27 typů a druhů hodinek, které byste měli znát, než si půjdete koupit hodinky

Estimated read time 21 min read

Přiznejme si to, některé lidi hodinky prostě tolik neberou. Tito lidé vidí všechny hodinky víceméně stejně. Jsou to lidé, kteří věří, že hodinky dělají jen jednu věc – měří čas. Možná jste jedním z nich a myslíte si, že vše, co na hodinkách potřebujete, jsou čísla.

Pokud tomu tak je, pak jste s největší pravděpodobností podcenili, jak vám moc mohou hodinky v každodenním životě pomoci. A možná jste nebyli doposud schopni využít úžasné funkce hodinek ani ocenit, jak opravdu fungují. Moderní hodinky 21. století nejsou jen k měření času. Můžete je využít v mnoha dalších aspektech vašeho života. Jakmile pochopíte různé druhy hodinek dostupných na trhu, zjistíte, že ve skutečnosti různé hodinky nabízejí různé věci.

Proč byste vlastně chtěli znát různé typy hodinek?

Asi se shodneme na tom, že by bylo trochu trapné dát svému manželovi a vašemu dospívajícímu dítěti stejné hodinky. A co víc, hodinky pro právníka se liší od hodinek pro policistu, a ty se ještě více liší od hodinek pro člověka z oblasti zdravotnictví. To je důvod, proč byste chtěli znát různé typy hodinek.

Jakmile znáte typy hodinek, budete moci zúžit své možnosti, kdykoli kupujete nějaké hodinky. Co se hodinek týče, tak existuje tolik možností, že je stále obtížnější koupit skvělé hodinky (zejména když jste si mysleli, že jsou všechny stejné). Až tedy budete mít znalosti o všech typech hodinek, budete moci ušetřit plýtvání drahocenným časem.

Budete vědět, co na hodinkách hledat, jak ocenit jejich vlastnosti a jak darovat ty nejvhodnější hodinky. Váš manžel, milenec nebo přítel jistě ocení váš dárek více, pokud je to něco, co by mohl opravdu nosit, a ne co jen tak uloží do šuplíku.

Dále budete moci hodinky moudře koupit, sami poznáte, které z nich skutečně stojí za tu cenu. Znalost typů hodinek vám třeba pomůže pochopit, proč jsou hodinky Akribo tak levné a proč značky jako Omega jsou dost drahé.

Tak jdeme na to. Existuje opravdu více druhů hodinek, než si vůbec uvědomujete. Existuje tolik druhů hodinek, že lidé jsou ve skutečnosti zmateni, jak je kategorizovat. A právě o tom je tento článek.

Jak se dají tedy kategorizovat hodinky? Pojďme se na to společně podívat.

A. Styl zobrazení času na hodinkách: analogové, digitální, hybridní, hmatový, dotykový displej

Jedním z nejjednodušších způsobů kategorizace hodinek je způsob zobrazení času na hodinkách. V podstatě jde o to, co můžete vidět na ciferníku hodinek.

A1. Analogové hodinky

Toto je nepochybně nejtradičnější typ zobrazení času na hodinkách. Analogové hodinky mají hodinovou ručičku, minutovou ručičku a někdy i vteřinovou. Je to tak běžné a nejpravděpodobněji je to typ hodinek či hodin, který máte ve vašem domě, ve vaší škole a najdete ho téměř ve všech veřejných infrastrukturách. Je to pravděpodobně typ hodinek, který jste se učili rozpoznávat, když jste byli malí. Tyto hodinky jsou tak běžné, že pravděpodobně nebudete potřebovat žádné další vysvětlování.

A2. Digitální hodinky

Digitální hodinky jsou ty, který používají LCD display k zobrazení času a dalších informací, které mohou být k dispozici v hodinkách. Vyžadují elektrickou energii, takže jsou k dispozici pouze jako quartz hodinky.

