky čisté od hrubých nečistot, doporučujeme je sterilizovat vysoce kvalitním alkoholem, který obsahuje nejméně 60% alkoholu, nanesením na vatový tampón a otřením povrchu hodinek. Buďte opatrní, abyste hodinky příliš dlouho netrápili třením nebo vystavení isopropylalkoholu, protože i toto by to mohlo ohrozit těsnění hodinek.

Je také důležité si uvědomit, zda hodinky obsahují jiné materiály, jako je plast, keramika, uhlíkové vlákno nebo jakýkoli jiný druh povlaku – pokud ano, je třeba se vyhnout isopropylalkoholu, ten se na tyto materiály obecně nedoporučuje. V takovém případě je nejmoudřejší zvolit jemné mýdlo a teplou vodu jako čisticí roztok.

Otázka od Hodinky.info: S ohledem na to, že nejste lékaři, jste nějak obeznámeni s jakýmkoli konkrétním materiálem hodinek nebo řemínků hodinek, které jsou známé svou mikrobiální odolností? Hodinky z jakých materiálů používají třeba lékaři? Máte s tímto nějakou zkušenost?

Servis hodinek: Je důležité, aby odborníci v oblasti medicíny měli a používali hodinky, které se snadno čistí a které se jsou vyrobeny z materiálů, které lze účinně dezinfikovat a čistit. Hodinky z nerezové oceli s kovovými řemínky, kde je řemínek vyroben z velkých článků, nebo silikonové pásky, jsou u těchto profesí určitě nejžádanější. Síťovaná nebo pletená nerezová ocel není tak snadno čistitelná a může zachytávat nečistoty v jemných mezerách mezi spoji a neměla by se pro tento druh práce moc brát v úvahu.

Otázka od Hodinky.info: Můžete uvést příklady hodinek a řemínků, kterým by bylo nejlepší se vyhnout, pokud by nositel potřeboval udržovat sterilní prostředí v oblasti zápěstí? Jaké jsou materiály na hodinkách, které nelze jednoduše, bezpečně a opakovaně sterilizovat?

Servis hodinek: Je to jak říkáte, pro nejlepší podporu sterilního prostředí v oblasti zápěstí je důležité se vyhnout určitým materiálům, které nelze snadno čistit, sterilizovat a nebo dezinfikovat. Největší obavy panují u hodinek s nylonovými, koženými a textilními řemínky. Tyto materiály obvykle nelze čistit nebo sterilizovat (dlouhodobě, opakovaně) bez ovlivnění nebo poškození materiálu. Mezi další módní řemínky patří pletivové nebo pletené struktury řemínků. Ani ty nejsou v tomto ohledu moc vhodné, protože se na nich snadno shromažďují nečistoty a jejich čištění je obecně o dost náročnější.

Otázka od Hodinky.info: Je sterilizování a čištění náramkových hodinky něco, co můžeme dělat sami doma? Nebo spíše potřebujete speciální vybavení? Může klasická opravna hodinek poskytovat službu sterilizace hodinek nebo to není něco, co se obvykle lidem v ČR nabízí?

Servis hodinek: Sterilizace náramkových hodinek je něco, co může kdokoli dělat doma, aniž by bylo potřeba nějakého extra speciálního vybavení. Pokud jste schopni dostat své hodinky do správného servisního střediska, mohou vám jistě poskytnout důkladnější proces sterilizace, protože jsou schopni rozebrat všechny komponenty, které jsou náchylné k zadržování nečistot pro komplexnější čištění. Mít přístup k ultrazvukovému čističi a parnímu čističi také umožňuje hodinky lépe vyčistit. Většina renomovaných servisních středisek toto vybavení skutečně má.

Otázka od Hodinky.info: Myslím, že dává smysl, aby náramkové hodinky byly v jistém smyslu sterilní, pokud u lidí existuje zvýšený strach z virů a jiných infekčních chorob. Slyšeli jste někdy o hodinkách, jejichž nečistota vedla k někomu, kdo onemocněl? Byly některé z hodinek tak špinavé, že se vám tímto vryly do paměti?

Servis hodinek: Pokud se zaměříme na poslední dobu, přenos nového koronaviru na osoby z povrchů kontaminovaných virem je skutečně často zmiňován. Ale během mých 45 let,kdy pracuji jako hodinář, jsem nikdy neslyšel o nikom, kdo by onemocněl ze špinavých hodinek. Dával bych si ale pozor na chytré hodinky, kterých se hodně dotýkáme. Tam nebezpečí dle mého číhat může.

Nakonec si musíme uvědomit, že hodinky se nosí na jedné z nejvíce exponovaných částí našeho těla a jsou vystaveny všem druhům nečistot a špíny, vždy by mělo být zváženo správné čištění a jejich sterilizace.

Existují jedny konkrétní hodinky, na které nikdy nezapomenu. Přišel pán, že mu je spolkl pes.

Snad jste si z tohoto článku něco odnesli. Moje doporučení? Čistěte hodinky velmi jemným kartáčkem na zuby a mýdlem nebo nějakým, k tomu určeným přípravkem. Máte draží hodinky? Svěřte je odborníkům.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.