Spaní s hodinkami – měli byste si svoje hodinky či chytré hodinky brát do postele?

Estimated read time 8 min read

Vždy to bylo tak, že těsně předtím, než jdete spát, jste si sundali hodinky a dali jste je na svůj noční stolek. Tak tomu bylo po desítky let. Ale změnilo se poslední roky toto chování lidí?

Odpověď na otázku, zda nosit hodinky i do postele se v posledních letech stala složitější – to kvůli začínající nadvládě chytrých hodinek a jejich funkcí, jako je třeba sledování vašeho spánku.

V tomto článku se budeme zabývat tím, zda byste měli spát ve svých hodinkách, výhodami nošení chytrých hodinek do postele a proč byste neměli nosit tradiční nebo digitální hodinky, když spíte.

Spánek s chytrými hodinkami

Jak všichni víme, došlo k obrovskému rozmachu popularity chytrých hodinek, což způsobilo velké změny v hodinářském průmyslu jako celku. S technologickými vylepšeními přišla řada různých funkcí a použití pro naše hodinky, od sledování fitness výkonu, přes sledování kvality spánku.

Je tedy dobrý nápad spát s chytrými hodinkami? Jsou vůbec navrženy tak, aby se daly nosit po celý den? Pojďme se podívat na několik důvodů, proč spát v chytrých hodinkách.

Důvody pro spaní se zapnutými chytrými hodinkami

Sledování spánku
Některé z chytrých hodinek mají spoustu různých technologických funkcí, které vám mohou pomoci určit, jak dobře spíte, a můžete tak získat lepší přehled o tom, jak zlepšit váš spánek. Mohou být použity k identifikaci toho, když jste v nejhlubším spánku, a dokonce vám pomohou nastavit správnou dobu spánku kvůli vašim spánkovým zvykům.

Jsou speciálně navrženy s ohledem na tento účel, takže i přes to, co si lidé myslí, že se nosí při spaní celkem dobře a určitě vám nijak neublíží. Pokud si vybíráte hodinky primárně pro tento účel, vybírejte dobře, ne každé chytré hodinky mají tyto funkce.

Budík přímo na zápěstí
Alarm může to být opravdu užitečná funkce, v závislosti na tom, jak tvrdě spíte. Asi každý z nás zná někoho, kdo spí i u zvonícího budíku a potřebuje několik nastavených budíků, aby se probudil.

Chytré hodinky na zápěstí při spaní jsou v tomto ohledu fajn – znamenají, že budete mít hluk a vibrace hned vedle sebe, což vám výrazně usnadní probuzení. A budík na chytrých hodinkách je fajn, i když chcete vstávat třeba v 5 ráno a nechcete nikoho vzbudit – nastavíte si vibrace a ty vás probudí. Je to lepší, než když budík řinčí na celý byt / ložnici. Vibrace na vašem zápěstí rozhodně nikoho neprobudí.

Můžete se podívat na čas
Zdá se to jako docela zřejmý důvod, ale je to důležitější, než si myslíte. Většina lidí nabíjí telefon vedle postele a často se na něj dívá, aby zkontrolovala čas. Může se stát, že vás zpráva rozptýlí a pak zůstanete několik minut vzhůru v odpovědi nebo procházení oznámeními. A to je pro váš spánek špatně.

Existují dvě snadná řešení: nosit chytré hodinky do postele, abyste rychle a snadno zkontrolovali čas, a nebo přes noc přepnout telefon do režimu letadlo, abyste odstranili pokušení číst zprávy. A nebo třetí, kupte si svítící budík.

A co spaní s klasickými hodinkami

Jak jsme už zmínili výše, je běžné si sundat hodinky tradičního stylu, když jdete spát. Pravidlem je, že tradiční a luxusní hodinky nejsou určeny k nošení, když spíte, jsou často objemnější a složitější.

Kromě možného poškození hodinek během spánku budete mít i kvalitativně horší noční spánek kvůli nepohodlí, což sníží kvalitu a délku spánku. A to nechcete.

Neexistují skutečně žádné výhody nebo důvody, proč nosit hodinky tradičního stylu na spaní, a vzhledem k nedostatku světla nebo jiných funkcí je nepravděpodobné, že je budete potřebovat pro cokoli jiného než pro kontrolu času.

Spánek s digitálními hodinkami

Body pro a proti spaní v digitálních hodinkách nejsou tak černobílé. Protože na digitálních hodinkách obvykle existuje určitá forma světla nebo osvětlení, lidé mají větší sklon nosit je do postele.

Z toho vyplývá, že některé studie ukazují, že se nedoporučuje nosit hodinky do postele a mohou škodit vašemu spánku a zdraví.

Stejně jako u hodinek v tradičním stylu neexistují opravdu žádné dobré důvody, proč nosit digitální hodinky na spaní, a nevýhody ve velkém převyšují jejich výhody.

Suma sumárum, na spaní mají smysl jen chytré hodinky s potřebnými funkcemi, které vás při spánku monitorují.

Důvody pro sledování spánku – proč nosit chytré hodinky i při spaní?

Existuje hned několik důvodů, proč byste chtěli zkusit použít chytré hodinky ke sledování vašeho spánku. Nevěříte? Zde je několik důvodů, proč lidé začínají sledovat svůj spánek.

Pamatujte, že toto není úplný a vyčerpávající seznam, ale dává vám přibližnou představu o tom, proč lidé začínají sledovat spánek prostřednictvím svých chytrých hodinek a aplikací. A také pamatujte, že spánková hygiena je důležitá.

Cítíte se během dne příliš unavení

Jedním z důvodů, proč se lidé obracejí ke sledování spánku pomocí chytrých hodinek či náramků, je to, že se po celý den cítí hodně unavení. I když na to může mít vliv mnoho různých faktorů, spánek je častým důvodem. Lidé tak chtějí zjistit informace o kvalitě jejich spánku.

Chcete zlepšit svůj spánek

Říkejte tomu zvědavost nebo optimalizace, někteří lidé sledují spánek chytrými hodinkami proto, aby takto odhalili či našli problém nebo jen vylepšili svůj spánek. Někdy možná ani nevíte, že špatně spíte, takže byste mohli najít řešení problému, o kterém jste nikdy nevěděli, že existuje.

Snažíte se zlepšit svůj spánkový cyklus

„Rozbitý“ spánkový cyklus může způsobit problémy v různých oblastech vašeho života a identifikace problému je prvním krokem k jeho vyřešení. Vypracování spánkového cyklu, který pracuje pro vás a zajistí vám správné množství spánku, je pro zdravý životní styl důležité.

V noci jste neklidní

Tento problém může mít několik kořenů, vše od vysoké pokojové teploty po vnější hluk, až po vaše mazlíčky. Pokud jste neklidní, může být dobrý nápad zahájit sledování spánku a získat lepší představu o spánkovém rytmu.

Hodinky na spaní – shrňme si to

Záleží jen na vás, v čem se budete cítit pohodlně, ale obvykle se nedoporučuje nosit hodinky ke spánku, bez ohledu na to, jaké vlastnosti mají. Chytré hodinky jsou čestnou výjimkou, pokud chcete monitorovat svůj spánek. Chytré hodinky nemohou vyřešit vaše problémy se spánkem, ale mohou vám pomoci vnést trochu světla do problému se spánkem.

Pokud vás znepokojuje váš spánek, hledejte holistická řešení a prodiskutujte to se svým lékařem.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.