Kinetické hodinky – co to je a jak fungují?

Estimated read time 5 min read

V dnešním článku si představíme tzv. kinetické hodinky.

Co jsou to kinetické hodinky?

Kinetické hodinky, také známé jako automatické quartz hodinky, kombinují mechanismus samonavíjecího rotoru k výrobě elektřiny s piezoelektrickým křemenným krystalem jako jejich časovacím prvkem.

Kinetický pohon hodinek vyvinula a poprvé ve svých hodinkách použila společnost Seiko již v roce 1988. Kinetické hodinky vlastně spojují výhody automatických samonavíjecích hodinek a quartz hodinek. Kinetické hodinky využívají kinetickou energii rotoru, jež vzniká pohybem ruky při chození, a tu převádí na energii elektrickou, která pohání strojek s quartzovým oscilátorem. Přebytečná energie, která se vyrobí navíc, tak ta ukládá do kondenzátoru v hodinkách, takže hodinky mohou následně běžet velmi dlouho dobu i po odložení.

Tento typ hodinek se těší přesnosti a úsporám energie, což jsou faktory, které přispěly k prudkému nárůstu popularity kinetických hodinek. Jak tedy kinetické hodinky fungují? Tento článek poskytne odpověď na tuto otázku, plus i na další.

Jak fungují kinetické hodinky?

Už jsme si to vlastně moc pěkně popsali. Kinetická energie je energie produkovaná pohybem. Tento druh energie je vytvořený pohybem těla – a tato kinetická energie je to, co pohání kinetické hodinky. Pohyb, jako houpání paží při chůzi, otáčení volantu za jízdy nebo jednoduché každodenní pohyby způsobují otáčení oscilačních závaží v hodinkách.

Rotující kyvadlo je připojeno k velkému ozubenému kolu, které zabírá s malým pastorkem. Při pohybu se kyvadlo otáčí a otáčí pastorkem vysokou rychlostí (až 100 000 ot / min). Tento mechanizmus je pak připojen k malému elektrickému generátoru, který nabíjí paměťové zařízení (kondenzátor nebo dobíjecí baterii). Energie uložená v kondenzátoru se v průběhu času pomalu vybíjí. V závislosti na modelu hodinek může úplné nabití trvat kdekoli od dvou týdnů do šesti měsíců.

Kinetické vs. automatické navíjecí hodinky

Kinetické hodinky kombinují nejlepší vlastnosti automatických a quartz hodinek.

Stejně jako automatické, i kinetické hodinky mají samonavíjecí rotor, ale používají křemenný mechanismus. Kondenzátor přenáší energii na křemenný krystal, který vibruje při vysoké frekvenci, aby pohyboval ozubenými koly konstantní rychlostí. A jakou to má vše výhodu? Hodinky s kinetickým pohonem mají tedy quartzovou přesnost, ale nepotřebují běžnou výměnu baterie.

Pohyb oscilátoru v quartz mechanizmu je mnohem přesnější než mechanický pohyb. V průměru ztratí quartz hodinky každý měsíc jen několik sekund, zatímco mechanický pohyb ztratí i několik minut.

Vydrží kinetické hodinky?

Možná budete váhat s nákupem kinetických hodinek, zejména pokud nejste obeznámeni s tím, jak fungují. Měli byste však vědět, že kinetické hodinky jsou stejně odolné jako jakýkoli jiný typ hodinek. Kondenzátor lze nabíjet a vybíjet mnoho a mnoho krát. Přestože je třeba provést rekalibraci kondenzátoru každých 10 let, aby se vaše hodinky udržovaly ve špičkovém stavu, kondenzátor se nijak neopotřebuje.

Kinetické hodinky a ukládání energie

Plně nabité kinetické hodinky mohou uložit energii na dobu až šesti měsíců, bez nutnosti nabíjení. Energie se ukládá do kondenzátoru. Hodinky obvykle „usnou“ po 24 hodinách nečinnosti. Když jsou reaktivovány pohybem, čas se vynuluje na základě výpočtů kondenzátoru. Mnoho kinetických hodinek má indikátory, které dají nositeli vědět, kolik energie je aktuálně v hodinkách uloženo.

Údržba kinetických hodinek

Kinetické hodinky obvykle vyžadují údržbu přibližně každých sedm až osm let. Baterii není nutné vyměňovat, ale hodinky mohou potřebovat nový hlavní kondenzátor, který ukládá energii a udržuje čas.

Kinetic hodinky jsou tak unikátní technologií, která si získala ve světě velkou oblibu.

Historie kinetických hodinek

Japonská společnost Seiko představila „kinetické hodinky“ na veletrhu Basel Fair v roce 1986 pod názvem AGM. V lednu 1988, první takové hodinky byly vypuštěny na trh v Německu. V dubnu téhož roku byly hodinky vydány i v Japonsku (pod názvem Auto-Quartz).

Hodinky měly průměrnou měsíční přesnost ± 15 sekund a při plném napájení poskytovaly 75 hodin nepřetržitého provozu. V roce 1991 společnost Seiko představila obchodní značku Kinetic.

Dnes Seiko nabízí širokou škálu kinetických hodinek. Vrcholem je aktuálně model Seiko 9T82. Prodávají se za cenu kolem 100 000 Kč, což z něj činí jedny z nejdražších kinetických hodinek. Kinetická technologie byla také použita u hodinek Pulsar a Lorus Seiko.

Závěr

Pokud jste dosud neměli kinetické hodinky, možná by vás zajímalo, zda jsou pro vás to pravé. Ale teď, když víte, jak kinetické hodinky fungují, můžete se informovaně rozhodnout, zda si je koupit. Tyto hodinky s nízkou potřebou údržby vám ušetří peníze za baterie, protože nevyžadují žádný jiný zdroj energie než energii, která se jim dostává při vašem každodenním pohybu.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.