Jak vybrat outdoorové hodinky ideální pro turistiku? 10 tipů

Estimated read time 10 min read

V dnešní době je trend takový, že někteří lidé vlastně ani hodinky nepotřebují, ale dávají přednost mobilnímu telefonu. Prostě jen sáhnou do kapsy a hned ví, kolik je hodin. Jak byste si tedy mohli vybrat ty nejlepší outdoorové hodinky, když je vlastně ani nepotřebujete, že? Ale pozor. Právě hodinky v přírodě, a v outdoorovém prostředí obecně, nabývají na daleko větším významu, než je pouhé sledování času. Mohou vám dokonce pomoci přežít v přírodě (když půjdu až do extrému).

Pokud jste si zkoušeli pořídit takové outdoorové (turistické) hodinky, pravděpodobně už víte, že proces výběru není příliš jednoduchý. Pokud nevíte, co přesně hledáte, vaše šance, že si domů odnesete ty nejlepší outdoorové hodinky, budou opravdu mizivé. V tomto článku vám poskytneme několik tipů a podíváme se na to, jak takové dobré outdoorové hodinky vybrat.

Co by outoorové hodinky měly umět?

Když hledáte outdoorové hodinky, musíte si dávat pozor na 3 hlavní vlastnosti. Jedná se o výškoměr, barometr a kompas. Pravděpodobně si položíte otázku: „Jak mi tyto funkce vlastně pomohou?“. Níže vám řeknu, proč je fajn tyto funkce u hodinek mít.

1. Výškoměr

Jak už název této funkce napovídá, pomáhá vám určit nadmořskou výšku, v které se nacházíte. Jinými slovy, využívá tlak vzduchu k výpočtu vaší přibližné výšky nad hladinou moře. Při pěší turistice je znalost vaší výšky nad hladinou moře stejně důležitá, jako znalost vašeho směru. Některé hodinky vám umožní pouze zobrazit aktuální nadmořskou výšku, zatímco jiné vám umožní nahrát údaje o nadmořské výšce do počítače. To, jaké hodinky s výškoměrem budete chtít, bude záviset hlavně na vašich preferencích. Pokud jste datový narkoman, jako jeden můj kamarád, nahrání dat do počítače určitě budete potřebovat 🙂

Jasně, asi neplánujete pěší túru na Annapurnu, takže výškoměr bude u hodinek spíš pro zajímavost. Ale pokud jste skutečně milovník hor a výšek, výškoměr si u hodinek zamilujete.

2. Barometr

Trčet uprostřed lesa v bouřce není vůbec žádná legrace. Účelem barometru je pomoci vám určit, kdy přichází bouře, abyste mohli najít úkryt. Barometr změří atmosférický tlak, aby určil, zda přichází bouře nebo ne. Když tlak náhle klesne, budete vědět, že je na cestě dost pravděpodobně bouřka. Některé hodinky budou mít i výstrahu před bouřkou (třeba vibrací). To je někdy nezbytné, protože na hodinky prostě nekoukáte neustále.

3. Kompas

Při pěší turistice kompas prostě potřebujete. Díky tomu je tato funkce jednou z nejdůležitějších funkcí outdoorových hodinek. Téměř každé outdoorové hodinky mají v dnešní době kompas. Některé hodinky však budou mít kompasy, které jsou lepší než jiné. Pokud mají například hodinky 2D kompas, tento kompas nebude dobře fungovat, pokud nebudou hodinky v dokonale vodorovné poloze. Pokud mají vaše hodinky 3D kompas, bude fungovat i bez ohledu na úhel. Lepší je mít na hodinkách samozřejmě 3D kompas.

4. GPS

Hodinky s GPS jsou určitě ty, které byste rádi měli na zápěstí. GPS vám pomůže zejména při pěší turistice v odlehlých a neznámých oblastech. Pomocí GPS vám hodinky ukáží, kudy máte jít. Tato funkce má ale ještě i další využití, než jen když vám hodinky dávají vědět, kterou cestou nebo trasou se vydat. Tato funkce vám umožní sledovat i další důležitá data, jako je vzdálenost, aktuální poloha a rychlost pohybu.

5. Konektivita

Je celkem důležité mít možnost propojit outdoorové hodinky s počítačem nebo chytrým telefonem. Někdy může být jednoduše nutné vyměňovat data mezi těmito zařízeními. Možná nechcete stále kontrolovat svůj smartphone, když jste venku v přírodě, ale přesto chcete vidět, kdo vám volá, přijímat textové zprávy a oznámení z telefonu. Toho lze dosáhnout, pokud je možné synchronizovat outdoorové (turistické) hodinky s vaším chytrým telefonem. Také možná budete chtít nahrát data, jako je vzdálenost, nadmořská výška a trasy, do vašeho notebooku, až se vrátíte domů. Pamatujte na mého kamaráda datového narkomana? Ten se v těchto datech a statistikách doslova vyžívá.