A3. Hybridní hodinky

Už dle samotného termínu je to typ, který kombinuje první dva zmíněné typy hodinek. Na první pohled to vypadá jako analogové hodinky s hodinovou, minutovou a vteřinovou ručičkou. Hybridní hodinky však na svém LCD displayi nabízejí mnohem více. Mnoho nositelů dává přednost klasickému vzhledu analogových hodinek v kombinaci s moderním pohodlím aplikací, oznámení a dalších funkcí, které dnes chytré hodinky nabízejí.

A4. Hmatové hodinky

Hmatové hodinky, jak už z názvu můžete poznat, jsou ty, které jsou vytvořeny tak, aby prozradily čas, aniž byste se na ně dívali. Ačkoli by se mohlo zdát, že byly vyrobeny primárně pro nevidomé, první hmatové (kapesní) hodinky byly vytvořeny na počátku 18. století, takže majitel může diskrétně přečíst čas i bez toho, aby si hodinky musel vytáhnout z kapsy.

Existují také různé vzory pro hmatové hodinky. Obvykle mají namísto ručiček dvě kuličková ložiska, která se otáčejí kolem hodinek a simulují tak hodinovou a minutovou ručičku. Pro přesnější čtení času jsou k dispozici také hodinky s Braillovým písmem.

Chytré hodinky Dot Watch jsou vůbec prvními hodinkami vybavenými Braillovým písmem, což je celosvětový jazyk pro zrakově postižené.

A5. Hodinky s dotykovým displayem

Protože chytré hodinky často nabízejí mnoho funkcí, než kolik se na jednu obrazovku vejde, obvykle používají dotykové displeje, aby se uživatel mohl snadno pohybovat v nabídce (menu) a dalších funkcích. Jak název napovídá, menu hodinek je ovládáno především dotykem na display.

B. Styl hodinek: k čemu se hodinky hodí – neformální, formální, luxusní?

Tato kategorie se týká celkové vizuální přitažlivosti hodinek. Jsou hodinky na běžné nošení, nebo spíše na nějakou speciální příležitost? A k čemu se hodinky hodí? K jakému stylu? K jakému oblečení? To je také důležité.

B1. Neformální hodinky

Podobně jako u oděvů, jsou i neformální hodinky těmi nejobvyklejšími. Má je takřka každý z nás. Nejsou extra elegantní a ani v žádném případě nijak většinou nevyčnívají. Neformální hodinky jsou spíše určeny pro každodenní použití a pro lidi, kteří od svých hodinek tolik nevyžadují. Jako takové jsou nejdostupnější a možná i nejlepší volbou jako dárek, zejména pokud nejste velmi dobře obeznámeni s osobou, kterou chcete obdarovat. Ano, takové hodinky jsou ideálním dárkem.

B2. Formální hodinky

Na rozdíl od prvního druhu hodinek v této kategorii, tento typ hodinek je nejlepší doplněk k formálnímu oblečení. Nejlepší formální hodinky jsou hodinky štíhlé, aby byly skryté pod rukávem košile nebo obleku. Obvykle jsou jednoduché, ale elegantní, aby doplňovaly oblečení nositele. Nepřitahují příliš mnoho pozornosti, ale je příjemné, když hodinky nositele odpovídají jeho barvě bot a jeho opasku. To vypadá velmi dobře.

Aby hodinky zůstaly co nejjednodušší, mají obvykle jen hodinovou a minutovou ručičku, možná ještě okýnko s datem. Pouzdro a ciferník hodinek musí být bez zbytečných ozdob, nejlépe bílý, černý nebo kovový, aby byla zachována jednoduchost hodinek.

Formální hodinky jsou dobrou volbou pro manažery, výkonné ředitele, právníky nebo bankéře. Díky své jednoduchosti jsou také nejlepší pro ty, kteří dávají přednost minimalistickému životnímu stylu. Každý gentleman a muž, kterému záleží na jeho vizáži, by takové formální hodinky měl mít ve svém šuplíku.

B3. Módní hodinky

Ne všichni se shodují na přesné definici módních hodinek, ale obecně se odkazujeme na značky módních hodinek, které se primárně nezaměřují na hodinářství nebo nemají zavedenou nějakou dlouhou historii. Módní hodinky prodávají značky, které jsou známé svou pověstí ve světě módy více, než jejich odborností v oblasti výroby hodinek (řekněme takové hodinky jako Guess, Dolce & Gabbana a podobně).

