Jaké výhody mají gumové řemínky hodinek?

Estimated read time 8 min read

Jaký byste řekli, že je nejlepší druh řemínku na hodinky? Pravděpodobně si řeknete, že každý řemínek nebo náramek má svou výhodu, ať už se jedná o kovový, kožený řemínek nebo ten z gumy. A nemýlíte se! Každý z těchto řemínků má své pro a proti a také slouží k různým účelům. A v tomto článku se zaměříme na gumové řemínky k hodinkám.

Bývaly doby, kdy byl gumový řemínek na hodinkách nepříjemně lepkavý, neprodyšný, se sklonem k praskání. Prostě byl věcí, kterou na hodinkách spíš nechcete. Obecně to nebylo ani to nejstylovější příslušenství k hodinkám. Ale to bylo před mnoha lety a věci se mění.

Za posledních 50 let nastala úžasná revoluce v materiálech a výrobě, což znamená, že nyní je na trhu obrovský výběr vysoce kvalitních, hodně pevných řemínků z přírodní a syntetické pryže. Ano, teď jsou dokonce dostupné v různých designech, barvách i vzorech – jsou tedy i celkem stylové. Zatímco gumové řemínky na hodinky začaly jako nepohodlný materiál, který měl tendenci praskat na slunci nebo se lepit, když se zpotíte, vyvinuly se od té doby ve stylové doplňky k hodinkám.

Podívejme se v tomto článku na gumové řemínky hodinek podrobněji.

Gumové řemínky hodinek jsou ideální zejména na sport – jsou třeba jedním z nejlepších řemínků na hodinky, které se nosí při potápění.

Existují různé typy pryže používané pro gumové řemínky hodinek

Obecně mohou být gumové řemínky hodinek vyrobeny z přírodního nebo syntetického materiálu. I když jsou tyto materiály dobré, liší se kvalitou a cenou.

Přírodní guma (kaučuk)

Přírodní kaučuk, vysoce elastický a levný na získávání a zpracování surovin, je snadno dostupným zdrojem přírodní gumy, která se používá i na řemínky na hodinky. Jeho nízká cena ho činí vhodným a životaschopným pro hromadnou výrobu, ale nenajdete ho v špičkových (high-end) hodinkách.

Proč? Důvodem je, že přírodní kaučuk není tak odolný vůči potu jako jiné druhy. Při nošení v horkých dnech vám bude připadat obzvlášť nepohodlný. Má také tendenci se rychleji rozkládat na slunci, protože UV paprsky snadněji rozkládají jeho polymery.

Silikonové řemínky

Silikon je syntetická forma kaučuku, který překonává mnohé z limitů přírodního kaučuku. Je voděodolný a vhodný pro použití i u ​​potápěčských hodinek a je také skvělý v odolnosti proti teplu a světlu, takže se dobře hodí i ke sportovním hodinkám. Dá se snadno tvarovat a barvit, což je super i pro výrobce – mohou tvořit mnoho barevných a zábavných designů gumových řemínků hodinek.

I tak nejsou silikonové řemínky hodinek úplně pro každého z nás. To znamená, že silikonové řemínky nejsou odolné vůči oleji, což z nich dělá nevhodnou volbu pro lidi, kteří mají mastnou pleť. Takový řemínek se pak může velmi lepit, můžeme se cítit jakoby ulepeně. Silikonový řemínek je také známý magnet na prach a vlákna. Silikonové řemínky hodinek jsou kladně nabité, díky čemuž opravdu snadno přitahují nečistoty.

Pryž (syntetický kaučuk) FKM

FKM je vysoce kvalitní syntetický kaučuk s využitím v automobilovém a dokonce i leteckém průmyslu. Je extrémně odolný vůči olejům, teplu, vysokému tlaku a dokonce i chemikáliím, přičemž úrovně odolnosti téměř dosahují úrovně ocelových materiálů. Obvykle tento materiál můžete vidět v o-kroužcích a těsněních automobilů, v hřídelích nebo palivových hadicích nebo v jiných elektrických konektorech. Pracuje při teplotách mezi -40°C až +200°C. Ne že byste třeba v těchto teplotách své hodinky nosili, ale tento materiál se tím může chlubit (je to i fajn pro marketing) – chlubí se tím, že svede to, co nesvedou jiné materiály řemínků hodinek.

Tento typ pryže se také nazývá VITON a používá se jako synonymum pro FKM, i když je to ve skutečnosti registrovaná ochranná známka společnosti, která původně vyvinula pryž.