6. Outdoorové hodinky musí být odolné

Při zvažování, jak odolné jsou outdoorové hodinky, je třeba zvážit různé věci. Patří mezi ně hlavně odolnost proti poškrábání a vodě. Při pěší turistice pravděpodobně narazíte na drsné podmínky a dokonce dojde i k náhodným pádům. S hodinkami tak „škrknete“ o kámen nebo skálu ani nevíte jak. Skvělé hodinky by měly mít vodotěsnost do 100 metrů (ale i hodinky, které jsou dobré na 30 metrů, jsou pravděpodobně dost dobré na to, aby byly outdoorovými hodinkami). A skvělé outdoorové hodinky by měly mít schopnost odolat nízkým teplotám. Neměly by v zimě tuhnout, ani se vypínat (restartovat).

U skutečně odolných konstrukcí hledejte standardy MIL-SPEC (United States Military Standard). Hodinky s certifikátem MIL-SPEC splňují ty nejpřísnější normy. Řada zemí představuje později své vlastní normy a testy, avšak MIL-SPEC jsou stále považovány za nejpřísnější, nejserióznější a nepodstatnější.

7. Baterie & životnost baterie

Není nic otravnějšího než vybité hodinky, na které jste odkázáni uprostřed vaší túry. Než hodinky zaplatíte, ujistěte se, že vydrží opravdu dlouho, než je budete muset dobít. Ještě lepší je, když si můžete dovolit vybrat hodinky na solární pohon. Solární hodinky se vždy samy dobijí, pokud jsou vystaveny světlu. Ty berte! Koukejte také na automatické hodinky – automaty jsou totiž poháněny samonatahovacím mechanismem, kdy se při pohybu ruky točí rotor, který zajistí natáhnutí pera v perovníku stroje. Životnost stroje je 80 – 100 let bez nutnosti výměny baterie, u elektronického 25-30 let s nutností výměny baterie po jejím vybití.

Pokud jde o nejlepší outdoorové hodinky, měly by být automatické nebo solární.

8. Styl a design hodinek

Asi nechcete mít na zápěstí velmi objemné a velké hodinky. Koneckonců, jste na pěší turistice. Nechcete mít na zápěstí těžké hodinky, u kterých máte pocit, jako by vám někdo trhal ruku. Nejlepší turistické hodinky by měly být celkem lehké.

No a pokud plánujete nosit své outdoorové hodinky, i když nejste venku na túře, kupte si hodinky, které alespoň trošku doplní váš styl. Místo toho, abyste hledali hodinky ve stylu přežití, hledejte hodinky, které mají vlastnosti pro přežití v přírodě, ale stále vypadají skvěle na vašem zápěstí. Což už je dneska vlastě většina takových hodinek.

9. Dobrá čitelnost hodinek

Ujistěte se, že ručičky hodinek jsou pokryty fluorescenční vrstvou. Když se v noci podíváte na hodinky, dejte pozor, aby bylo jasné, která ručička je která – je překvapivě snadné udělat chybu! Mnoho hodinek má i funkce pro slabé osvětlení, některé outdoorové hodinky jsou také podsvícené – zmáčknete tlačítko a vše se zezadu osvítí. V no na horách, v naprosté tmě, toto hodně oceníte.

10. Cena

Přiznejme si to, turistické hodinky mohou mít všechny funkce, které budete při své túře potřebovat. Pokud však tyto hodinky mají cenu, která je mimo váš dostupný budget, budou k ničemu. Obecně platí, že cena položky bude odpovídat její kvalitě. To vám napovídá, že byste si neměli kupovat hodinky jen na základě skutečnosti, že jsou levné. To platí asi u každého produktu. Úplně levné outdoorové hodinky ale nepořídíte, s tím počítejte.

11. Vyměnitelný řemínek hodinek

Řemínek hodinek se časem poškodí. Zvláště u outdoorových hodinkách si můžete být jisti, že k tomu dojde. Takže byste si měli vybrat řemínek hodinek, který bude nejen vyroben z pevného materiálu, ale měli byste zvážit i to, jak dobře a snadno jde řemínek vyměnit, aniž byste jej museli nosit do hodinářství. V tomto případě se poohlédněte po modelech s jednoduchým úchytem řemínku, kde snadno – a levně – vyměníte řemínek, který jste si na skalách natrhli.

Analogové nebo digitální outdoorové hodinky?

Pokud nepotřebujete všechny vymoženosti moderních hodinek, vyberte si analogové hodinky (tradiční hodinová a minutová ručka). Musíte si položit otázku, zda opravdu potřebujete odpočítávací měřič, stopky, výškoměry, barometry. Pokud ne, i analogové outdoorové hodinky jsou super.

Nejen, že jsou analogové hodinky snadno čitelné na první pohled, můžete je v případě potřeby použít i jako základní kompas. Jednoduše držte hodinky před sebou, namiřte malou ručičku na slunce a přímka mezi hodinovou ručičkou a 12 hodinou na ciferníku ukazuje na jih. Nyní to udělejte s digitálkami! 🙂

A přidám i několik tipů na nejlepší outdoorové hodinky:

  • Garmin Instinct GPS Watch
  • Casio Pro Trek PRG-270-1
  • Suunto Core Watch
  • Garmin Fenix 6x Pro
  • The Nomatic Watch
  • Suunto 7 GPS Fitness Watch
  • Casio G Shock Mudmaster GG1000
  • Garmin Marq Adventurer Watch

A jaké outdoorové hodinky zdobí vaše zápěstí?

A dále si o hodinkách přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.