Mnoho z těchto značek uděluje licenci na hodinky jiným společnostem, aby je vyráběly. Propůjčuji tedy spíše někomu svoji značku. Tyto hodinky se obvykle zaměřují na estetiku, branding a často mají výrazné logo. Mnoho módních značek používá levné quartz mechanizmy, ale mají hodinky za vyšší ceny kvůli, jejich známosti značky a i kvůli vysoké poptávce.

Hodinky Emporio Armani, Hugo Boss, Gucci, Michael Kors a Guess jsou tedy příkladem takových módních hodinek.

A teď ruku na srdce. Hodí se spíše pro mladší generaci. Ne pro dospělé muže, či ženy. Nechme takové hodinky náctiletým a možná trochu starším. Působí trochu nepatřičně, když někdo nad 30 let má hodinky s velkým logem Nike a podobně. A pokud chcete obdarovat někoho ve středním a vyšším věku, takové hodinky rozhodně nekupujte. Je to tak o nepěkné faux pass (česky trapas).

B4. Luxusní hodinky

Domníváme se, že tento článek by nebyl úplný, aniž bychom zmínili luxusní hodinky. Můžeme dlouze debatovat o tom, zda „luxus“ je specifickým stylem hodinek, nebo zda vlastní pověst hodinek definuje jejich luxus.

Mezi módními hodinkami a luxusními hodinkami však rozhodně existuje jasné oddělení. Luxusní hodinky obvykle vyrábějí společnosti, které mají v hodinářství dlouhou historii. Zatímco některé luxusní hodinky používají zlato, diamanty a jiné drahé kovy a šperky, které zvyšují hodnotu hodinek, používají také špičkové mechanizmy a luxusní jsou i pečlivě ručně vyráběné hodinky. Vždy se zajímejte o to, proč jsou hodinky tak drahé. Je to kvalita provedení? Je to smaragd v hodinkách? Je to spíše cena za značku hodinek?

Mnoho značek luxusních hodinek je švýcarských, takže jejich hodinky jsou vyrobeny „in-house“ v omezeném počtu a prodávají se v exkluzivním prodeji. Tyto hodinky si obecně drží svoji hodnotu lépe než jiné značky a jsou také vyhledávány sběrateli hodinek, celebritami a bohatými lidmi. S takovými hodinkami prostě neproděláte. Hodnotu budou mít vždy.

Patek Philippe, Hublot, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, Lange & Söhne, Jaeger-LeCoultre, Tag Heuer a Rolex jsou některé z nejznámějších luxusních značkových hodinek. Jejich cena je dost vysoká, ale oplatí se.

C. Mechanismus hodinek: Quartz, mechanické automatické hodinky, solární, kinetické, chronometr, pružinový pohon

Mechanismus hodinek je v podstatě to, co dává hodinám život. Bez něj by hodinky nebyly hodinkami. Prostě by neukazovaly čas. Toto dělení hodinek se tedy týká mechanismu, který pohání hodinky k pohybu.

C1. Quartz neboli křemenné hodinky

Quartz hodinky jsou snad nejběžnějším typem v této kategorii. Křemen je také známý jako oxid křemičitý je na Zemi hojně zastoupený minerál. Křemenné hodinky používají oscilaci křemene a integrovaný obvod, aby udržely čas. Hodinky Quartz nabízejí jakž takž přesnost za dostupnou cenu. Jsou odolnější odolnější ve srovnání s automatickými hodinkami.

Kombinace přesnosti, cenové dostupnosti a výdrže činí z quratz hodinek oblíbenou volbou mnoha lidí.

C2. Mechanické automatické hodinky

Původně byly hodinky navrženy tak, aby fungovaly pouze pomocí mechanických částí, což znamená, bez použití elektřiny. Místo toho využívají uloženou potenciální energii. Hnací pružina v hodinkách pak pomalu odvíjí a přenáší energii. Tyto hodinky tedy musí být občas ručně nataženy.