Pokud jde o hodnocení nejlepšího možného materiálu pro řemínky hodinek, FKM jde v seznamu velmi vysoko, ne-li úplně nahoře.

PAMATUJTE: Pro formální příležitosti se gumový řemínek prostě nehodí.

Proč vlastně nosit gumový řemínek k hodinkám?

Gumové řemínky jsou cenově dostupné

Ve srovnání s koženými a ocelovými náramky je guma celkem ekonomickou volbou. Gumové řemínky jsou prostě levnější. Díky přístupnosti materiálu a optimalizované výrobě pryže šetří naši peněženku. A co víc, gumové řemínky jsou také odolné a jeden řemínek vám vydrží roky, než si budete muset pořídit nový. To je taky plus, když bereme v potaz finanční stránku věci.

Jsou omyvatelné

Ocelové řemínky nejsou vždy voděodolné a nylonové/NATO řemínky mohou zachycovat nečistoty v látce, pokud nejsou řádně vysušeny. Raději ani nezačínejte namáčet kůži! Na rozdíl od jiných řemínků jsou gumové řemínky hodinek snadno omyvatelné a většina skvrn z nich jde dolů jen pomocí tekoucí vody. Žádné obavy z rezivění nebo zkřehnutí – navíc gumové řemínky vždy mohou vypadat jako nové.

Mohou mít super vzory a krásné barvy

Vzhledem k tomu, že se gumové řemínky tvarují snadněji a levněji než ostatní, tak mohou mít různé vzory a barvy. Chcete tlumený vzhled černého minimalistického řemínku? Můžete! Chcete jasně oranžový nebo fosforový řemínek se složitými vzory, který lze snadno zahlédnout i v davu lidí? Můžete ho v klidu mít. Zde se opravdu fantazii meze nekladou. Nebo chcete řemínek s malinkými dírkami? Malinkými trojúhelníčky? V pohodě, guma na řemínku toto umožňuje.

Jsou velmi odolné vůči mnoha živlům

Ať už si je vezmete s sebou na pláž nebo na trek do hor, gumový řemínek k hodinkám v těchto podmínkách bude fungovat mnohem lépe než kovový nebo kožený řemínek. Gumové řemínky jsou pružné a nevadí jim nárazy ani rýhy, jsou odolné vůči teplotám, nechytají se na ně nečistoty a prach a jsou lehké. Nebude vám příliš horko při jejich nošení v horkém letním dni ani nebudou příliš studené v chladném večeru. Je to všestranný materiál pro každou příležitost.

Na gumový řemínek může v pohodě přijít voda, je voděodolný
Na gumový řemínek může v pohodě přijít voda, je voděodolný, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Gumové řemínky hodinek jsou nejen cenově dostupné, ale mají také super výdrž a dlouho vám vydrží (mají fakt dlouhou životnost).

Jaký řemínek je nejlepší pro potápěčské hodinky?

Hledáte svatý grál gumových řemínků? Když chcete vysoce kvalitní potápěčský řemínek pro hodinky, měli byste jít po FKM. Zkratka pro „Fluoroelastomer“, je to syntetická pryž na bázi uhlíku se všemi vlastnostmi, které byste chtěli mít u řemínku hodinek:

 • Odolný vůči chemikáliím, kyselinám
 • Odolný i při extrémních teplotách
 • Nestárne tak rychle jako jiné typy pryže
 • Měkký na dotek, ale ne lepivý a lehký na zápěstí
 • Nezpůsobuje kožní vyrážky
 • Velmi snadno se čistí

Není to jen řemínek na potápěčské hodinky, je také docela praktický pro průměrného fanouška hodinek. No řekněte sami, kdo by nechtěl řemínek, který je pohodlný, lehký, odolný a je připravený na jakékoli prostředí, ve kterém se můžete ocitnout? Ať už preferujete potápění, army výlet ho hor, koupel v místním rybníku nebo na bazéně, nebo třeba i hodinky pro běžné nošení, zjistíte, že gumové řemínky FKM jsou dobrou volbou. Jen je nenoste do nóbl společnosti a na nějaké společenské akce, tam se tyto řemínky moc nehodí. Ne, k obleku fakt nepadnou. Pro formální příležitosti se gumový řemínek prostě nehodí. Ale ať už míříte do posilovny nebo se chystáte na hlubinné potápění, gumový řemínek je chytrou volbou.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.