Jak zkrátit nylonový řemínek NATO u vašich hodinek?

Estimated read time 4 min read

Řemínky NATO u hodinek jsou někdy možná až příliš dlouhé a na zápěstí bývají někdy dost objemné. Ale víte co? Takové mají být a je to tak dobře. A proč? Jsou totiž určeny k tomu, aby se daly nasadit přes vojenské oblečení.

Tato skutečnost vlastně NATO řemínky dnes dělá cool a populárními. Takže než se vrhnete na nůžky nebo nože, zkuste třba nejdříve zastrčit dlouhý konec řemínku zpět do držáku a uvidíte, jestli s tím dokážete žít. NATO řemínky hodinek opravdu mají být dlouhé.

Jinými slovy, pokud si zkracujete řemínek NATO, protože chcete, aby jste ho nosili jako normální řemínek hodinek, trochu vám uniká smysl NATO. A pozor. I když ho chcete zkrátit, tak si dejte pozor, většina zkrácených NATO řemínků nakonec vypadá dobře, ale výsledek může také vypadat celkem amatérsky omšele, pokud není vše provedeno dokonale. Tak na to pozor, abyste zkracování potom nelitovali.

Někdy se však může stát, že šířka vašeho zápěstí a délka NATO si spolu nesednou, takže zbytek NATO řemínku se nedá snadno zastrčit. To je pak příklad rozumného důvodu pro zkrácení řemínku.

Vlastně existuje mnoho možných metod zkrácení NATO řemínku, ale zde je jeden jednoduchý.

Následující technika zahrnuje ostrou čepel a oheň. Buďte opatrní a pokračujte na vlastní nebezpečí 🙂

Ořezáváme NATO řemínek hodinek

Co budete potřebovat k oříznutí nylonového řemínku NATO:

 • Žiletka nebo velmi ostrý nůž
 • Zapalovač (nejlépe takový ten tryskový)
 • Fixu
 • Kolečko na klíče

A toto jsou jednotlivé kroky:

1. Určete a označte požadovanou délku

Nejlepší je to udělat tak, že si jej nasadíte na zápěstí, abyste přesně věděli, kde chcete, aby pásek končil. Udělejte malou značku fixou na spodní straně popruhu.

Označte jemně fixou
Označte jemně fixou, zdroj obrázku: Pavel Horelica

2. Zajistěte konec popruhu

Kolečko na klíče vám pomůže získat rovnoměrně zaoblený tvar až do konce tím, že řemínek vsunete mezi dráty kolečka, které by mělo pevně držet na místě. Někteří lidé používají dvě mince k „zasendvičování“ řemínku a jeho zajištění pomocí svorek. Pokud chcete rovný nebo nějaký úhlový řez, řekněme, že i tak je stále vhodné zajistit popruh.

3. Odřízněte přebytečnou délku popruhu

Pokud používáte kroužek na klíče, pokračujte a trochu přitlačte palcem a ukazováčkem své nedominantní ruky. Druhou rukou použijte žiletku (ostrou čepel) k opsání křivky kolečka na klíče (nebo mincí). Potom opět vezměte žiletku a zarovnejte všechna místa, která vypadají nerovnoměrně nebo prameny, které vyčnívají.

4. Použijte oheň

Stále udržujte konec řemínku v kroužku na klíče nebo v sendviči na mince, protože to drží vlákna pevně na místě. Konce velmi lehce ožehněte plamenem.

Většina NATO popruhů je vyrobena z nylonu, který lze roztavit a opálením konců vláken zabráníte jejich třepení. Dávejte pozor, abyste NATO řemínek moc nespálili (také pozor na prsty).

K tomu se nejlépe hodí zapalovače na bázi butanu (druh zapalovače s plameny, které spíše vystřelují jako oheň z rakety, než blikají jako svíčka). Nakonec zatlačte čerstvě spálená vlákna dovnitř, aby se spojila a vytvořila rovnoměrnější vzhled. To udělejte, když je řemínek ještě horký, takže je vhodné chránit si u toho prsty nebo k tomu použít nástroj (třeba i samotný zapalovač).

Váš zkrácený NATO popruh je hotov. Povedlo se?

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.