Automatické hodinky (známé také jako samonavíjecí hodinky) jsou mechanické hodinky, které mají rotor, který hodinky pohání. Když pohybujete zápěstím jak přirozeně chodíte, rotor se točí. Funkcí rotoru je tedy samočinné natahování pera hodinek, které následně svou energií pohání mechanické hodinky. Pokud je nenosíte na zápěstí, můžete je také nechat v navíječi hodinek, který se jemně pohybuje tam a zpět a udržuje je tímto způsobem v chodu.

Protože jsou však tyto hodinky poháněny mechanickými částmi, nejsou tak přesné jako quartz hodinky. Obvykle jsou také o něco dražší než quartz hodinky.

C3. Kinetické hodinky

Kinetické hodinky jsou kombinací quartz a automatických mechanických hodinek. Podobně jako u automatických hodinek mají vážený rotor, který způsobuje pohyb hodinek. U kinetických hodinek se však pohyb rotoru přemění na elektřinu díky internímu dynamu. Tato elektřina je poté uložena v energetickém článku. K dobití je třeba kinetické hodinky nosit. Kinetické hodinky jsou často zaměňovány se solárními hodinami, ale nejsou samozřejmě stejné. Jde o jiný mechanismus.

C4. Chronometry

Chronometr je označení hodin a hodinek, které splňují nejvyšší normu přesnosti a musí být schopné trvale zobrazovat sekundy. Chronometry jsou obecně vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které se při změně teploty tak snadno nerozšiřují ani nesmršťují. Jeho pohyb je také pokročilejší než zbytek, aby byl přesnější.

Technicky lze přívlastek chronometr získat pouze u těch hodinek, které byly testovány a absolvovaly test u zkušebního ústavu ve Švýcarsku. Protože je však tento test poměrně nákladný, existují i jiné chronometry, které mají ověřenou přesnost, protože jejich výrobci mají také vlastní standardní zkoušky.

C5. Spring Drive hodinky

Hodinky se Spring Drive byly vytvořeny v roce 1977 Yoshikazu Akahane v Suwa Seikosha, která se později sloučila se Seiko. Mechanismus byl tedy poprvé použit společností Seiko a nyní se používá v jejich řadách Credor, Grand Seiko a Prospex.

Podobně jako u kinetických hodinek je pružinový pohon kombinací automatického samonavíjecího mechanismu a quartz přesnosti. Přesto, Spring Drive nabízí více než kinetický a je jedním z technologicky nejpokročilejších pohybů právě teď.

Spring Drive je vlastně mechanický strojek, kde až 80 % součástek je jako u mechanických hodinek – ukazuje na to také hnací pero i absence baterie. Ale k regulaci pohybu celého soukolí se nepoužívá krokové ústrojí a setrvačka s vláskem, ale zcela nová patentovaná technologie: tri-synchronní regulátor. Aby šly hodinky s garantovanou přesností +-1 sekunda denně, má za úkol tri-synchronní regulátor korigovat tři energie – mechanickou, elektrickou a elektromagnetickou.

Jak už bylo řečeno, Spring Drive nemá baterii. Celý mechanismus je poháněn silou z hnacího pera, stejně jako u klasickým mechanických hodinek. Tím zásadním rozdílem je, že brzdný systém není pomocí kotvy, ale kluzného kola zpomaleného elektromagnety. Jejich účinnost je navíc regulována přeneseně na základě frekvence, kterou udává quartz. A jak se podařilo rozkmitat quartz? Elektrickou energií, kterou přeměnilo kluzné kolo z mechanické síly dané hnacím perem.

D. Kategorizace na základě zdroje energie: Solární, Quartz, SmartWatch

Hodinky lze kategorizovat i na základě zdroje energie, který tyto hodinky napájí.

D1. Solární hodinky

Solární hodinky zachycují sluneční energii prostřednictvím fotovoltaických článků na přední straně hodinek a převádějí je na elektřinu. Tato elektřina je poté uložena uvnitř energetického článku. Poté sluneční hodinky v podstatě fungují jako křemenné hodinky.

Citizen a Seiko si konkurují přímo se svými řadami hodinek Eco-Drive a Seiko Solar a obě společnosti jsou známé tím, že vyrábějí nejlepší hodinky na trhu se solárním napájením (i spolu s dalšími značkami, které vyrábějí solární hodinky, třeba včetně Casio a dalších).

Solární hodinky však používají k napájení nejen sluneční světlo, ale všechna ostatní dostatečně jasná světla. V ideálním případě tedy hodinky mohou běžet věčně. Aby toho bylo ještě lepší, může jejich výkonová rezerva trvat až 6 měsíců. Abyste ji mohli dobít, stačí ji nechat pod jasným světlem.

D2. Křemenné hodinky (quartz)

Křemenné hodinky jsou primárně napájeny baterií, která způsobuje, že křemenný krystal (oscilátor) uvnitř vibruje určitou rychlostí. Ačkoli jsou toto docela přesné hodinky, jejich nevýhodou je, že baterii musíte vyměňovat, abyste si udrželi jejich přesnost. V opačném případě jsou hodinky v podstatě bezcenné. Více si o quartz hodinkách přečtěte v tomto článku.

D3. Lithium-iontové hodinky – chytré hodinky

Chytré hodinky jsou obvykle napájeny dobíjecí lithium-iontovou baterií. Je především důležité, aby byly nabíjitelné, protože chytré hodinky obecně obsahují další funkce, díky nimž jsou „chytré“, jako je fitness tracker, fotoaparát, GPS atd. Tyto funkce jsou obvykle energeticky velmi náročné, a proto je potřeba dobíjecí baterie. Dobíjíte je jednou za pár dní nebo i každý den.

E. Dělení dle funkcí hodinek: Chronograf, GMT, kalendář a měsíční fáze, den a noc, potápěčské, pilotní, chytré hodinky

V dnešní době vám hodinky ukáží víc, než jen čas. Dnešní hodinky jsou tak různorodé, že si jistě zaslouží, aby byly kategorizovány i na základě toho, co kromě času mohou nabídnout.

E1. Chronograf hodinky

Chronograf je někdy označován jako doplňková funkce hodinek. Protože však chronograf přidává funkčnost, zaslouží si být označován jako jeho vlastní typ. Chronograf vlastně funguje jako stopky. Jsou to 2 nebo 3 menší kruhy s vlastníma ručičkama, které najdete na ciferníku. K použití této funkce jsou často dvě tlačítka na boku hodinek – jedno pro start / stop, zatímco druhé je pro reset.

E2. Hodinky GMT

GMT znamená Greenwich Mean Time.

Greenwich je doslova poutní místo pro všechny astronomy, časoměřiče a rychlocestovatele z východní polokoule na tu západní. Probíhá zde totiž tzv. nultý poledník, který byl základem domluvy o systému jednotného měření času.

Klíčovou vlastností, která odlišuje hodinky GMT, je jejich další ručička. Kromě hodinové, minutové a případně i vteřinové ručičky, mají hodinky GMT čtvrtou ručičku, která se otáčí nezávisle na ostatních 3 ručiček. Čtvrtá ruka se otáčí kolem ciferníku jednou za 24 hodin.

GMT hodinky ukazují čas dvou různých časových pásem a to s naprostou jednoduchostí a lehkostí. Když mají hodinky funkci GMT, znamená to, že na ciferníku jsou cifry až do 24 a ručička obtočí celý ciferník jednou za 24 hodin. Obvykle je součástí ještě druhý ciferník, který je možné nastavit na jiný čas, než na jaký je nastaven hlavní ciferník – hodinky tak zvládají ukazovat čas ve dvou časových pásmech. Funkce GMT se řeší různými způsoby, jako např. 24 hodinovou lunetou, nicméně varianta s dvojitým ciferníkem je nejobvyklejší.

Hodinky GMT mají navíc otočný rámeček, který lze použít k nastavení různých časových pásem.

E3. Hodinky s kalendářem a fázemi měsíce

Podobně jako u chronografu je měsíční fáze také funkcí hodinek . Tato funkce na hodinkách označuje fázi měsíce na základě kalendáře hodinek. Také ukazuje, zda je den nebo noc tím, že ukazuje obrázek slunce nebo měsíce.

E4. Hodinky ukazující den či noc

Hodinky ukazující den či noc jsou prakticky podobné hodinkám s měsíční fází, ale jsou poměrně omezené. Ukazují pouze to, zda je noc nebo den.

E5. Potápěčské hodinky

Potápěčské hodinky jsou navrženy tak, aby vydržely dlouho pod vodou, jsou odolné vůči vodě (i slané) a mají funkce, které se potápěčům velice hodí. Také třeba mají silnější gumové těsnění pro lepší ochranu před vodou. Potápěčské hodinky mají obvykle také otočný rám, který také slouží jako časovač, který potápěčům pomáhá kontrolovat, jak dlouho jsou pod vodou. Mají dále svítilnu a mnoho dalších funkcí pro potápěče. Podívejte se na článek věnovaný potápěčským hodinkám.

E6. Pilotní (letecké) hodinky

Pilotní hodinky jsou určeny pro piloty, aviatiky a milovníky letectví. Původně byly vyvinuty pro stíhací piloty. Jsou navrženy tak, aby byly snadno čitelné a mají specifické vlastnosti, které jsou užitečné pro piloty. Většina pilotních hodinek obsahuje speciální nástroje, jako jsou tachymetry, výškoměry, kompasy a často mají rámeček, který pomáhá provádět potřebné výpočty. Často jsou letecké hodinky hodně velké a s mají hodně velká čísla i na ciferníku.

E7. Vojenské (armádní) hodinky

Vojenské hodinky jsou konstruovány tak, aby byly funkční pro armádu a její činitele. Musí být hodně odolné, mají schopnost odolat vodě, nečistotám, písku nebo dokonce blátu – přitom všem musí udržet přesný čas. Měly by také být dostatečně odolné, aby přežily bez úhony jakoukoli misi, které by jejich majitel mohl čelit. Jejich klíčové vlastnosti: odolné, pevné, přesné.

Protože jsou odolné, jsou také perfektní pro policii, hasiče a dokonce třeba i pro závodníky.

E8. Chytré hodinky

Chytré hodinky jsou typem hodinek, které obvykle umožňují připojení k vašemu telefonu a dalším zařízením, jako jsou třeba sluchátka, přes Bluetooth. Jsou vybaven dotykovým displayem a mají opravdu mnoho funkcí – je to takový smartphon na zápěstí. Mnoho věcí na hodinkách uděláte, aniž byste se museli neustále natahovat po telefonu. Většina chytrých hodinek má kalendáře, e-maily, můžete přes ně napsat SMS zprávy, počítají kolik jste toho za den vypili a napojíte na ně mnoho dalších mobilních aplikací.

Jak je uvedeno v předchozí části, tyto hodinky jsou „chytré“, protože nabízejí celou řadu funkcí. Ne všechny chytré hodinky jsou však stejné. Některé jsou dále odolné proti vodě, některé umí fotit, jiné dokonce mohou měřit srdeční frekvenci a sledovat váš spánek. Některé nabízejí všechny funkce, zatímco jiné ne.

E9. GPS lokátory

S pokrokem v technologii se stalo snadnější než kdy jindy sledovat jednotlivce. Během několika posledních let jsme zaznamenali vývoj v oblasti chytrých hodinek. Nyní existují všechny druhy chytrých hodinek, které nám mohou se se sledováním pohybu jednotlivce dost pomoci. V ideálním případě lze k vyhledání jednotlivce použít GPS sledovací hodinky. Tyto hodinky se také používají ke sledování našich každodenních statistik fitness a aktivity.

Toto je jen malý přehled druhů hodinek. Dají se dělit i podle dalších vlastností, ale pro účely článku toto dělení postačuje.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.